Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko renginys, kurio metu platformos „Parėdzymai“ kūrėjai Eglė Kašėtienė ir Mindaugas Rasimavičius pristatė šiemet jų vykdomą projektą „Nykstančios šilinių dzūkų audimo tradicijos perdavimas: mokomųjų filmų serija“.


Susitikimo metu buvo parodytas projektą pristatantis filmukas. Jame užfiksuota ir audimo tradiciją įamžinanti komanda, ir audimo paslapčių patį platformos kūrėją Mindaugą Rasimavičių mokančios patyrusios Kašėtų ir Lynežerio kaimų audėjos Antanina Nadzeikienė ir Ona Mortūnienė, ir tas nematomas, bet gana sudėtingas „kelias“ iki audimo pradžios. Kūrėjai papasakojo, kad baigiama kurti septynių išsamių divonų audimo mokomųjų filmų serija, kurioje bus galima išvysti visą audimo procesą, pasimėgauti dzūkiška tarme, o svarbiausia – suvokti, kiek kruopštumo ir laiko reikalauja tokių audinių gimimas. Šie filmai, anot jo kūrėjų – puiki priemonė patiems pradėti mokytis dzūkiško audimo pagrindų.


Tąvakar biblioteka buvo išpuošta unikaliomis dekoracijomis – ir projekto kūrėjų, ir bibliotekininkių iš namų atneštomis įvairiausių spalvų ir raštų austomis lovatiesėmis, kurios dzūkiškai vadinamos divonais, bei rankšluosčiais, o dzūkiškai abrūsais.

Projekto vadovė ir idėjos sumanytoja Eglė papasakojo, kad mintis įamžinti unikalią, tačiau sparčiai nykstančią audimo tradiciją, kuri šilų kaimuose gyveno šimtmečius, gimė dėl to, jog jai pačiai, kaip etnografei, labai svarbi ir ši tradicija, ir jos išlikimas, ir įamžinimas ateities kartoms.
„Šilų Dzūkijoje kone kiekvienoje pirkioje atvėrę močiučių spintas, nustebsime, kiek juose margaspalvių, margaraščių divonų, abrūsų ir kitų jų rankomis austų audinių. Kartu apima ir liūdesys, kad jų kiek yra, tiek yra, nes naujų jau beveik niekas nebeaudžia. Šilų Dzūkija labai traukia etnografus, nes šiliniai dzūkai ilgiausiai išlaikė archaišką gyvenimo būdą, tradicijas ir papročius. Sparčiai tuštėjant kaimams, šią tradiciją baigiame prarasti, o šimtmečius kauptai žinių bazei gresia išnykimas. Todėl mūsų komanda nusprendė detaliai ir kokybiškai užfiksuoti bei populiarinti šią sudėtingą ir kerinčią šilinių dzūkų lovatiesių audimo tradiciją. Platformą „Parėdzymai“ sukūrėme tam, kad dzūkių audėjų puoselėti raštai ir audimo technika neišnyktų užmarštyje, o surastų savo vietą dabartinio žmogaus gyvenime bei namų interjere“, – kalbėjo ji.