Ministrą sužavėjo pagalba žmonėms

 Ministrą sužavėjo pagalba žmonėms

Alytaus rajono savivaldybėje lankėsi socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Savivaldybė sulaukė pagyrų už socialinių problemų sprendimą. Ministras liko sužavėtas savivaldybės teikiama pagalba priklausomybę alkoholiui turintiems asmenims, asmens higienos paslaugomis ir kitomis socialinėmis iniciatyvomis.

Vizitas – pažintinis

Ministras pažymėjo, kad Alytaus rajono meras A. Vrubliauskas pirmasis meras, kuris socialinius klausimus pristatė pats, o ne specialistai. „Tai rodo jūsų santykį į socialinius klausimus. Tada ir specialistai, ir darbuotojai jaučiasi kitaip, kai meras išmano dalykus“, – pažymėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

Ministras sakė, kad lankymasis savivaldybėse yra pažintinis, tačiau išvažiuoja iš jų praturtėję, išsiveža pasiūlymų, kurie svarstomi ministerijoje.

„Be jūsų, savivaldybių, socialinių parnerių, pokyčių nepadarysime“, –  sakė ministras. Jis pristatė Vyriausybės gaires socialinėje srityje: skurdo ir socialinės, piliečių atskirtie mažinimo, šeimos ir vaiko apsaugos stiprinimo.

Kartu su ministru į rajoną atvyko viceministrė Vilma Šilalienė, padėjėja Kristina Paulikė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus patarėja, vykdanti direktoriaus pavaduotojo funkcijas, Dalia Skučaitė.

Susitikime dalyvavo mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius, Darbo biržos, Sodros, profesinės sąjungos, bendruomenių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, socialiniai darbuotojai, seniūnai, savivaldybės darbuotojai.

Geroji patirtis

Meras Algirdas Vrubliauskas ministrui pristatė kryptis, kuriomis savivaldybė dirba siekdama padėti sunkumus išgyvenantiems žmonėms. Savivaldybė aktyviai dirba keturiomis kryptimis: vaikų globos skatinimas, gydymas nuo alkoholizmo, efektyvi pagalba socialinės rizikos asmenims, šeimoms, neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, socialinės atskirties mažinimas.

Rajone socialines paslaugas teikia ne tik savivaldybė ar jos įstaigos, bet ir bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos. „Bendruomenės yra mūsų partneriai. Džiaugiuosi, kad vis dar randasi žmonių, kuriems rūpi padėti kitiems“, – sakė meras A. Vrubliauskas.

Jis pasidžiaugė, kad labai gerai sekasi siekti prieš metus išsikelto tikslo, kad nė vienas rajono vaikas negyventų globos namuose. Rajono gyventojai raginami globoti vaikus, o priimantiems tokį sprendimą skiriama materialinė savivaldybės parama – 300 Eur. Šiuo metu institucijose globojamų vaikų yra 28, tai yra per pus mažiau nei 2014 m.  Pernai 26 vaikai pateko į globėjų rankas. „Be jokių monitoringų supratome, kad vaikui daug geriau augti pas globėjus, o ne vaikų globos namuose. Ir prasmingiau, ir pigiau, kai vaikas auga pas globėjus, be to, svarstomi papildomos motyvacijos mechanizmai už priimamus globoti sveikatos problemų turinčius vaikus“, – kalbėjo meras ir atkreipė dėmesį, kad vieno vaiko išlaikymas miesto vaikų globos namuose kainuoja apie 1200 eurų.

Ministrą ir jo komandą sužavėjo jau šeštus metus savivaldybė įgyvendinama Priklausomybių mažinimo programa, kuria pasinaudojo 320 gyventojų, daugiau nei 40 žmonių blaiviai gyvena daugiau nei dvejus metus. Patirtimi dalijosi programą įgyvendinančio Visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Kitavičienė, socialinės darbuotojos.

2016 m. šalies mastu Alytaus rajono savivaldybė buvo dešimta pagal didžiausią senyvo amžiaus gyventojų skaičių, tenkantį 1000 gyventojų.  27 proc. visų gyventojų – pensinio amžiaus. Todėl labai aktualios socialinės paslaugos senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems, rajone pradėta integrali pagalba namuose, veikia dveji savivaldybės globos namai.

Didelis dėmesys skiriamas šeimoms ir ypač rizikos, kuriose auga 317 vaikų. Savivaldybė sudarė mobilias darbo grupes, kurios visą parą priima ir reaguoja į pranešimus apie galimą smurtą, vaikų nepriežiūrą.  2016 m. įvykdytas 1251 apsilankymas šeimose, kuriose auga nepilnamečiai vaikai. „Aktyviai dirba seniūnijų socialinės darbuotojos, 1 socialiniam darbuotojui tenka 9 šeimos“, – atkreipė dėmesį meras. Socialinės darbuotojos pažymėjo,  kad joms labai trūksta seniūnijose dirbusių policininkų, nes pagalbą pašaukti bendruoju pagalbos telefonu yra daug sudėtingiau.

Nemažai klausimų kilo dėl kompleksinės pagalbos šeimai projekto. „Daug pinklių, jau dabar bendruomenės nenori jo įgyvendinti, nes bijo, kad projektą bus sunku realizuoti, labai dideli reikalavimai“, – kalbėjo savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Burlinskienė. Viceministrė V. Šilalienė sakė, kad ministerija padės ir paaiškins visus klausimus.

Naujos iniciatyvos

Dar viena savivaldybės pradėta iniciatyva – asmens higienos paslauga gyventojams neturintiems sąlygų ir galimybių savo namuose išsimaudyti ir išsiskalbti. „Turėjome pripažinti, kad yra tokia problema. Paslaugą teikia bendruomenės, padėjome sutvarkyti patalpas, įrengtos net pirtys. Šiais metais pirmą pusmetį galimybe pasinaudojo jau 831 gyventojas – ir niekas iš jų nesijuokia ir nesišaipo. Tik padeda – atveža iki vietos ir parveža namo. Žmonės džiaugiasi. Bendruomenės galvoja apie kirpimo, masažo paslaugų teikimą“, – sakė meras A. Vrubliauskas ir pristatė naujas socialinių įgūdžių mokymo socialines ir šeimų globos iniciatyvas.  

„Atrodo juokinga košę išvirti. Deja, yra mamų, kurios nemoka elementarių dalykų, nei virti, nei daržovių auginti. Ko vaikas gali išmokti? Čia taip pat tikimės bendruomenių pagalbos. Taip pat aktuali šeimų globa, kad vaikai galėtų gyventi biologinėje šeimoje, nors tėvai turi problemų. Turime gražių pavyzdžių, kai šeimą prižiūri kitos šeimos. Jie priima gyventi, ją globoja, moko, padeda. Manau tai verta tam tikros diskusijos ir apmąstymų “, – sakė Alytaus rajono meras A. Vrubliauskas.

Susitikime su ministru atkreiptas dėmesys į sutaupytas socialinėms išmokoms skirtas lėšas, kurias savivaldybė 100 proc. skiria kitoms socialinėms reikmėms, kalbėta apie vaiko teisių tarnybų centralizavimą, darbo santykius su vaikų globėjais, tarpinstitucinio bendradarbiavimo kuratoriais, užimtumo programą, socialinio darbuotojo saugumą.

 

Alytaus rajono savivaldybės informacija


Rašyti komentarą