Ulonų batalione karines žinias atnaujino 100 rezervo karių (foto)
Balandžio 15-17 d. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione (Alytus) vyko parengtojo rezervo karių dviejų parų lauko taktinės pratybos. Šios pratybos – tai baigiamoji rezervo karių rengimo dalis, tai pat kartu ir tris savaites trukusio intensyvaus karybos žinių atnaujinimo kurso pabaiga.
Pratybomis buvo siekiama patikrinti karių gebėjimus ir rengimo ciklo metu įsisavintas žinias praktikoje, veikiant dieną ir naktį, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Nenutrūkstamas užduočių spektras, vykdytas 48 val. laikotarpyje, buvo gan platus, ir pareikalavo maksimalaus susitelkimo bei nemažai fizinės ir psichologinės ištvermės.
Kariams teko pajusti ilgo taktinio žygio su pilna ekipuote poveikį, judėjimo subtilybes naktį, vykdyti patruliavimą, rengti pasalas ir objekto puolimą, taip pat atremti priešo atakas gynybinėse pozicijose. Kariai įrodė, kad žinias ir įgūdžius atnaujino gerai. Tai byloja ne tik puikūs instruktorių vertinimai, bet ir iš priešo pusės, kurį imitavo ulonų bataliono kariai, išsakytos pagyros rezervo karių atžvilgiu dėl jų kovingumo ir užsidegimo užduočių vykdymo metu.
Rezervo karius pratybų metu aplankė ir Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Arūnas Birbalas, domėjosi jų įgyta patirtimi ir patirtais įspūdžiais. Labiausiai motyvuotus ir pasižymėjusius paskatino atminimo dovanomis. Jauniausi ir vyriausi amžiumi pratybų dalyviai taip pat sulaukė seržanto majoro dėmesio ir taip pat buvo apdovanoti.
Pratybų metu įvyko ir netipinė situacija, kai riaumojančio gynybinio mūšio metu pajėgas bendriems veiksmams teko suvienyti tiek rezervo kariams, tiek priešui. Panaudojus imitacines priemones, nuo dūminės granatos užsidegė pavasarinė žolė, tačiau bendrais konfliktuojančių pusių veiksmais situacija buvo greitai ir operatyviai suvaldyta. Prisidėti teko ir vyriausiajam kariuomenės puskarininkiui.
Reziumuodamas baigiamąsias pratybas rezervo karių kuopos vadas kpt. Viktoras Buiva teigė, kad nors ir yra taisytinų dalykų, bet iškelti tikslai ir užduotys įvykdytos. Ypač kuopos vadas liko patenkintas karių morale ir noru siekti žinių. Po pratybų savo patirtais, atsakydamas į keletą klausimų, pasidalino j. eil. Valerijus Eidukaitis iš Kauno.
– Ką tik baigėsi intensyvios pratybos, kokios nuotaikos jus aplankė jų eigoje, kokie įspūdžiai ?
Pripažinsiu, lengva nebuvo, teko veikti sutelkus valią ir fizines jėgas, tačiau drąsiai galiu teigti, kad didžiuojuosi savo pasiektais rezultatais tiek šių pratybų, tiek viso rengimo metu. Pirmoji pratybų para , o kartu ir naktis, praleista patrulio bazėje bei vykdant užduotis, pareikalavo daug jėgų, ir viduje pradėjau šiek tiek dvejoti savo galimybėmis. Didelis ačiū kolegoms ir ypač instruktoriams, kurių profesionalumas ir tvirtumas greitai įkvėpė pasitikėjimo savimi ir suteikė jėgų tolimesniems veiksmams. Žaviuosi savo vadais, gebančiais apjungti ir suvienyti žmones bendro tikslo vardan.
– Grįžtant į civilinį gyvenimą – minėjote, kad turėjote į šiuos 3 savaičių rezervo mokymu galimybę ir nevykti, tačiau kas vis dėlto paskatino jus pasielgti kitaip?
Taip, turėjau galimybę rinktis. Mano darbovietė – Muitinės departamentas, ir dėl tarnybos specifikos, gavus šaukimą į kartotinius mokymus, jų galima atsisakyti, tačiau mano pasirikimas nuo pat pradžių buvo tvirtas – dalyvausiu. Mano norą neatsisakyti mokymų skatino ir šeimos narių bei kolegų darbe palaikymas, labai teigiamas tarnybos viršininkų palaikymas. Į tarnybą grįšiu aukštai iškelta galva.
– Kas jums yra pareiga Tėvynei, šaliai, ką ji reiškia ?
Nuo mažų dienų šeimoje man buvo skiepijamas pareigos jausmas, atsakingumas už savo veiksmus, diegiamos šeimos vertybės, meilė savo kraštui, šaliai, šeimai. Todėl šią dieną aš ir esu čia, be jokių išlygų ir išskaičiavimų, siekiantis ir norintis būti pasirengęs prisidėti prie krašto gynybos, jei to prireiktų.
– Ir kokią trumpą žinią pasiųstume visuomenei po šių mokymų?
Tikėkite Lietuvos kariuomene, jos galimybėmis, joje tarnaujančiais žmonėmis, jų gebėjimais ir pasiryžimu. Jei aš ir turėjau kažkokių dvejonių iki šiol, tai dabar jie išsisklaidė, ir raginu visus tai pamatyti ir išbandyti bei visais įmanomais būdais prisidėti prie kariuomenės stiprinimo ir vardo garsinimo.
Kartotinės rezervo karių pratybos vyksta dviem etapais. Pirmajame etape kariai atnaujina individualius kario įgūdžius: taktikos, apsisaugos nuo masinio naikinimo ginklų, ginklų valdymo, priežiūros ir šaudybos, – taip pat prisimena krašto apsaugos statutus, rikiuotės ir karinių ceremonijų pagrindus.
Antrame etape kariai vykdo kolektyvines skyriaus lygmens užduotis. Atlieka taktinį žygį pėsčiomis, susipažįsta su šiuo metu batalione naudojama ginkluote ir karine technika, vykdo užduotis patrulio bazėje, gynybą, pasalas, mokosi įrenginėti apsaugines kliūtis ir kt.
Kartotinės rezervo karių pratybos Lietuvoje atnaujintos 2011 m. Į jas privalomąja tvarka arba pareiškus norą, kviečiami asmenys, atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą. Privalomąją pradinę karo tarnybą atlikę arba kitu būdų įgiję pagrindinį karinį pasirengimą ir nuolat atnaujinti karines žinias kviečiami kariai sudaro vadinamąjį parengtąjį rezervą. Šie asmenys kartu su kariniu vienetu, kuriam jie yra priskirti, treniruojasi 20–30 dienų per penkerius metus. Organizuoto mobilizacinio rezervo formavimo planai numato, kad rezervo kariai žinias turėtų atnaujinti padalinyje, kuriam būtų priskirti galimos krizės atveju.