Pavasaris – įvairių žemės darbų įkarštis, kuriam prasidėjus daugelis ieško būdų ir priemonių pagerinti dirvą. Viena galimybių tą padaryti – pripilti į lysves kokybiško komposto, kurio net nemokamai galima gauti Alytaus regiono savivaldybėse įrengtose žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse.

„Atsižvelgdami į   gyventojų pageidavimus ir norėdami juos paskatinti dar geriau rūšiuoti atliekas, pristatyti jas į atliekų surinkimo aikšteles, jau kelintus metus iš eilės kiekvieną pavasarį skelbiame akciją, kurios metu mainais už atvežtas elektros ir elektronikos bei žaliąsias atliekas nemokamai duodame atitinkamą kiekį komposto“, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas.   

Akcija vyksta nuo balandžio 16 iki rugsėjo 30 dienos.

Jos metu gyventojai atvežę nenaudojamos stambios, pilnai sukomplektuotos elektros ir elektroninės įrangos atliekų gali nemokamai gauti žaliųjų atliekų komposto. Už vieną kilogramą šios rūšies atliekų, kurioms priskiriami stambūs namų apyvokos prietaisai: viryklės, skalbimo mašinos, šaldytuvai, mikrobangų krosnelės, televizoriai, indaplovės, elektriniai radiatoriai, kompiuteriai ir kiti panašūs daiktai skiriama 5 kilogramai komposto.

Nemokamai jo galima gauti ir už pristatytas žaliąsias atliekas. Už tris kilogramus šių atliekų skiriamas vienas kilogramas komposto.

Kasmet po 3 tonas nemokamo komposto yra skiriama Alytaus regiono savivaldybių daugiabučių namų savininkų bendrijoms jų teritorijos aplinkai sutvarkyti.

Gauti akcijos metu nemokamai duodamo komposto ar jo nusipirkti galima visose Alytaus regiono savivaldybėse veikiančiose žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse: Alytaus rajone Takniškių kaime esančioje aikštelėje, Druskininkų organinių atliekų kompostavimo aikštelėje, esančioje Gardino g. 100, Prienų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje, esančioje Pramonės g. 3A, Prienų rajono Jiezno kolonijų kaime, Povų gatvėje esančioje aikštelėje, Lazdijuose, Gėlyno g. 23 esančioje aikštelėje, Birštono viensėdyje, Birštono g. 43 esančioje aikštelėje bei Varėnoje, Geležinkelio g. 65 esančioje žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje.  

„Daugelis žmonių mielai naudojasi galimybe gauti nemokamo komposto. Kiekvieną pavasarį sulaukiame daugybės jų klausimų: o kada šiemet prasidės komposto akcija?“, - sakė ARATC sąvartyno eksploatavimo padalinio vadovė Aldona Pilvelienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad norintys komposto aikštelėse gali ir nusipirkti – 1 tona kainuoja 13 eurų 3 centus.   

Pasak A. Pilvelienės, perkančiųjų iš žaliųjų atliekų pagamintą kompostą taip pat yra daug. „Nors komposto poreikis yra didžiulis, kol kas jo trūkumo nejaučiame, nes pagaminame pakankamai daug“, - patikino A. Pilvelienė.

Skaičiai apie mūsų atliekas: kiek žaliųjų atliekų surinkome, kiek komposto gaminome?

Per praėjusius metus septyniose Alytaus regiono savivaldybėse veikiančiose žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse iš surinktų biologiškai skaidžių atliekų (lapų, žolės)buvo pagaminta 2 900 tonų komposto žemės. 

Iš viso aikštelėse surinkta beveik 14 tūkst. 800 kilogramų žaliųjų atliekų. Surinktos medžių šakos buvo susmulkintos ir perduotos Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo padaliniui kaip struktūrinė medžiaga, naudojama energijai gauti.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija