Kalėdų tradicijos ateina iš vaikystės... Papuošta žaliaskarė, kvepiantys kepiniai, žybsinčios girliandos... Ar žinote girliandos istoriją? Keletas įdomių faktų apie ją.

Pirmąsias girliandas atstojo paprastos žvakės. Jomis buvo puošiamos eglutės 17 am. Vokietijoje. Kaitinant vašką, žvakės buvo pritvirtinamos prie Kalėdinės eglės šakų. Tokia puošyba buvo nesaugi, todėl kildavo daug gaisrų.

Išradus lemputę ir elektrą, nušvito ir Kalėdinės šviesos. Pirmoji girlianda ant eglutės sužibo 1882 m. Niujorke, praėjus trims metams nuo Tomo Edisono sukurtos elektros lemputės. Būtent T. Edisono asistentas Edwardas Hibberdas Johnsonas sugalvojo Kalėdų eglutę apjuosti lemputėmis. Lemputės buvo spalvotos: raudonos, baltos, mėlynos. Tačiau girliandoms išpopuliarėti prireikė laiko, nes daugelis amerikiečių nepasitikėjo elektra, o lemputės buvo brangios.

XX am. pradžioje pirmosios elektros lempučių girliandos JAV puikavosi parduotuvių vitrinose, kaip papuošimai. Skaičiuojant šių dienų kaina, lemputėmis papuošta Kalėdų eglutė kainavo apie 2 tūkst. JAV dolerių. To meto verslininkai ieškojo galimybių, kaip lemputes pagaminti pigiau. Pirmoji lempučių girlianda, paruošta įjungti į elektros šaltinį buvo parduota 1903 metais, o trečiajame XX am. dešimtmetyje užpatentuotos žybsinčios lemputes. LED apšvietimas, pasirodęs apie XX am. pabaigoje pakeitė ir Kalėdinę girliandą. LED lemputės gamina daug mažiau šilumos, sunaudoja mažiau energijos ir tarnauja ilgiau nei kaitrinės lemputės, be to jos pigesnės ir praktiškesnės.

Šiandien Kalėdų eglutės be girliandos, greičiausiai neįsivaizduojame. Tad, jeigu ieškote girliandos – užsukite į „Elvertą“, Santaikos g. 10, Alytus, tel. 8 672 28 588.

Pripildykite savo namus spalvų ir jaukaus Kalėdų laukimo!