Rūta Averkienė

Varėnos kultūros centro mišriam chorui „Harmonija“ teko didelė garbė dalyvauti tarptautiniame chorų festivalyje–konkurse „CANTA AL MAR“ Ispanijoje, Kalėjos mieste, ir laimėti Sidabro diplomą. Tarptautinės organizacijos „Interkultur“ jau trisdešimt metų organizuojamame ir gražias tradicijas turinčiame festivalyje, kuris sukviečia chorus iš viso pasaulio, šiais metais dalyvavo keturiasdešimt du chorai iš dvidešimt dviejų šalių, iš viso pusantro tūkstančio dainininkų. Varėniškiai puikiai atstovavo ne tik Varėnos kraštui, bet ir Lietuvai, nes buvo vieninteliai dalyviai iš Lietuvos. 

„CANTA AL MAR“ moto – „Dainavimas suvienys visas tautas“. Išties spalio 24–27 dienomis Kalėjos mieste gražiausiais balsais ir melodijomis nuskambėjusi įspūdinga muzikos fiesta suvienijo dainininkus iš įvairių Europos šalių, JAV, Izraelio, Indonezijos, Filipinų. Gražius pasirodymus vertino iš Ispanijos, Turkijos, Latvijos, Vokietijos atstovų sudaryta komisija. Festivalis–konkursas, prasidėjęs nuotaikinga eisena per miestą, dalyvius ir žiūrovus bendram atidarymo koncertui pirmąją dieną sukvietė po gražiausiais didingų Santa Marijos ir Santa Nikolo bažnyčių skliautais, ir tai suteikė ypatingo skambesio ir iškilmingumo. Kitas dienas koncertai vyko miesto koncertų salėse bei tiesiog gatvėse ir sukūrė ypatingą šventinę nuotaiką visame Kalėjos mieste. „Harmonijos“, kuriai vadovauja Ilona Zalanskienė, chormeisterė Loreta Tiškienė, koncertmeisteris Tomas Kizelis, konkursinis pasirodymas nuaidėjo skambiausiais akordais, buvo įspūdingas ir įtaigus. Be abejo, jis sulaukė audringų žiūrovų ovacijų bei palaikymo. Tokio pat susidomėjimo varėniškiai sulaukė prieš konkursinį koncertą dainuodami jaukiose senamiesčio gatvelėse. Praeiviai sustodavo, klausydavo, plojo ir klausė, iš kur šie šaunūs ir nuotaikingi dainininkai.  Pakalbinti jie sakė sužavėti ir solidaus choro dainomis, ir gražia lietuviška kalba.

Baigiamajame festivalio renginyje choro vadovei Ilonai Zalanskienei buvo įteiktas Sidabro diplomas. I. Zalanskienė pažymi, jog chorui jau vien dalyvauti šiame festivalyje–konkurse, į kurį turėjo praeiti atranką, buvo didelė garbė. „Mums buvo puiki galimybė išbandyti savo jėgas dalyvaujant aukšto lygio festivalyje. Pavasarį sužinoję, kad patekome į jį, labai džiūgavome. Buvo įdomu palyginti, kaip mes, šešerius metus gyvuojantis choras iš nedidelio Varėnos miesto, atrodysim chorų iš viso pasaulio šalių kontekste. Gauti Sidabro diplomą – mums didelis įvertinimas ir paskatinimas bei motyvacija nesustoti ir tobulėti. Labai džiaugiamės, kad tokiu būdu garsinam Varėnos vardą užsienyje“, – džiaugiasi choro vadovė. Choristai taip pat tvirtina, jog jiems labai smagu būti aukštai įvertintiems ir didelis pasididžiavimas dainuoti „Harmonijoje“, kartu atstovauti Varėnos kraštui ir Lietuvai užsienyje vykstančiuose konkursuose, festivaliuose, koncertuose. „Turėjome išskirtinę progą susitikti su kitais chorais iš įvairių šalių, paklausyti jų dainavimo ir drauge padainuoti tvyrant magiškai festivalio atmosferai. Tai labai motyvuoja su dar didesniu įkvėpimu ir entuziazmu tęsti savo kūrybinę veiklą. Juk mes ne tik dainavome, bet ir turėjome galimybę aplankyti žymias Barselonos vietas. Žymiosios Barselonos katedra, Sagrada Familia bažnyčia, įspūdingi šokantys ir grojantys Barselonos fontanai, Antoni Gaudi architektūros stebuklai, Montserato kalnai ir juose įsikūręs vienuolynas, Viduržemio jūra paliko neišdildomų įspūdžių. Bent šiek tiek susipažinome ir su Ispanijos bei Katalonijos istorija, tradicijomis ir šiuolaikiniu gyvenimu, paragavome vietinės virtuvės patiekalų“. „Harmonijos“ choristai sako, kad ilgas repeticijas tikrai atperka dalyvavimas tokiuose išskirtiniuose renginiuose. Palyginti jaunas choras surengė jau ne vieną skambų koncertą Varėnos krašte ir Lietuvoje, Prahos Advento festivalyje, Prenclau mieste Vokietijoje. Jis pelnė padėkų ir apdovanojimų – iš VI tarptautinio chorinės muzikos festivalio „Auksinė Šalčios juosta” parvežė Sidabrinę Šalčios juostą, o dešimtajame respublikiniame chorų konkurse-festivalyje „Mūsų dainose” iškovojo pirmąją vietą ir laimėjo pagrindinį prizą. Šių metų gegužę Lenkijos Barczewo tarptautiniame chorų konkurse laimėjo Sidabro diplomą.