Rūta Averkienė

Lietuvos chorų sąjunga organizavo konkursą, kurio metu buvo renkami chorų vadovai,  2019 metais produktyviausiai vystę kūrybinę veiklą chorinės kultūros srityje. Konkurso metu išrinkti laureatai penkiose kategorijose. Jiems  už reikšmingą praėjusių metų indėlį į chorinę kultūrą ir jos puoselėjimą, senųjų chorinių tradicijų išsaugojimą bei naujų kūrimą įteiktos premijos. Už praėjusių metų produktyvią kūrybinę veiklą chorinės kultūros srityje mažesniųjų miestų ir rajonų suaugusiųjų choro dirigentų kategorijoje premija skirta

Varėnos kultūros centro mišraus choro „Harmonija“ meno vadovei ir dirigentei Ilonai Zalanskienei.


Svarus įvertinimas jai skirtas už  aktyvią, ryškią chorinę veiklą, atkaklų ir profesionalų darbą bei puikius meninius rezultatus. Kaip patvirtino pati idėjų ir energijos nestokojanti laureatė, vadovaujanti ne tik „Harmonijos“, bet ir Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių chorui ,,Varėnė” bei Senosios Varėnos chorui „Sonata“, apdovanojimas skirtas už vadovavimą aštuntus metus gyvuojančiam Varėnos kultūros centro mišriam chorui „Harmonija“, kuris koncertuoja ir sėkmės laurus skina ne tik savo krašte, bet ir užsienio šalyse.

„Šis mano veiklos įvertinimas tikrai pradžiugino. Gauti premiją kartu su aukščiausio lygio dirigentais  – labai didelis paskatinimas nesustoti ir tobulėti. Pripažįstu – premija pelnyta ilgu ir atkakliu darbu chorinio vadovavimo srityje. Šį apdovanojimą priimu ne kaip mano vienos, bet kaip visos komandos – chormeisterės Loretos Tiškienės, koncertmeisterio Tomo Kizelio bei viso kolektyvo darbo įvertinimą. „Harmonijoje“ dainuoja apie penkiasdešimt varėniškių. Jie taip pat labai džiaugiasi garbingu  įvertinimu“, – pažymi premijos laureatė I. Zalanskienė.

Choro pasirodymai lydimi padėkų už  tinkamai parengtą programą, dėmesį patraukiantį ir žavintį dirigentės išraiškingumą, muzikalumą, artistiškumą ir jautrų dainavimą. Pagiriamųjų žodžių ir stipraus palaikymo „Harmonijai“ už nuoširdžias emocijas po pasirodymų negaili ir kitų chorų vadovai.

Lietuvos chorų sąjungos premijas taip pat gavo  meno vadovė ir dirigentė, Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ mokytoja ekspertė, Jaunių choro vadovė Audronė Steponavičiūtė-Zupkauskienė, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ meno vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis,   KTU Akademinio choro „Jaunystė“ vadovė Danguolė Beinarytė, VU choro „Gaudeamus“, VU mišraus choro „Pro Musica“  vadovė Rasa Gelgotienė,  kamerinio choro Cantate Domino“, VDU mišraus choro „Vivere Cantus“  vadovas Rolandas Daugėla.

Komisijos pirmininkas – profesorius Jurijus Kalcas,  nariai: profesorius Č. Radžiūnas, profesorius D. Puišys, docentai G. Venislovas, G. Kumpienė, profesorė A. Žigaitytė-Nekrošienė, docentė J. Kiaulakytė, profesoriai V. Masevičius, V. Katinienė, R. Štreimikytė, R. Kraucevičiūtė.


Praėję metai Ilonos Zalanskienės vadovaujamai „Harmonijai“ buvo išties dainingi ir sėkmingi. Choras  dalyvavo net dviejuose tarptautiniuose renginiuose – konkurse festivalyje „Mundus Cantat“ Lenkijoje, kuriame laimėjo Sidabro diplomą, ir tarptautiniame kalėdiniame chorų festivalyje Maltoje. Sėkmingai dalyvavo visą Lietuvą apimančiame projekte „Dainuojam Naujalį su Maestro“. Choras  aktyviai dalyvavo  Varėnos kultūros centro organizuojamuose renginiuose, kur dažniausiai atliekama lietuviška muzika.  Dar vienas įdomus įvykis choro gyvenime – Milano oro uoste surengtas koncertas. Jo vadovė Ilona Zalanskienė yra chorų festivalio „Širdžių kalba“ iniciatorė, himno Varėnai kūrybos ir pristatymo iniciatorė. Ji siekia plačiai viešinti chorinės muzikos pasirodymus. Be koncertinės veiklos, aktyviai dalyvauja Varėnos bendruomeniniame gyvenime, yra Senosios Varėnos bendruomenės pirmininkė.

„Didžiuojuosi, kad buvau pastebėta, kad šitoj apdovanojimų „puokštėj“ skamba ir Varėnos vardas. Iškilmingas laureatų pagerbimo renginys bus organizuotas, kai baigsis karantinas“, – sako premijos laureatė Ilona Zalanskienė.