Danielius Jakubavičius


Kaminkrėčio profesija sena kaip gyvenimas. Ji paklausos neprarado ir šiame elektros amžiuje, kai vis daugiau žmonių renkasi modernius oras-vanduo ar kitus šildymo būdus. Kaminkrėčiu Vytautas Lėlius dirba jau 21-erius metus. Vyras valo kaminus, deda kaminų įdėklus visoje Pietų Lietuvoje.

V. Lėlius gyvena Raudonikių kaime Alytaus seniūnijoje. Balbieriškio profesinėje mokykloje įgijo plataus profilio traktoristo-mašinisto specialybę. Kurį laiką dirbo vairuotoju.

Į kaminkrėčio amatą vyrą atvedė pažintis. Apie 2000 metus jis susipažino su Kęstu, kuris dirbo kaminkrėčiu. Jis Vytautą mokė šio amato. O Vytautui kaminkrėčio darbas pasirodė įdomus ir nenuobodus. „Daug važinėju, susipažįstu su žmonėmis. Nėra monotonijos”, – apie darbo rutiną kalbėjo pašnekovas.

V. Lėlius sutinka, kad šis darbas nelengvas, visokių avarinių situacijų jam nutikę. Pašnekovas prisiminė, kaip pradėjus valyti neprižiūrėtą kaminą,  su juo žemyn „nuskrido“. Laimei viskas gerai baigėsi, bet pečiui įtvaro vis tiek prireikė.

Kaminkrėtys sako, kad lietuviai įpročių nekeičia, dažniausiai kaminus valo vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje – prieš pat šildymo sezoną, nors jis pataria, kaminą valyti po  šildymo sezono.

Kaminkrėčio darbui svarbus oras. Ypač, kad nebūtų slidu ar pasnigę. „Yra kaminų, kurių neapsiimu valyti. Jeigu matau, kad prie jų nėra kaip prieiti, tvirtai pasistatyti ir užkabinti kopėčių“, – pasakoja kaminkrėtys.

Vytautas už vieno kamino išvalymą prašo 50 eurų, užtrunka ne mažiau 1 valanda laiko. „Pragyventi iš šio amato galiu“, – sako V. Lėlius. Jis ne tik valo kaminus, bet ir deda jų įdėklus.

Kaminkrėtys turintiems pečius ir kūrenantiems kietu kuru linki kiek atšilus orams nemažinti  pečiuje temperatūros, nes pečius pradeda „verkti“ ir taip kaminas apsineša dervomis. Senoviniai pečiai atsparesni, kyla karštas dūmas, tad jie taip greitai neužsikemša. „Taip pat svarbu nekūrenti šlapiomis malkomis“, – pažymi kaminkrėtys. Vytautas pastebi, kad žmonės dabar daug geriau pečius prižiūri nei ankščiau.  

V. Lėliaus tel.nr.: 8-645 87304