Hurgada iš arčiau. Dzūkiška patirtis (foto)

 Hurgada iš arčiau. Dzūkiška patirtis (foto)

Danielius Jakubavičius



Nors šiais laikais bene visus pasaulyje esančius objektus galime pamatyti net neišėję iš namų- interneto pagalba kompiuteryje, ar išmaniajame telefone, bet vis tiek visiems maga kažką pageidautina pamatyti savomis akimis. Naujuosius 2014-uosius metus sutikome Egipto pietvakarių kurorte Hurgadoje, nors tai ir ne Dzūkija, ir tai nėra šio internetinio puslapio propoguojama tema, bet šiek tiek nusikalsiu ir pasidalinsiu dzūkiškais “patyrimais” ne visai artimame užsienyje:

Pateiksiu daug nuotraukų su apyrašais, nemažai foto užfiksuotos iš autobuso, važiuojant. Atleiskite už kokybę…

Hurgada, turinti apie 350 tūkstančių gyventojų, yra išsidėsčiusi net iki 120 kilometrų ilgio siauroje Raudonosios jūros pakrantėje. Mieste priskaičiuojama iki 220 ketvirtos ir penktos žvaigždučių viešbučių, juose visada gausu turistų. Čia vieno iš jų vidus:



Anksčiau buvęs tik žvejų kaimelis Hurgada, dėl savo palankios geografinės padėties, plačiau pradėjo kurtis tik prieš šimtą metų. Šiandien tai daugybės neužbaigtų statybų miestas. Viso to priežastis – bankuose labai sunkiai duodamos paskolos. Dėl to čia niekas nepergyvena: užsidirbs – pabaigs. Taip yra ir su dideliais viešbučiais pajūryje, ir su daugiabučiais namais aplinkui smėlynuose, juk niekada nelyja, o kad kaimyno bute nėra langų ir ten vėjai švilpauja- ne bėda:



Keliai – ne per geriausios kokybės, net ir tie, kurie neseniai buvo naujai išasfaltuoti. Dėl egiptiečių noro smarkiai palakstyti, jiems uždėtas apynasris – pridaryta daugybė kalniukų-“gulinčių policininkų”. Kitataučių vairuotojų pažymėjimai čia negalioja, reikia turėti egiptietišką. To priežastis paprasta, vairuoti čia yra labai sudėtinga ir netgi pavojinga. Daug dažniau vietoj šviesos signalų čia nuskamba garso signalas ir.. kuris pirmas pravažiuos- to teisybė. Labai mažai yra kelio ženklų, o ir tie aplankstyti. Visame mieste tėra tik du šviesoforai. Motociklininkai šalmų nedėvi. Važiuoja kas kaip sugeba… Kažkas juokavo, kad egiptiečiui norint gauti vairuotojo pažymėjimą, užtenka susimokėti reikiamą pinigų sumą ir apvažiuoti šešis kuolus…



Hurgadoje dirba tik vyrai. Jei darbo vietoje moteris – ji ne vietinė. Jei tai tamsaus gymio ir su apdangalu ant galvos, galimas variantas, jog ji atvykusi iš kaimyninio Luksoro ar sostinės Kairo, kur joms sąlygos yra daug liberalesnės. Pasak gidės, praktiškai Egipte nemokamas mokslas tik pradinis. Todėl moteriškos lyties atstovės Hurgadoje net 85 procentai yra labai mažai išsilavinusios. Jau nuo 12-os metų (biologiškai tampant moterimi), tėvai joms “įtaiso” rankas, kojas ir plaukus dengiančius drabužius. 



Kai moterys paverčiamos kvailėmis ir augina vaikus, jų vyrai gali vakarais po darbo šėlti kavinėse, susibūrę pakampėmis rūkyti kaljaną, cigaretes..:



Gatvėse daugybė parduotuvėlių, ar tai baigtas statyti namas, ar ne – nesvarbu. Čia ir mėsa ką tik kažkur nudirta pardavinėjama, ir viskas kas tik blizga, ir ne visai kartais vertinga. Tačiau tai tikras pavojus su jais: kainų beveik niekur nėra parašyta. Jie pamatę užsienietį ir įvertinę jo mokumą- užsišaukia astronominę kainą. Galima iškart mušti pusiau ir tik tada derėtis. Ar galit įsivaizduoti, jog net ir vaistinėse nėra fiksuotų kainų?! ir ten reikia derėtis .. Beje Egiptas pavirto Rusijos turistų kolonija, todėl čia bendravimui tinka ne vien anglų kalba, bet ir rusų – ši vos ne geriau…



Hurgadoje, kaip ir visame Egipte, yra dvi pagrindinės religijos: tai islamas ir krikščionybė(čia koptai ortodoksai, katalikų ir protestantų bažnyčios tikintieji). Hurgadoje daugiau nei kur kitur Egipte gausu krikščionių, jų net apie 20 procentų. Patys Hurgados gyventojai vieni kitus dėl įsitikinimų nesmerkia, priešingai – tik džiaugiasi, kad jie turi savo tikėjimą. Į pagrindinę šio miesto mečetę galima ir moterims melstis, kitose dažniausiai ne. Tačiau moterys meldžiasi antrame pastato aukšte, kad besimeldžiančių vyrų netrukdytų. Moters speciali apranga privalo dengti nuogas kūno vietas ir ypatingai plaukus, nes egiptiečių įsitikinimu, tai – vyrui labiausiai gundoma moters vieta …

Mečetėje:



Ortodoksų koptų bažnyčioje moteriai yra privalu dengti taip pat plaukus, tik moterys sėdasi į kairę, o vyrai į dešinę pusę:



Ši bažnyčia saugoma kelių automatais ginkluotų vyrų, tai daroma nuo 2011 m. kai Egipto Aleksandrijos mieste šio tikėjimo bažnyčioje buvo įvykdytas teroro aktas:



Poilsiautojams kelionių agentūros ar vietos agentai siūlo nemažai pramogų pakeliauti į šalia esamas salas, panardyti. Taip pat apsilankyti pas beduinus ir panašiai. Kas kam patinka, tik turėkit pinigų:



Hurgadoje bendros kanalizacijos įvesta nėra. Daugybė traktorių ir autocisternų kasdien važinėja po viešbučius ir iš jų išveža fekalijas, o jomis sėkmingai laisto šalikelėse pasodintas palmes ir kitą šiokią tokią augmeniją. Va taip:



Kiekvienas Hurgados vaikinas svajoja apie vienintelę profesiją – taksistą! Dėl užsieniečių patiklumo, tai labai gerai apmokamas darbas. Mes gi užsieniečiai nepripratę derėtis. Jiems tai kaip tik, dar ir grąžos nenori duoti… Beje matytos taksi neturi plafono ant stogo, jos tėra tik dviejų spalvų, neskaitant pilna zujančių paprastų automobilių, anksčiau pas mus vadintų “dušmanais”. Visų taksistų reiktų gerai pasisaugoti:



Egiptiečiai yra labai karšto temperamento žmonės, dažnai tarpusavio nesutarimus gali spręsti kumščiais, ar net matytas (gaila nenufilmuotas:)) taksistų mūšis buvo užbaigtas automobilio metaliniais kuo stambesniais raktais:



Mieste yra bene dvi pagrindinės alėjos, viena kilometro, kita apie 4.5 kilometro ilgio. Trumpesnėje, esančioje prie prieplaukos, stovi daugybė jachtų (daugiausiai Saudo Arabijos piliečių) ir šioje teritorijoje kvaili prekiautojai neįleidžiami. Kainos fiksuotos:



Tačiau net ir prie pat centro apleistose statybose yra įsikūrusių beduinų valkatų:



Hurgados miestas yra labai šiukšlinas, prie parduotuvėlių, namų, jų laiptinių primėtyta šiukšlių kalnai, bet ten niekas neskuba jų rinkti ar pašluoti. Skalbiniai džiovinami juos pakabinant ant virvės “per balkoną”. Tai normalu:



Visi egiptiečiai, net ir užmokėjus už sutartą paslaugą, kaip važiavimą autobusu, plaukimą laivu, nori dar gauti ir kišenpinigių- vieną, du JAV dolerius. Šioje savo apžvalgoje įdėjau kelias savo šeimos nuotraukas, todėl, kad fotografuojant reikia ten atsiklausti, o žinote, jei juos užkalbinai  ir dar kažko prašai- mokėk. Tokiu atveju būtumėm vargiai sugrįžę…



Taigi tokia nedidelė dzūkiška patirtis Hurgadoje. Ir taip aišku, kad geriau patiems ten nuvykti ir visa tai pamatyti savo akimis!


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių