Danielius Jakubavičius

Jau trečią darbo sezoną skaičiuojantis, šalia kelio Kaniūkai-Merkinė-Druskininkai įsitaisęs, Algimanto Vaitkaus “Poteronių turgelis” dėl vis puikaus oro žada neužsidaryti iki pat Kalėdų. Dažniausiai turgelis pakeleivius pasitinka dvi tris dienas per savaitę: savaitgalį ir jei šviesus oras, dar kokį antradienį.

Žvalus 68-erių vyriškis juokauja, kad karantino metu jam, dėvint kaukę, prekiauti yra kur kas saugiau, nei kolegoms prekybos centruose. Jei ten prekybvietėje reikalaujama 10 kvadratinių metrų, tai jis čia šalikelėje į laukus, turi mažiausiai hektarą laisvo ploto.


Prekybininkas, kadaise įgijęs maisto paruošimo technologo specialybę, jaučia ir žino ko ieško pirkėjai. Ir jis prie jų prisitaikęs, visada siūlo tik pačius geriausius savo ūkelyje užaugintus vaisius ir daržoves. Ir žinoma tik ekologiškus!

Be populiariausių prekyboje česnakų ir gal net devynių rūšių medaus, žmonės turgelyje gali nusipirkti ne vien skanių kriaušių, lazdynų riešutų, šilkmedžių uogų, šaltalankių uogų ir jų produktų, bet ir šluotų, vantų, ir net įmantrių inkilų zylutėms.

Ir nors vėlyvą rudenį per dieną sustoja vos trys, penkios, geriausiu atveju dešimt automobilių (du kart mažiau nei nekarantino metu), Algimantui visada yra smagu pabendrauti su įvairiais žmonėmis iš visos Lietuvos. Kitą kartą tenka duoti net kaimiškų augintojo patarimų, kaip tas ar anas geriau užauginti, ar pagaminti.

Deja, rudenį ir žmonių nuotaikos jau pasikeitusios, daug liūdnesnės. Ar tai lemia tradicinis šio niūraus sezono pesimizmas, ar atėjęs stagnacinis karantino periodas, sunku pasakyti. Jei anksčiau sustoję žmonės prekeivį dar pakalbindavo kaip laikosi, ieškodavo bendros kalbos, tai dabar dažnai  interesantai beveik nekalba, atrodo viskuo nepatenkinti, išdidūs. Pasiteisinę, kad neturi grynųjų pinigų, tik kortelę, nurūksta.

Algimantas Vaitkus jau iš anksto galvoja apie kitų metų pavasario “Poteronių turgelio” prekių asortimentą. Intensyviai augina ir ruošia kažką kitko, ko neturi kiti. Tačiau tai tik planai, svarbiausia, kad tik būtų sveikatos, o jei ji bus tokia pat stipri kaip dabar, šis turgelis tikrai dar mus džiugins ir ateityje savo įvairove.