Danielius Jakubavičius


Juos nešioja ant rankų, dėl jų nuoširdumo ir atvirumo muzikai. Kapelą iš Punios  žino visa Lietuva. „Punelės“ vadovas Gintautas Šmitas neseniai atšventė 60-metį. Energingas kapelos lyderis idėjų ateičiai nestokoja. Įrašinėja 4-ąjį kompaktinį diską, kurį pristatyti žadą kitų metų kovo 11 d.

Gyvenimo istorija

Gintautas Šmitas gimė 1961 m. spalio 11 d.  Krokialaukyje. Baigęs Krokialaukio vidurinę mokyklą, mokslus tęsė Panevėžio Jono Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje. Mokėsi chorvedybos. Po metų studijų buvo paimtas tarnauti į armiją. Grįžęs po armijos mokėsi toliau. 

Abu tėvus prarado jaunystėje. Tarnaudamas armijoje gavo žinią, jog mirė mama, o po dviejų studijų kursų –  vėl pasiekė liūdna žinia. Tragiškai žuvo tėtė. Liko 3 vaikai. Vyriausias Gintautas įsidarbino muzikos mokytoju Balbieriškio vidurinėje mokykloje, taip pat dirbo Prienų rajono mokyklose.  

Netrukus vedė. Kurį laiką su žmona gyveno Krokialaukyje uošvijoje, vėliau Šilavote. Žmonai gavus paskyrimą į Alytaus rajoną,  teko pasirinkti – Punią ar Makniūnus? „Pasirinkome Punią“, – pasirinkimu džiaugėsi G. Šmitas. Taigi, nuo 1987 m. su žmona vyras kūrėsi Punioje. „Pradžioje gyvenome pas vargonininką, kuris nuomojo būstą, nes laukėme kol mokytojams pastatys butus. Tą pačią dieną gavome du pasiūlymus: žmona parėjusi pasakė, kad mūsų butas jau pastatytas, o man kolūkio pirmininkas pasiūlė apsigyventi skydiniame name. Pasitarėme ir nusprendėme rinktis namą,  kuriame gyvename iki šiol,“ – kalbėjo G. Šmitas.

Ryšys su muzika

Akordeono Gintautas iš rankų nepaleidžia jau 45 metus. „Prisimenu save vaiką, kuomet sėdėdamas verandoje akordeoną tampydavau“, – kalbėjo muzikantas. Vyras sako, kad dėkingas tėvams, kurie įžvelgė jo gabumus muzikai ir nupirko armonikėlę. O rimtesnis muzikavimas prasidėjo dar mokantis vidurinėje mokykloje. „Tuometinis muzikos mokytojas Vincas Vinikaitis subūrė akordeoninkų ansamblį, kuriame ir Gintautas grojo. Taip užsimezgė ryšys su muzika“, – kalbėjo pašnekovas. Gintautas pasakoja, kad 10 klasėje subūrė keleto žmonių grupę, su kuriais pradėjo muzikuoti jubiliejuose, vestuvėse.

„Punelės“ istorija

Apsigyvenęs Punioje G. Šmitas dirbo mokykloje muzikos mokytoju,  taip pat įsidarbino kultūros namuose. „Punelei“ kibirkštį gimti įžiebė gera žinia, kad Punioje yra muzikuojančių žmonių. „Pabandžiau juos suburti. Kolektyve grojo 3 smuikininkai, kontrabosas, būgnininkas iš Žagarių, ir  aš – akordeonu. Su tais diedukais, tuomet buvau aš jaunas, ir prasidėjo muzikavimas“, – su humoru kalbėjo  „Punelės“ siela G. Šmitas. Jau tada kapela įkėlė koją į Lietuvos televiziją, dalyvavo laidoje „Būk artistas“.


Laikui bėgant keitėsi kapelos sudėtis. Prie jos prisijungė nauji nariai. Su pučiamaisiais instrumentais groja broliai Algimantas ir Dainius Juozapavičiai, gimę ir augę Punioje. Kolektyvą papildė muzikalaus balso savininkas buvęs vargonininkas Gintautas Vėsa. Tad, dabartine sudėtimi 7 narių „Punelė“ koncertuoja daugiau kaip 15 metų. 

Paklaustas, kaip pavyksta išlaikyti kolektyvo narius ir įkvėpti juos groti, G. Šmitas sako: „kolektyvo žmonių prigimtis yra muzikuoti, jie nori dainuoti, ir šis noras kyla iš širdies. Tuomet nereikia prievartos ar raginimų. „Punelės“ kolektyvo nariai tikri muzikos entuziastai“.  Pasak Gintauto, kapelai išskirtinumo suteikia triūbų skambėjimas. „Dabar turime naują narį Rikantą Žūką, kuris groja su akordeonu ir pagyvina kapelos bendrą darbą. Puikiai į kolektyvą įsiliejo jaunasis būgnininkas Edvinas Švipas. Kontrabosu groja Kęstutis Kaškonas, kuris labai gerai jaučia muziką. Pasakau kokia tonacija, ir jis groja“, – savo kapelos nariais džiaugėsi vadovas Gintautas.

G. Šmitas turi svajonių. Artimiausia – kompaktinio disko išleidimas, kitais metais minint kapelos 35 metų veiklos jubiliejų.  Disko leidybos darbai jau įpusėję. „Visko turime, ir instrumentų ir norą muzikuoti“, – apie ateitį kalbėjo „Punelės“ vadovas. Bet daugumą klausytojų kamuoja vienas klausimas: o kodėl kapeloje nėra moters? Gal atsiras? Gintautas linksma, bet griežta gaida atsako: „Gyvenime mums moterų reikia, bet kolektyve ne“.

Video:„Punelė“ – turi kuo didžiuotis

G. Šmito vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Punelė“ yra  tituluočiausia kapela iš Alytaus rajono. Pirmą kartą televizijos laidoje „Duokim garo“ pasirodę 2001 m., 2012 m. tapo čempione. Kitose Lietuvos televizijos laidose „Būk artistas“,  „Geras ūpas“, kaimo kapelų varžytuvėse „Grok Jurgeli“, užėmė prizines vietas.  Išleido 3 kompaktines plokšteles. 

Telieka palinkėti kapelos vadovui ir jos nariams kuo didžiausios stiprybės ir neblėstančio entuziazmo, kuriant naujas dainas ir dalyvaujant daugybėje švenčių! Mes jus labai labai mylime!

Video: