Javapjūtė Dzūkijoje: derlius prastesnis nei atrodė

 Javapjūtė Dzūkijoje: derlius prastesnis nei atrodė

Alytaus rajono savivaldybės ir laikraščio „Ūkininko patarėjas“ informacija



Javapjūtė Dzūkijoje: derlius prastesnis nei atrodė 

Javapjūtė įsibėgėja. Jau dabar žemdirbiams aišku, kad praėjusių metų derliaus rekordų nei pasiekti, nei sumušti nepavyks. Vasaros pradžioje žemdirbių akis ir širdis džiuginę javų laukai laukto derliaus nesubrandino. 

Ūkininkai stebuklo nesitiki

Alytaus rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėja Irma Stenionienė sako, kad pakalbėjus su rajono žemdirbiais matyti įvairios nuotaikos. 

Darbus ūkininkai pradėjo skirtingai – vieni nuo žieminių miežių, rapsų,  kiti pirmiausia pjovė ir kūlė žieminius kviečius. Žieminių miežių vidutiniškai prikulta iki 4 tonų iš hektaro (t/ha). Praėjusiais metais rajone buvo gauta po 6 t/ha kviečių, 4 t/ha rapsų. Šiemet rapsų derlingumas – nuo 3 iki  3,5 t/ha, o jų drėgmė svyruoja nuo 6 iki 11 proc., kai supirkimo bazinė drėgmė – 8,5 proc. 

Kiti ūkininkai nusprendė, kad rapsus kuls po žieminių kviečių, nes yra pastebėję, jog tada ir drėgmė mažesnė, ir aliejingumo rodiklis didesnis. 

Iš kviečių derliaus stebuklo niekas irgi nesitiki, visi ūkininkai beveik vieningai laikosi tos pačios nuomonės, nes grūdas smulkus, „uždžiovintas“, o tai lems mažesnę supirkimo kainą.  

Žieminių kviečių drėgmė įvairuoja nuo 12 iki 16 proc. ir, kaip ūkininkai sako, tai priklauso  nuo veislės – kuo vėlyvesnė, tuo drėgmės daugiau. Bazinė supirkimo drėgmė – 14 proc. Stambieji ūkininkai, jau  nukūlę penktadalį turimų pasėlių, veža grūdus į savo turimus sandėlius, ir tik vėliau, po derliaus nuėmimo rūpinsis, kaip ir kur derlių parduoti. Iš 1 ha vidutiniškai kuliama iki 5 t,  vietomis – po 6 t kviečių.

Intensyvesnis grūdų priėmimas supirkimo įmonėse prasidėjo nuo liepos 17 d. Vežamos įvairios kultūros. Manoma, jei nesutrukdys lietus,  šią savaitę bus daugiau vežama kviečių. Kol kas  jų kokybė prastesnė, grūdai smulkūs, dominuoja 4 kviečių klasė.

Miežiai jau nukulti 

 „Dar daug kas neaišku, tačiau, ko gero, rekordų nebus“, – sako Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Alytaus skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininkas Marius Gudaitis. Anot jo, žieminių miežių derlius  šiemet panašus kaip ir praėjusiais metais, jie jau nukulti.  Skaičiuojama, kad Alytaus rajono žemdirbiai šiemet prikūlė po 3-5 tonas iš hektaro. „Tai priklauso nuo žemės derlingumo, kiek kuris investavo į jos įdirbimą, kaip tręšė“, – pabrėžė M. Gudaitis. 

Jo nuomone, žieminiai kviečiai neblogai užderėjo, tačiau prastesni, negu buvo praėjusiais metais. Žieminiai rapsai irgi nėra įspūdingi. „Kuriems žemdirbiams pasisekė su sėja, užteko drėgmės, rapsai suspėjo gerai įsišaknyti, tai ir derlius neblogas užaugo, bet iš hektaro irgi bus prikulta mažiau nei pernai“,– įsitikinęs M. Gudaitis.

Bene skirtingiausiai užderėjo kvietrugiai. „Vieni iš hektaro gauna 2-3 tonas, kiti vos po 1 toną, o kai kurie ūkininkai nusprendė visai nekulti, nes neverta“, – sako M. Gudaitis ir priduria, jog Alytaus rajono žemių derlingumas, priklausomai nuo vietovės, labai skirtingas, todėl ir javų derlius iš hektaro gali labai skirtis. Nors derlius žemdirbius šiek tiek nuvylė, bet supirkimo kainos teikia optimizmo, jos aukštesnės už buvusias pernai.  

„Dzūkijos ūkininko“ skyriaus pirmininkas džiaugiasi, kad šiemet nemažai rajono ūkininkų – kas su      lizingo pagalba, kas savomis lėšomis –  atnaujino turėtą techniką galingesne ir našesne. Ūkininkas Mindaugas Matulionis tapo pirmuoju Alytaus rajono ūkininku, įsigijusiu rotorinį grūdų nuėmimo kombainą su vikšrine važiuokle „New Holland CR8.80“, tokio pravažumas geresnis, mažiau spaudžia dirvą, amortizacija geresnė, o darbo našumas 40 proc. didesnis. 


Žaliojo kurso nesibaimina

Svajūnas Nevecka kartus su dviem sūnumis Povilu ir Jonu ūkininkauja Žuvintų kaime. Bendras visų trijų ūkių  plotas – 1200 hektarų. Vyriausiasis Nevecka dirba 500 hektarų žemės. Kiek mažiau negu pusę šio ploto ūkininkas užsėjo žieminiais rapsais, likusią dalį – kviečiais, pupomis, garstyčiomis, ridikais, kukurūzais, kad būtų geresnė sėjomaina, lemianti ir geresnį derlių.

„Rapsų iš hektaro prikuliame po  3,5 tonos. Nors pagal išvaizdą atrodė, kad pavyks prikulti dar tona daugiau“, – nusivylimo neslepia ūkininkas. 

S. Neveckos nuomone, įtakos tokiam derliui turėjo ilgas ir šaltas praėjusių metų ruduo ir šių metų kaitra, uždžiovinusi grūdus. Prie gamtos nemalonių prisidėjo ir kenkėjo – stiebinio paslėptastraublio padaryta žala. 

„Su kainomis šiemet mums pasisekė. Pavyko pagauti aukštesnę kainą ir ją užfiksuoti“, – džiaugiasi S. Nevecka. Anot ūkininko, reikia gyventi optimistiškai. Ūkininkai, kuriuos apleidžia optimizmas, dažniausiai pasitraukia iš šios veiklos. 

Dzūkai pastaruoju metu daug diskutuoja, kai kas – ir nerimauja Žaliojo kurso politikos žemdirbystėje. „Aš jau esu šiek tiek užbėgęs tam Žaliajam kursui už akių. Jau daugiau kaip 20 metų žemės neariu. Praktikuoju seklųjį arimą. Viskas iš tinginystės“, – juokauja agronomo išsilavinimą turintis ūkininkas ir prideda: kai tingi kojomis dirbti, tenka dirbti galva…

Anot S. Neveckos, Danija jau daug anksčiau buvo pasukusi Žaliojo kurso linkme, tačiau po 5 metų jo atsisakė. Tai yra daug pasakantis pavyzdys ir Lietuvai. Nemažą ūkininkavimo patirtį turintis S.Nevecka neabejoja, jog daug kam Žaliasis kursas taps neįkandamas riešutėlis, daug kas priešinsis šiai krypčiai.

„Daug  priklausys ir nuo vietinės valdžios. Reikėtų, kad įpareigojimai ir įstatymai būtų ne tik nuleidžiami iš viršaus, bet ir atsižvelgiama į realius, įgyvendinamus reikalavimus,– pamąstymais apie Lietuvos žemės ūkį dalijosi S. Nevecka. 

Daugėja ekologinių ūkių

2021 metais Alytaus rajono žemdirbiai deklaravo auginantys beveik 60 tūkst. hektarų javų, tai 1336 hektarais daugiau nei 2020 metais. Savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjos Irmos Stenionienės teigimu, šiemet pasėta beveik 5 tūkst. hektarų vasarinių javų ( kvietrugių, kviečių, miežių, avižų, iš apie 18 tūkst. hektarų žiemkenčių, tarp kurių dominuoja žieminiai kviečiai, pie 4,2 tūkst. hektarų žieminių rapsų , 1036 hektarai žirnių, 492 hektarai pupų, 347 hektarai grikių.

Alytaus rajone uogynai užveisti apie 130 hektarų deklaruotų plotų. Juos sudaro šaltalankiai, šilauogės, juodieji ir raudonieji serbentai, braškės, avietės.

Žemės ūkio skyriaus vedėja I. Stenionienė džiaugiasi, kad ūkininkai suskubo laiku atlikti traktorių bei kombainų techninę apžiūrą, tad didieji laukų darbai tęsiami su techniškai tvarkingais žemės ūkio mechanizmais.

„Vis daugiau Alytaus rajono žemdirbių imasi ekologinio ūkininkavimo. Šiemet buvo pateiktos 49 ekologinio ūkininkavimo paraiškos, o bendras deklaruotas ekologinės žemdirbystės plotas – beveik 4 tūkst. hektarų. Tuo tarpu praėjusiais metais buvo  gauta 40 ekologinio ūkio paraiškų, įvertintos 36, o deklaruotas plotas siekė 2,6 tūkst. hektarų“, – su duomenimis supažindina I. Stenionienė.


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių