Užgavėnės Alytaus Vidzgirio pagrindinėje mokykloje
Užgavėnės – viena gražiausių žiemos švenčių, Šią šventę prieš Gavėnią, likus 7 savaitėms iki Velykų, savomis tradicijomis švenčia visas pasaulis. Tai garsūs prašmatnieji Venecijos (Italija) ir Rio de Žaneiro (Brazilija) karnavalai, Blynų diena (Pancake Day) Didžiojoje Britanijoje, Riebusis antradienis (Fat Tuesday) JAV, Mardi Grasas (Mardi Gra) Prancūzijoje … Kiekviena šalis turi savo papročius, atrakcijas ir linksmybes – vienur gausiai laistomasi vandeniu (Bolivija), kitur apsimėtoma apelsinais (Italija) ar karoliais (JAV) …Mūsų persirengėliai, Kanapinio ir Lašininio kova bei Morės deginimas – labai tradicinės, lietuviškos pramogos. Kaip ir įvairiose šalyse, tą dieną Lietuvoje kepami ir valgomi blynai, nes jie – šviesos ir grįžtančios saulės simbolis visame pasaulyje.
Liaudyje Užgavėnės vadinamos „slenksčiu tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario”, jos laikomos pavasario pradžia, todėl įvairiais veiksmais – triukšmo sukėlimu, sočiomis vaišėmis, linksmu ir išmoningu karnavalu stengiamasi paspartinti kosminį ciklą – pavasario atėjimą. Beje, pats žodis „karnavalas“, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „sudie mėsai“ (carne vale). Nuo seno lietuviai per Užgavėnes daug dainuodavo, šūkaudavo, linksmindavosi – buvo manoma, kad triukšmas pažadina iš miego šalčio sukaustytą žemę.
Šių metų Užgavėnės Lietuvoje šalčio nesukaustytos ir be sniego (kaip Brazilijoje), neteko pasivolioti jame, kad metai būtų derlingi, ir tarsi nėra ką vyti iš kiemo …
Tačiau kaip gi apsieisi be linksmų pokštų, tradicijų, apeigų. Taigi, mūsų mokykla surengė Užgavėnių šventę visai Vidzgirio bendruomenei. Rytas prasidėjo nuo susidūrimo su „čigonais Lietuvos“ prie mokyklos durų. Nei vienas mokyklos darbuotojas mažiesiems įkyruoliams negailėjo išpirkos – kas saldainį, kas sausainį, o kas pinigėlį. Jei pagailėsi – visus metus neturtingas pats nieko neturėsi!
Iki vidurdienio visi turėjo progą pasigėrėti unikalia paroda „Užgavėnių valgių receptai“ mokyklos fojė. Neįprastai gausiai šiai parodai buvo pateikta 5-10 klasių mokinių darbų. Komisijai sunku buvo nuspręsti, kurie gi darbeliai labiausiai verti prizinių vietų. Po ilgų debatų 1-oji vieta paskirta „Lietiniams blynams“ (Liveta Cibulskaitė ir Ingrida Misiūnaitė, 8b kl.), 2-oji – „Sveikuolių blynams“ (Gabrielė Galinytė ir Berta Aleškevičiūtė, 8a kl.), o 3iąją vietą laimėjo „Avienos šiupinys“ (Miglė Svinkūnaitė ir Ugnė Mekionytė, 8b kl.). Ir likusieji receptai nė kiek neprastesni, jei juos sudėtume į knygą, tikrai nukonkuruotų Oliverio ar Beatos kulinarinius šedevrus.
Per 5-ąją pamoką kviesliai sukvietė visus į mokyklos kiemą. Čia antrą valandą Gaspadorius ir Gaspadinė pradėjo svarbiausiąją Užgavėnių šventės dalį. Mūsų svečiai – Alytaus miesto Vidzgirio bendruomenės centro nariai su specialistu darbui su jaunimu Egidijumi Didžiuliu– kepė blynus ir vaišino sočiai jais kiekvieną šventės dalyvį. Juk sotumas turi lemti gerus metus. Viešnios iš Alytaus miesto tautinių mažumų kultūros centro – moterų ansamblis „Riabinuška“ (vadovė Irina Stasiukynienė) – atliko keletą dainų iš vasario 25-ąją švęstos rusų Maslenicos repertuaro. Mokyklos direktorius Valdas Račkauskas pasveikino susirinkusiuosius į šventę. Šventėje apsilankė Alytaus miesto tarybos narys Jonas Balčius.
Kieme sklandė kovinga nuotaika. Tai Kanapinis ir Lašininis rengėsi lemiamai kovai. Šia nuotaika užsikrėtė ir kiti šventės dalyviai. Kas dalyvavo čiuožimo vasarinėmis slidėmis varžybose, kas jodinėjo arkliais, t.y. šokinėjo maišuose, o kas aiškinosi stiprumą virvės traukime ir rungėsi greičiausio blynų valgytojo konkurse. Dainas, šokius, ratelius, žaidimus, pokštus vainikavo pagrindinio personažo Kanapinio pergalė prieš Lašininį. Regis, mums tikrai pavyko nugalėti ir sunaikinti žiemą …
Artėjant šventės finalui – Morės sudeginimui, klasių atstovai sudėjo šios moteriškės krepšin surašytas visas nuodėmes, ydas ir blogus įpročius, kurių, anot lietuviškų Užgavėnių tradicijų, galima greitai ir lengvai atsikratyti tokiu būdu.
Nuo trečiadienio prasideda griežtas pasninkas – Gavėnia. Per Gavėnią, susikaupimo, rimties ir prisikėlimo laukimo metą, privaloma pasninkauti, draudžiama „uliavoti“, šėlti, triukšmauti.
Vida Daukšienė,
rusų kalbos mokytoja metodininkė