Vaikų vasaros užimtumo stovykla “O jūs,vaikai, taip darykit, kaip senoliai darė”

S.Kaminskienė, R. Miškauskienė
Rugpjūčio 6 – 10 dienomis į Alytaus rajono savivaldybės lėšomis finansuotą vasaros stovyklą susirinko 20 gabių Alytaus rajono Alovės pagrindinės mokyklos mokinių.
Pagrindinis šios stovyklos tikslas – vykdant etnokultūrinę, meninę, edukacinę veiklas bei puoselėjant etninę kultūrą, perduoti tradicinius lietuvių amatus, liaudies išmintį vaikams. Stovyklą organizavo pradinių klasių vyr. mokytojos R. Miškauskienė ir S. Kaminskienė. Stovyklos dalyvių gyvenimas vyko ir mokykloje, ir už jos ribų: Varėnos rajono Maksimonių kaime, Alytaus mieste, Alytaus rajono Radžiūnų , Švobiškių, Meškasalio kaimuose.
Puoselėjant senuosius amatus aplankėme keletą amatininkų. Vienas iš jų buvo keramikas Dž. Petraitis, kuris vaikus supažindino su puodžiaus amato ypatumais, pristatė įvairias molinių dirbinių degimo krosnis bei savo dirbinius. Su džiaugsmu lipdydami valtis, vaikai išbandė molį savo rankomis.
Bitininkai J. ir V. Biesevičiai pakvietė į medumi kvepiančią sodybą, kurioje vaikai ne tik ragavo medų, bet ir iš vaško liejosi įvairių formų žvakeles, kepė pačių pagamintus meduolius. Belaukiant kol iškeps meduoliai, vaikai sužinojo, kas yra bičiulystė ir priimdami jos priesaiką tapo tikrais „Bičiulių klubo“ nariais.
Norint sužinoti apie jau bepamirštamą senovinę linininkystę, stovyklautojai apsilankė Alytaus kraštotyros muziejuje, kur ne tik sužinojo visą lino kelią nuo sėjos iki audimo, bet ir patys pabandė linus šukuoti bei verpti.
Besidomint kaip buvo raugiama ir kepama naminė duona, stovyklautojai pėsčiomis patraukė į Švobiškių kaimą pas tautinio paveldo puoselėtoją A. Kisielienę. Šeimininkės padedami vaikai ne tik minkė tešlą, pasigamino duonos kepaliukus, bet ir iš jos pasakojimo suprato, kokia skani, soti ir vertinga yra duona.
Išmokti pasigaminti šiaudinių dirbinių nuvykome pas floristę M. Gilevičienę. Įėjus į namus iškart akį patraukė pilnas kambarys šiaudinių dirbinių: žvaigždučių, girliandų, kabančių sodų ir kt. Ji ne tik papasakojo apie šiaudų paruošimą, pristatė savo dirbinius, bet ir išmokė visus pasigaminti šiaudinę girliandą, paukščiuką, sodo elementus.
Mokykloje stovyklautojų žinias praplėtėme etnokultūriniais elementais – žaidimais, mįslėmis, patarlėmis, pasakojimais apie senovinius amatus. Veiklą paįvairino kryžiažodžių kūrimas bei jų sprendimas.
Džiaugiamės ir esame dėkingos Alytaus rajono savivaldybei už vasaros stovyklos finansavimą ir suteiktą galimybę vaikams pažinti lietuvių etnokultūrą, suprasti jos svarbą ir būtinybę išsaugoti ateities kartoms.
Alytaus rajono Alovės pagrindinės mokyklos pradinių klasių vyr. mokytojos S. Kaminskienė, R. Miškauskienė