Ketvirtadienį  įvykusiame nuotoliniame susitikime su Alytaus rajono savivaldybės vadovais ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) atstove Rasa Bazarauskiene dalyvavo daugiau kaip 50 Daugų seniūnijos gyventojų (jų atstovų) iš 32 daugiabučių namų. 

Viešos konsultacijos rengiamos todėl, kad Aplinkos ministerija iki birželio 1 d. pratęsė terminą teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti. Daugiabučių namų gyventojams, norintiems  pasinaudoti valstybės teikiama ženklia parama,  reikia greitai apsispręsti ir parengti būtinus dokumentus. 

Alytaus rajono savivaldybė skatina gyventojus dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos naujausiame kvietime, nes energinį efektyvumą didinančių priemonių įsirengimas saugo ne tik gyventojų pinigines nuo didelių mokesčių, aplinką  - nuo taršos, bet ir pačius daugiabučius pastatus nuo irimo, puvimo, pamatų deformacijos ir kitų „senatvinių“ procesų.


Pradėdamas susitikimą su Daugų krašto žmonėmis, meras Algirdas Vrubliauskas pažymėjo, kad renovacija yra savanoriškas gyventojų apsisprendimas. „Bet man, kaip savivaldybės vadovui, rūpi, kad rajono žmonės gyventų gražiai, jaukiai ir šiltai. Daugų seniūnijoje daugiabučiai namai yra apleisti, anksčiau ar vėliau juos teks renovuoti, todėl siūlome  tai daryti, pasinaudojant  valstybės parama. Alytaus rajone jau turime nemažai gražių pavyzdžių – daugiabučiai pastatai renovuoti Simne, Talokiuose, Norgeliškėse. Jų gyventojai džiaugiasi, todėl turiu pareigą informuoti ir Daugų seniūnijos žmones, kad dabar pats laikas apsispręsti dėl namų renovacijos,“ – kalbėjo A. Vrubliauskas. 

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistė Rasa Bazarauskienė sakė, kad tikrai dabar yra geros sąlygos ne tik apšiltinti, sutvarkyti pastatus, bet ir įsirengti saulės elektrines, geoterminį šildymą, kitas technologines naujoves. Valstybė 30 proc. kompensuoja išlaidas visiems gyventojams ir 100 proc. - mažas pajamas turintiems butų savininkams. Be to, visoms alternatyvioms būsto energetinio taupymo priemonėms (pvz., šilumos siurblio, saulės elektrinės, kt.) taip pat taikoma  30 proc. jų įrengimo vertės valstybės parama.

„Valstybės paramos esmė – kad žmonių išlaidos būsto išlaikymui su kredito grąžinimu neviršytų arba būtų mažesnės negu iki renovacijos, o gyventojai turėtų kitokią gyvenimo kokybę,“- sakė BETA atstovė R. Bazarauskienė. 

 „Jūsų namai sensta, ateis laikas, kai bėgs stogas, trupės sienos. Renovuoti ankščiau ar vėliau teks. Tuomet reikės daug daugiau investicijų, o mokėti teks iš savo kišenės, nes valstybės paramos gali nebūti“, – kalbėjo BETA specialistė. Pasak jos, sprendimą dėl daugiabučio namo renovacijos turi priimti patys gyventojai, savivaldybė jiems tik padeda. Be to, namas turi atitikti renovacijai keliamus reikalavimus. Renovacijos darbus organizuoja daugiabučius prižiūrintis administratorius. Dauguose ši funkcija yra priskirta SĮ „Simno komunalininkas“. R. Bazarauskienės nuomone, tai yra įmonė, kuri jau turi patirties įgyvendinant renovacijos projektus, todėl ja verta pasitikėti. Su šios įmonės pagalba  rajone renovuota 12 daugiabučių. 

R. Bazarauskienė pasakojo Daugų gyventojams, kad jos pačios 55 kv. m ploto bute iki renovacijos žiemą tebuvo 17 laipsnių šilumos, o dabar – 22,5 laipsnio. Bankui ji kas mėnesį grąžina paskolą - po 35 eurus, už šildymą sausį mokėjo 18 eurų, vasarį - labai šaltą mėnesį mokėjo  30 eurų.

Kai kurie gyventojai išsakė abejonę, ar verta keisti šildymo sistemą, nes Daugų seniūnijos daugiabučiai namai daugiausia šildomi malkomis, tai esą neteršia aplinkos, o butuose pakankamai šilta. Jiems buvo atsakyta, kad pagal Nacionalinį oro taršos mažinimo planą Lietuvos gyventojai iki 2030 metų turės atsisakyti kūrenimo visų rūšių kietuoju kuru (taip pat – ir malkomis), keisti taršius šildymo katilus moderniais, arba įsirengti atsinaujinančių energijos išteklių  šildymo sistemas.  

Šildant gyvenamuosius namus kietuoju kuru, į orą patenka daug teršalų – apie 80 proc. smulkiųjų kietųjų dalelių ir kitų sveikatai pavojingų medžiagų, kurios sukelia kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligas, vėžinius susirgimus.

Daugiabučių namų gyventojai, kurie norėtų sužinoti daugiau informacijos apie pastatų renovaciją, gali kreiptis tiesiogiai į BETA atstovę R. Bazarauskienę (tel. Nr. 8- 619 61181)  ir SĮ „Simno komunalininkas“ direktoriaus pavaduotoją Ernestą Šimanską (tel. Nr. 8- 612 26837). 

Alytaus rajono savivaldybės informacija