Gegužės 11 d. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos kiemelyje duris atvėrė ARSVB Krokialaukio filialo lauko bibliotekėlė – Knygų namelis. Čia gyvens knygos.

Gimnazijos dieną lauko bibliotekėlės atidarymo šventėje dalyvavo ir ARS viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas. Jis pasidžiaugė gražia iniciatyva ir vylėsi, kad lauko bibliotekėlė sulauks dar gausesnio būrio skaitytojų, nes ji veiks visą parą. Direktorius į šventę atvyko ne tuščiomis – jis padėkomis ir atminimo dovanėlėmis apdovanojo geriausius Krokialaukio filialo skaitytojus: Eveliną Branišauskaitę, 2 klasės mokinę Mingailę Meškotaitę, iš 4-os klasės bei Ig klasės mokinę Beatričę Aleškevičiūtę ir Rasą Baranauskaitę iš  II g klasės.

Knygų dalijimosi iniciatyva atsirado 2009 m. Amerikoje, kai Todas Bolas mirus motinai, sumanė jos didžiule biblioteka pasidalinti su kitais. Šalia namų pastatė nameliuką ir padėjo knygų. Apie jį pradėjo burtis bendruomenė. Namelio turiniu galėjo naudotis draugai ir kaimynai. Idėja išpopuliarėjo visame pasaulyje. Netgi yra sukurtas pasaulinis „Little Free Library“ bibliotekėlių tinklas („Maža nemokama bibliotekėlė“). Jų priskaičiuojama per 25 tūkstančius. Lietuvoje pirmasis toks namelis atsirado 2012 metais Vilniuje. Jį netoli savo namų, kad matytųsi pro virtuvės langą, pastatė jauna, filosofijos ir literatūrologijos mokslus baigusi mergina Milda. Idėja sparčiai plinta Lietuvoje.

Šios bibliotekėles skatina ne tik skaitymą ir domėjimąsi įvairia literatūra, bet ir draugiškumą, bendruomeniškumą, savanorystę. Ne veltui ant langelio yra užrašas: „Dalinkimės – mainykimės - skaitykime“. Griežtų naudojimosi taisyklių nėra, veiks visą parą, be atostogų, grąžinimo terminų ar skaitytojų pažymėjimų. Svarbu, kad bibliotekėlei pavyktų surasti draugų. Galima išskirti tik kelis reikalavimus joms: žmonėms turi būti smagu, įdomu, jauku, smalsu, nevaržoma ir laisva. Bibliotekėlė atvira visiems! Ji priklauso visiems – kaimynams, draugams ar žmonėms, kurių mes net nepažįstame. Kiekvienas gali ja naudotis, galima palikti atsiliepimus, laiškus... Tai turi  būti džiaugsmą teikiantys mainai.

Už šį namelį dėkojame įmonės „Suresta“ vadovui Alvydui Nabažui ir jo šeimai. Taip pat visiems, palaikiusiems šią iniciatyvą ir prisidėjusiems prie jos įgyvendinimo. Tai yra dovana mums visiems, ji labai brangi, padaryta ne už pinigus, ji gimė gerų širdžių dėka. Daug žmonių stengėsi, kad ji būtų graži.

Džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti seniai brandintą idėją – įrengti naują edukacinę erdvę – lauko bliotekėlę. Viliuosi, kad visi saugosim šią dovaną ir prisidėsime prie knygų namelio gyvavimo.

 

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė

Daiva Kalasauskienė