Daugiau nei pusė Varėnos rajono mokinių negalėtų gyventi be mobiliojo telefono

Evelina Raulušaitienė
Varėnos visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru atliko 4, 8, 11 klasių mokinių, mokyklų vadovų bei mokytojų naudojimosi mobiliaisiais telefonais mokyklose tyrimą. Atsitiktinės atrankos būdu atrinkti ir apklausti 4,8,11 klasių Varėnos rajono mokiniai, mokytojai ir mokyklų vadovai.
Apklausa buvo siekiama plačiau sužinoti tikrąjį mobiliųjų telefonų naudojimo mastą ir paplitimą tarp mokinių, bei ar telefonais yra naudojamasi tikslingai, ar laikomasi saugaus naudojimosi rekomendacijų.
Visi apklausti 4,8,11 klasių mokiniai turėjo mobilųjį telefoną. Dauguma ketvirtokų mobilųjį telefoną įsigijo būdami darželyje ir 1-oje klasėje, aštuntokai – 1-oje ir 2 klasėje, o vienuoliktokai 3-oje ir 4-oje klasėje. Dažniausiai mobilųjį telefoną mokiniams nupirko tėvai arba gavo dovanų.
Apklausos rezultatai parodė, kad dauguma mokinių mobilųjį telefoną naudoja susisiekti su tėvais, skambinimui, trumpųjų žinučių siuntimui. Pusė apklausoje dalyvavę ketvirtokų ir aštuntokų nurodė, kad bijo, jog mobilųjį telefoną iš jų gali atimti. Didžioji dalis apklaustų mokinių negauna grasinančių skambučių ar žinučių bei nepatiria patyčių dėl mobiliojo telefono modelio.
Mobilųjį telefoną mokiniai dažniausiai laiko drabužių kišenėje, rankinėje ar kuprinėje. Miegodami dauguma mokinių nelaiko mobiliojo telefono po pagalve, bet laiko šalia lovos ir daugumos mobilusis telefonas naktį visada būna įjungtas. Daugelis mokinių teigė, kad atsikėlę jaučiasi neišsimiegoję arba jiems sunku susikaupti. Daugiau nei pusė mokinių (58,8 proc.) nurodė, kad nuolat arba kartais jaučia nerimą ar susierzinimą, kai su savimi neturi mobiliojo telefono, ir daugiau nei pusė (58,8 proc.) apklaustųjų teigė, kad be mobiliojo telefono negalėtų gyventi.
Didžioji dalis mokinių mano, jog mobilusis telefonas kenkia sveikatai. Tačiau nepakankamai yra vykdomas švietimas tiek mokykloje tiek namuose.
Taip pat nustatyta, kad pamokų metu mobiliaisiais telefonais naudojasi (70,6 proc). mokinių, nors dauguma žino, kad tai draudžia mokyklos vidaus taisyklės.
Daugiau aštuntokų nei vienuoliktokų žino saugaus naudojimosi mobiliaisiais telefonais rekomendacijas bei jomis dažniau naudojasi.
Įvykus nelaimei, kaip išsikviesti pagalbą mobiliuoju telefonu žinotų visi ketvirtokai, 88,9 proc. aštuntokų ir 94,1 proc. vienuoliktokų. 60,0 proc. apklausoje dalyvavę mokyklos vadovai ir klasės auklėtojai mano, kad mobilusis telefonas kenkia Jų sveikatai. Tačiau 50,0 proc. respondentų mano, kad mokiniams mokykloje mobilusis telefonas reikalingas. O 80,0 proc. tiriamųjų yra patyrę konfliktų su mokiniais dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais.
Daugiau informacijos apie mokinių, mokyklų vadovų bei mokytojų naudojimosi mobiliaisiais telefonais tyrimo rezultatus Lietuvoje ir Varėnos rajone, bei mobiliųjų telefonų saugaus naudojimo rekomendacijas vaikams, tėvams, mokytojams ir švietimo įstaigų vadovams galite rasti mūsų internetinio puslapio svetainėje.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Evelina Raulušaitienė