Varėniškiai meniniu vakaru „Svečiuose pas Čiurlionį“ Sankt Peterburge pradėjo žymiojo kraštiečio jubiliejinius metus

 Varėniškiai meniniu vakaru „Svečiuose pas Čiurlionį“ Sankt Peterburge pradėjo žymiojo kraštiečio jubiliejinius metus

Rūta Averkienė

Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos kolektyvas dalyvavo Sankt Peterburge vykusiame meniniame vakare „Svečiuose pas Čiurlionį“, skirtame žymiojo menininko šimtas keturiasdešimt penktosioms gimimo metinėms. Tai bendras varėniškių ir Sankt Peterburgo M. K. Čiurlionio kūrybos puoselėtojų meninis projektas, kurio metu atidaryta tarptautinė  paroda – konkursas „Pasivaikščiojimai su Čiurlioniu“, apdovanoti nugalėtojai, o renginį vainikavo įspūdingas koncertas M. K. Čiurlionio kūrybos motyvais. Šį tarptautinį projektą drauge su peterburgiete, Sankt Peterburgo lietuvių etninės kultūros klubo „Vyturėlis“ vadove Liuda Kašina inicijavusi Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos direktoriaus pavaduotoja Dalia Kleponytė–Šemeškienė pažymi, kad varėniškiai žymųjį kraštietį, Senojoje Varėnoje gimusį Mikalojų Konstantiną Čiurlionį pagerbė jo jubiliejinius metus atidarydami tikrai prasmingu tarptautiniu renginiu.

Vasileostrovskio jaunimo namų rūmuose vykusiame meniniame vakare dalyvavę šios mokyklos pedagogai: Dalia Kleponytė–Šemeškienė, Ineta Meduneckytė – Tamošiūnienė ir Valerijus Kračius bei penki mokyklos mokiniai: Miglė Averkaitė, Emilija Bernatavičiūtė, Rimgailė Bloznelytė, Ūlė Julija Masteikaitė, Laimonas Žilinskas – sulaukė šventinio vakaro dalyvių ovacijų ir palankių vertinimų. Į jį susirinkę M.K.Čiurlionio kūrybos gerbėjai: menininkai, literatai, muzikai, pedagogai, lietuvių bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai – buvo sužavėti varėniškių kūryba ir negailėjo pagyrimų. Varėniškių sėkme džiaugėsi ir renginyje dalyvavęs Lietuvos Respublikos generalinis konsulas Sankt Peterburge Dainius Numgaudis su konsulato darbuotojais.

Atidarius tikrai įspūdingą jaunųjų menininkų darbų Čiurlionio tematika parodą „Pasivaikščiojimai su Čiurlioniu“, kurioje iš trijų šimtų dalyvavusių atrankiniame ture darbų parodoje eksponuotas aštuoniasdešimt vienas kūrinys, buvo apdovanoti laureatai. Diplomai buvo įteikti septyniems varėniškiams ir skirta viena nominacija. 

 

Konkurso vertinimo komisijos narė menotyrininkė Jelena Stankevič pasidžiaugė, kad varėniškių darbai ir dainos suteikė puikias galimybes šventino vakaro dalyviams simboliškai pabūti Lietuvoje. Kalbėdama apie paveikslus, ji sakė, kad dėmesio verti visi iš jų, nes kiekviename jaučiamas kūrybinis autoriaus  individualumas. Ji pažymėjo, kad nugalėjo tų darbų autoriai, kuriems pavyko sukurti originalias kompozicijas, artimiausias Čiurlionio kūrybai. Ji sakė, kad kai kuriuose iš jų šimtu procentų jaučiama Dzūkija.  Diplomai įteikti: Motiejui Miškiniui „Karalių pasaka“, Laimonui Žilinskui „Čiurlionis Sankt Peterburge ir Lietuvoje“, Augustei Armonaitei „Zodiako ženklai–Žuvys“, Dominykai Sadauskaitei „Pasaulio sutvėrimas“, Emilijai Brakauskaitei „Jūra“, Ūlei Julijai Masteikaitei „Miške“, Rimgailei Bloznelytei „Tarp dviejų kelių“, Skaistei Tamulevičiūtei „Peizažas“.  Aistės Gudaitytės darbą „Zodiako ženklai–Liūtas“ parodos organizatoriai pasiliko rusų muziejaus fondų zodiako ženklų kolekcijai.

Renginio dalyvius pasveikinusi D. Kleponytė–Šemeškienė pažymėjo, jog M. K. Čiurlionis – ta asmenybė, kurios dėka draugystės tiltas jau ne vienerius metus jungia Sankt Peterburgą ir Varėną. „Pasaulis labai dinamiškas, viskas taip greitai keičiasi, kad rodos, tuoj prarasim atsvarą. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir yra mums tas atskaitos taškas, į kurį gali atsiremti visų meno sričių atstovai“. Ji padėkojo už svetingumą ir ilgametę draugystę, kurios dėka gimsta tokie prasmingi projektai. 

Po parodos atidarymo vyko įspūdingas klasikos koncertas Čiurlionio kūrybos motyvais. Tąvakar Sankt Peterburge skambiai nuaidėjo ir lietuviškos dainos. Varėniškių programa buvo labai autentiška ir išskirtinė. Lietuvių liaudies dainų „Dūno upė“, „Uosile“, „Bite lingo“, „Rūta žalioji“ ir kitų  interpretacijas atliko Ineta Meduneckytė Tamošiūnienė, Laimonas Žilinskas ir jungtinis Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos vokalinis ansamblis, jiems akomponavo Valerijus Kračius.

Erdvioje parodų salėje išeksponuotus paveikslus pamatė daugybė peterburgiečių. Paveikslai parodai buvo siunčiami iš anksto, o mokiniai juos piešė visą Kalėdų laikotarpį.

„Didžiuojamės savo mokyklos jaunaisiais menininkais! Iš aštuoniasdešimt vieno galutinėje atrankoje dalyvavusio darbo komisija apdovanojimus skyrė aštuoniems varėniškiams. Manau, kad tai yra nemažas pasiekimas, nes piešinius vertino profesionali komisija: Rusų muziejaus metodinio skyriaus vadovė, menotyrininkė Jelena Stankevič, Sankt Peterburgo teatro „Na Vasiljevskom“  dailininkė Stefanija Graurogkaitė, dailininkas, pedagogas ir meno kritikas Aloyzas Stasiulevičius ir dailės terapeutė Aušra Poškutė–Stasiulevičienė. Smagu buvo išgirsti jų palankius vertinimus, kad mūsų mokinių piešiniuose jie pamatė užkoduotą M. K. Čiurlioniui būdingą simbolizmą“.

Kitą dieną varėniškiai buvopakviesti pusryčių pas Lietuvos Respublikos generalinį konsulą Sankt Peterburge Dainių Numgaudį, kuris pasidžiaugė varėniškių bendruomenės pasiekimais ir įdomiai papasakojo apie savo nuveiktus darbus Rusijoje. 

Trejeto dienų Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos kolektyvo viešnagė Sankt Peterburge buvo kupina nepamirštamų pažintinių ekskursijų.  Šiaurinė kultūros sostinė varėniškiams savo įspūdingą grožį atvėrė su kaupu.  Jie aplankė garsųjį Ermitažą.  Mariinskij teatre susižavėję žiūrėjo baletą „Korsaras“. Rusų muziejuje apžiūrėjo retrospektyvinę Iljos Repino kūrybos parodą, lankėsi Kazanės sobore, Zingerio namuose, pasivaikščiojo Grybojedovo ir Fontankos pakrantėmis, perėjo Grifų tiltą, pabuvojo R.Korsakovo memorialiniame muziejuje, pamatė Gogolio paminklinę lentą. Taip pat aplankė Kiškių salą, Petro I-ojo pirmąjį namą ir miesto apsauginius įtvirtinimus. Buvo  džiazo koncerte muzikiniame klube „48“ Rubinšteino gatvėje. Aplankė Isakijaus ir „Spas na Krovi“ soborus, Rusų etnografijos muziejų, „Mažajį Peterburgą“ – skulptūrų parką, Petro I – ojo paminklą (raitelį), apžiūrėjo miestą iš viršaus. Pabuvojo „Literaturnaja kafe“ – simbolinėje A.S. Puškino išėjimo į žūtį vietoje. Po muziejus ir soborus vedžiojo profesoriai, nusipelnę gidai ir menotyrininkai. Ermitaže ypatingą ir nepamirštamą ekskursiją vedė Ermitažo muziejaus Mokslo ir Švietimo skyriaus mokslinė bendradarbė Jekaterina Maslovskaja. Isakijaus Sobore – penkiasdešimt metų jame ekskursijas vedanti Nadežda Kulik.

Varėniškių kelionę po Sankt Peterburgą vainikavo M. K.  Čiurlionio namo ir atminimo lentos aplankymas, prie kurios buvo surengtas trumputis, improvizuotas koncertas sielai ir atminimui. Sudainuota M. K. Čiurlionio harmonizuota lietuvių liaudies daina „Beauštanti aušrelė“. Šiame name žymusis lietuvių menininkas gyveno, kai atvažiuodavo dirbti ir kurti.

Tarptautinis projektas „Pasivaikščiojimai su M. K. Čiurlioniu“ – ilgamečio bendradarbiavimo vaisius. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos draugystė su Sankt Peterburgo Čiurlionio kūrybos puoselėtojais prasidėjo 2007 metais, kai menų mokykla pradėjo organizuoti menų festivalį „Skambančios spalvos“. Nuo tada jaunųjų Varėnos dailininkų piešiniai dalyvauja Sankt Peterburge vykstančiuose konkursuose, o peterburgiečių atkeliauja į Varėną. Draugiškai bendradarbiauja ir Senosios Varėnos bei Sankt Peterburgo M. K. Čiurlionio draugijos.  „Su Liuda Kašina, kuri yra didelė M. K. Čiurlionio kūrybos mylėtoja, bendraujame daugiau kaip dešimtmetį. Bendradarbiaujant ir gimė ši originali idėja – tarptautiniu renginiu atidaryti jubiliejinius M. K. Čiurlionio metus. Kartu su Vasileostrovskio jaunimo namų direktorės pavaduotoja Julija Čerkasova paruošėm ir suderinom konkurso nuostatus. Konkurse galėjo dalyvauti keturių krypčių – tapybos, skulptūros, taikomosios dailės ir poezijos – atstovai. Liudos ir Julijos pasiūlymu renginys vyko Sankt Peterburge Vasileostrovskio jaunimo namų rūmuose. Liuda padarė titanišką darbą – ne tik koordinavo projektą, bet ir mus globojo bei organizavo mums ekskursijas po pačias žymiausias Sankt Peterburgo vietas, kurias svajojome ir pageidavome aplankyti. Taip pat noriu pažymėti, kad viešnagės Sankt Peterburge metu susipažinome su daugeliu M. K. Čiurlionio kūrybos puoselėtojų ir aptarėme netolimoje ateityje vyksiančius projektus, kurie nuties dar tvirtesnius M. K. Čiurlionio garbei skirtus bendradarbiavimo tiltus nuo Varėnos iki Sankt Peterburgo. Toks pat darbų M. K. Čiurlionio kūrybos tematika konkursas–paroda, kuriame dalyvaus Sankt Peterburgo jaunieji menininkai, vyks  šių metų gegužę Varėnoje. Taip pat nuoširdžiai dėkojame gerbiamam konsului už palaikymą, nuoširdų rūpestį ir kultūrinių veiklų skatinimą“, – pažymi Dalia Kleponytė–Šemeškienė.

„Esame dėkingi Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos vadovybei ir ypač mus kelionės metu globojusiems mūsų mokytojams. Ši kelionė – pati geriausia motyvacija, skatinanti mus domėtis, pažinti ir tobulėti meno srityje.  Manome, kad tokie meno projektai jauniesiems kūrėjams labai naudingi“, – neįkainojamais įspūdžiais dalijasi „Pasivaikščiojimuose su M. K. Čiurlioniu“ dalyvavę ir įspūdingiausias Sankt Peterburgo vietas aplankę jaunieji Varėnos menininkai. 


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių