Dzūkai šį pavasarį grikių sės mažiau

 Dzūkai šį pavasarį grikių sės mažiau

Laima Stankevičiūtė “ŪP”

Dzūkija, ypač Varėnos kraštas, yra neįsivaizduojami be grikių laukų. Vis tik vasaromis baltuojančių laukų šiemet bus mažiau. Ūkininkų kantrybę išsekino mažos supirkimo kainos.

                      Sėti, auginti grikius – tai dzūkiška tradicija. Čia ir liaudies dainos apie grecius, taip anksčiau ši kultūra vadinta,  dainuojamos. Čia ir vaišių stalas neįsivaizduojamas be grikinės babkos. Laukai, kuriuose nederėjo grikiai, laikyti pačiais prasčiausiais.

                      Grikių laukų plotais buvo ir lieka nepralenkiamas  Varėnos rajonas. Pernai varėniškiai augino 3 tūkst.245 ha, Lazdijų r. auginta315 ha, Alytaus r. – 144,28 ha, o Druskininkų sav. –  67,48 hektaro.

                      Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad grikiai gali augti bet kokioje žemėje, mėginta juos sėti ir derlingose, bet ūkininkai tik nuostolius patyrė. Grikiams reikia smėliuko, arba kaip sako dzūkai – pieskų.

                      Žemės ūkio bendrovė ,,Tėviškė“ (Varėnos r.) pernai augino200 ha,

derlius buvo – apie tona iš hektaro. Ilgametis bendrovės vadovas Vytautas Ramanauskas patikino, kad sėjomainai reikia ir grikių, bet tai nėra nei derlinga, nei pelninga kultūra. Šiemet ,,Tėviškeje“ grikių sės mažiau, nes didės kukurūzų plotai. Kol kas bendrovės grikiai dar laukia savo pirkėjų, išvalyti, išdžiovinti jie laikomi aruoduose. V. Ramanauskas sakė, kad labiausiai tikėtina, kad juos išsiveš pirkėjai iš Lenkijos. Grikių t kainuoja nuo 900 Lt iki 1 tūkst. 100 litų. Taigi, bendrovei daug uždirbti iš grikių – nepavyksta, o auginimas pareikalauja nemažai sąnaudų. Daug pelningiau auginti, kviečius, rapsus, kukurūzus.

                      Kitas varniškis, stambus  grikių augintojas Stanislovas Kėrys, Dubičių žemės ūkio bendrovės vadovas, pritaria savo kolegai V. Ramanauskui. Dubičiuose ūkininkauja ekologiškai, bet kasmet grikius auginti vis nuostolingiau, jau geriau avižas, kviečius, kurių derliai dvigubai ar trigubai didesni. Pernai S. Kėrys sėjo100 hagrikių, t. y. dešimtoji bendrovės dirbamos žemės dalis. Kol kas grikiai dar saugomi saugyklose, tikimasi, kad greitai sulauks pirkėjų, šie žada atvykti ir paimti mėginius. Kainos netenkina ir Dubičių bendrovės, todėl vadovas sako, kad yra apsisprendęs ir šį pavasarį grikių nesės, augins kitas kultūras.

                      Žemės ūkio bendrovės ,,Kalnas“ (Varėnos r.) vadovas Juozas Čepulinskas pokalbio pradžioje pajuokavo, kad dabar grikių neaugina, jie dar irgi laukia pirkėjų. Patyręs žemdirbys apgailestavo, kad Varėnoje veikiantis ,,Galinta ir partneriai“ bendrovės filialas ekologiškų grikių nesuperka. Pernai ,,Kalnas“ augino70 ha, šiemet grikius sės90 hektarų.

                      Viena stambiausių ir garsiausių Lazdijų r. ūkininkių Alma Rutkauskienė sakė, kad didesniame nė1 000 haūkyje grikiai reikalingi tik dėl sėjomainos. Pernai pavasarį nusipirko dar25 hažemės, kuri buvusi apleista. Grikiai sėjami gegužės mėn., net iki birželio vidurio. Pasėjus kitas kultūras dar užtenka laiko ir grikiams. A. Rutkauskienė tikrai žino, kad grikių plotai ūkyje nedidės. Argi gali tenkinti, kai supirkėjai už t pasiūlo 850 Lt, nors kaina turėtų būti bent 1 200 litų.

                      Alytaus r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius pripažino, kad grikių rajono ūkininkai augina nedaug, daugiausia – Daugų ir Raitininkų seniūnijose, kur žemės labai nederlingos. Vedėjas savo ūkyje irgi mėgino auginti grikius, bet šiems dirvos labai netiko. Geroje žemėje grikiai vis žydėjo ir žydėjo, vienus, jau subrendusius grūdus metė į žemę, o kraudavo naujus žiedus. Lauke labai priaugo piktžolių, derlius buvo labai menkas. S. Supranavičius pastebėjo, kad 1 hažemės dirbimo sąnaudos – apie 800 Lt, vadinasi, ir supirkimo kainos turėtų būti kitokios.

                      Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriaus ,,Dzūkijos ūkininkas“ pirmininkas Romas Kisleravičius grikių irgi neaugina. Jis pripažįsta, kad grikiai – biologiškai labai aktyvūs augalai, bet tikrai joms tinka tik dzūkiškas smėlis. Svarbiausios kultūros yra kviečiai, runkeliai, rapsai, dar ir avižos.

                      Lazdijų r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras irgi pripažino, kad lazdijiškiai ūkininkai grikių sėja labai mažai. Ir jų plotai tikrai nedidės.

            Labiausiai tikėtina, kad varėniškių saugyklose esantys grikiai iškeliaus į Lenkiją, o šiemet šia kultūra bus apsėti mažesni plotai. 

Autorės nuotraukos.


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių