Kaimo muzikantų šventė-varžytuvės „Taip dainavo mūs senoliai” Luksnėnuose

 Kaimo muzikantų šventė-varžytuvės „Taip dainavo mūs senoliai” Luksnėnuose

Irena Abromavičienė

40-oji Dzūkijos regiono kaimo muzikantų šventė- varžytuvės „Taip dainavo mūs senoliai“ kiekvienais metais pradžiugina ausį, akį ir sukelia stiprius patriotinius jausmus, ypač kai scenoje pamatai išsirikiavusius keliasdešimtinius kolektyvus, su be galo tvarkingais, išpuoselėtais sceniniais kostiumais ir šviečiančiais veidais. Tada tu iš karto patiki, kad liaudies muzika geriau už bet kokią prabangią kosmetiką išlygina net įsisenėjusias raukšleles, supranti, kodėl šiems žmonėms nereikia jokių grožio kaukių nei didžiulius pinigus kainuojančių plastinių operacijų, nes tas natūralus švytėjimas ir džiaugsmas trykštantis iš vidaus su dainuojama daina, su muzikavimu, su įvertinimu tos akimirkos, kad galime būti čia ir dabar, yra neįkainojamas mūsų tautos turtas, mūsų kultūros pamatinė dalis, nesuvaidinta, neapsimesta, tikra, be šou elementų, kultūros dalis, kurioje atsispindi natūralus Lietuvos veidas, nenukopijuotas ir neskolintas, toks tikras kaip ir tie žmoneliai dar stovintys scenoje, sklidini išminties ir senųjų papročių, dar šviečiantys kaip paskutiniai tautos mohikanai. Gerbkime juos, didžiuokimės jais, džiaukimės ir saugokime juos, gyvąjį tautos lobį !
O šventė buvo nuostabi ir pasidžiaugti tikrai buvo kuo: dėl šauniausiųjų titulų varžėsi dešimt liaudiškos muzikos kapelų, aštuoni pavieniai muzikantai, kelios dešimtys dainininkų ir pasakotojų, o sausakimšoje salėje vos telpantys žiūrovai vertino atlikėjus į išdalintus lapelius įrašydami labiausiai patikusių atlikėjų kolektyvų pavadinimus ar vardus.
Susirinkusius pasveikino šventės globėjas Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, Alytaus seniūnijos seniūnas Visvaldas Dumbliauskas, Luksnėnų bendruomenės „Spindulys“pirmininkas Antanas Margelis. Šventėje dalyvavo Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys Artūras Juškauskas, kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Virginija Mačiulienė, Simno kultūros centro direktorius Vytautas Pavilonis. Varžytuves pradėjo šios šventės pradininkė energingoji Genovaitė Švabienė sumaniai prie bendruomenės moterų ansamblio „Alasėlis“ pajungusi kelis Luksnėnuose gyvenančius, kitus iš Luksnėnų kilusius muzikantus bei dvi mažąsias smuikininkes . Jie atliko, kaip ir numatyta varžytuvėms, tris kūrinius iš jų vieną labai ypatingą, skambėjusį prieš 40 metų.
Į sceną vienas po kito kilo pavieniai muzikantai sugužėję iš viso Dzūkijos regiono, tai Jonas Gintautas Valionis su bajanu, Vytautas Tenenis su armonika, Algimantas Ramanauskas su smuiku, varžėsi net du žmonės orkestrai, tai Antanas Kirvelevičius iš Jonavos ir Stasys Junda iš Varėnos, pavienius muzikantus keitė dainininkai, dainininkus kapelos.Maloniai nuteikė svečiai iš Punsko senjorų klubo liaudiškos muzikos kapela ir moterų ansamblis „Tėviškės aidai“ vad. Gediminas Kraužlys, ilgesingas dainas traukė liaudiškos muzikos kapela „Sidabra‘ iš Simno, vad. Aldona Marčiukonienė, ir „Lankesa“ iš Jonavos suaugusių švietimo centro, vad. Antanas Kirvelevičius, smagiai ir nuotaikingai pasirodė „Seirija „ iš Seirijų KC, vad. Vytautas Rutkauskas ir „Dzūkų versmė“ iš Alytaus miesto, vad. Konstancija Čyvienė bei „Kaimynai“ iš Kumečių bendruomenės, vad. Audronė Granskienė, netikėtas ir žavus šioje šventėje buvo liaudiškos muzikos kapelos „Bočiai“ iš Alytaus miesto, vad. Meilė Miliauskienė, pasirodymas, linksmus nutikimus porino Vincas Bieliūnas, Audronė Granskienė ir Kęstutis Tumynas. Visiems dalyviams buvo įteikti Simno kultūros centro direktoriaus Vytauto Pavilonio padėkos raštai, gėlės ir jubiliejiniai puodeliai, kuriuos įteikė šventės vedėjai Irena Abromavičienė ir Kęstutis Tumynas.
Privalomai varžytuvių programai pasibaigus, kai iš žiūrovų buvo surinkti vertinimo lapeliai, balsų skaičiavimo komisija ėmėsi darbo, o visi žiūrovai kartu su G.Švabiene galingai traukė dainą po dainos.
Pagaliau, po keturias valandas trukusios šventės –varžytuvių programos, į sceną buvo įneštos išgraviruotos statulėles, kurios atiteko šauniausiems iš šauniausių: Dzūkijos šauniausiais pasakotojais tapo Kęstutis Tumynas ir Audronė Granskienė, Šauniausiais Dzūkijos krašto vokalistais pripažinti „Alasėlis“ iš Luksnėnų ir „Tėviškės aidai“ iš Punsko, Šauniausiais Dzūkijos muzikantais paskelbti Stasys Junda iš Varėnos, Algimantas Ramanauskas iš Skovagalių kaimo, Alytaus r., ir Antanas Kirvelevičius iš Jonavos, šauniausiomis varžytuvių kapelomis beveik vienbalsiai pripažintos „Seirija“ iš Seirijų, „Bočiai“ iš Alytaus miesto ir „Kaimynai“ iš Kumečių, Alytaus r.
Po griausmingai nuskambėjusios finalinės dainos, šios šventės himno G.Švabienės
„ Ei, dzūkeli“, vedantieji padėkojo šventės rėmėjams, Alytaus r. savivaldybei, Alytaus seniūnijai ir Kęstučiui Tumynui, UAB „Luksnėnų sodams“ir direktorei Elenai Žilinskienei, V.Jaciunsko IĮ, Luksnėnų bendruomenei „Spindulys“ ir jos pirmininkui Antanui Margeliui, UAB „Ugnera“ ir UAB „Aiteda“ vadovams Modestui ir Ričiardui Margeliams, už išspaustas šventei sultis ponams Naruševičiams, už organizacinę pagalbą seniūnaičiui Linui ir jo žmonai Genutei Norkūnams, Irenai ir Albinui Adomaičiams, už šventės įgarsinimą Sauliui Belickui, už šventės reklamą „Alytaus Naujienoms“,
(būtų žavu, kad rėmėjų redakcija neiškirptų, nes mes dėkojam už moralinį palaikymą , obuolius, sūrį ir kitas žemiškas gėrybes) O šventė žiūrovų tikrai nestokojo, kas norėjo tas atėjo, ir atėjo būtent tie, kuriems to reikėjo.

Šventės organizatorė Irena Abromavičienė

1150854- šauniausias Dzūkijos muzikantas Algimantas Ramanauskas
1150848- šauniausi „Tėviškės aidai“ iš Punsko
1150873- šauniausia Dzūkijos kapela „Seirija“ iš Seirijų
1150876- šauniausia Dzūkijos kapela „Kaimynai“ iš Kumečių bendruomenės


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių