Vilma Danauskienė /15min.lt/
Lazdijų rajone tik sumanius stacionarų medicinos punktą pakeisti mobiliuoju paaiškėjo, kad sveikatos priežiūros paslauga jame jau keletą metų neteikiama, o felčerių patalpose įsikūrę dainas ir šokius repetuojantys vietos bendruomenės saviveiklininkai.
Klastojo dokumentus?
Lazdijų rajono savivaldybės įsteigtos viešosios medicinos paslaugų teikimo įstaigos „Lazdijų savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras“ (PSPC) vadovė Leonora Patašienė galbūt klastojo dokumentus apie savo vadovaujamos įstaigos struktūrą ir tokiu būdu gaudavo įstaigai papildomą finansavimą medicinos punktų teikiamoms paslaugoms iš Lazdijų rajono savivaldybės.
Įstaigos vyr. gydytoja keletą metų savivaldybei teikė informaciją apie tai, kad Viktarinos ir Dainavos stacionarūs medicinos punktai veikia, teikia paslaugas, nors realiai tokia paslauga teikiama nebuvo: Dainavos punktas stovėjo užrakintas, o Viktarinoje vietoj felčerės ir gydytojų teikiamų paslaugų punkto patalpose jau porą metų šokius ir dainas repetuoja vietos saviveiklininkai.
Skyrė papildomą finansavimą
Tačiau visą tą laiką Lazdijų rajono savivaldybė šiai įstaigai skyrė papildomas lėšas iš rajono biudžeto šių punktų teikiamų paslaugų finansavimui kompensuoti, o Valstybinė ligonių kasa Lazdijų PSPC mokėjo už prisirašiusių gyventojų skaičių.
Kur ir kaip buvo naudojamos šios lėšos – neaišku.
Šokiruojanti tiesa šiomis dienomis paaiškėjo visiškai atsitiktinai, kai Lazdijų rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą tris iki tol Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje veikusius stacionarius medicinos punktus pakeisti mobiliais ir apie priimtus sprendimus viešai paskelbė vietinėje spaudoje.
Du iš šių punktų – Dainavos ir Viktarinos priklauso vietos savivaldybės įsteigtai Lazdijų PSPC, Stebulių punktas – privačiai bendrovei „Lazdijų sveikatos centras“.
Po sprendimo – šokas ir bendruomenei, ir politikams
„Viktarinos kaime stacionarus medicinos punktas neveikia nuo 2011 metų pabaigos, kai jame dirbusi felčerė išėjo į pensiją. Visą šį laikotarpį iki dabar šis punktas savo paslaugų neteikė, mes turėjome važinėti į aplinkinius miestelius, kur yra įsikūrę ambulatorijos ar Bendrosios pagalbos gydytojų kabinetai.
Per dvejus metus niekas neatvažiavo į mūsų bendruomenę paklausti, pasiteirauti, pasitarti ar bent pasidomėti, veikia šis punktas ar ne, reikalingas jis mums ar ne, verta jį iš stacionaraus pakeisti į mobilųjį ar ne. Vietos politikai čia pasirodo tik prieš rinkimus, o apie jų sprendimus, tiesiogiai liečiančius pusantro šimto mūsų bendruomenės teritorijoje gyvenančių žmonių, sužinome iš spaudos. Liūdniausia, kad tie sprendimai – prasilenkiantys su realybe“, – sako Viktarinos kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Katienienė.
Šokas ištiko ir sprendimą priėmusius vietos politikus. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Virginija Venckuvienė nustebo, paklausta, ar žinojo, kad Viktarinos apylinkių gyventojai jau dvejus metus neturi medicinos punkto.
„Tokios informacijos neturiu. Svarstant klausimą, mes rėmėmės įstaigos vadovės L.Patašienės pateikta informacija apie įstaigos struktūrą. Ten nurodoma, kad minėti punktai – stacionarūs ir veikia, jų paslaugoms finansuoti mes kasmet iš rajono biudžeto papildomai skiriame lėšų“, – teigė V.Venckuvienė.Pasak V.Venckuvienės, tarybos narių buvo prašoma iš viso uždaryti minėtus punktus (Dainavos ir Viktarinos – aut. past.), tačiau politikai to padaryti įstaigai neleido.
Savivaldybės gydytoja: „Apmokėta pagal suteiktas paslaugas“
Lazdijų rajone medicinos punktų paslaugas teikia dvi įstaigos – savivaldybei priklausanti Lazdijų PSPC ir privati „Lazdijų sveikatos centras“. Prieš ketverius metus savivaldybė pradėjo dalies stacionarių medicinos punktų pertvarkymą į mobiliuosius. Tai buvo motyvuota lėšų taupymu ir paslaugos priartinimu prie paciento.
Šiuo metu Lazdijų PSPC turi vieną stacionarų medicinos punktą Avižieniuose ir keturis mobiliuosius medicinos punktus (Dainavos, Viktarinos, Gudelių ir Bugiedos), Lazdijų sveikatos centras – du stacionarius (Būdviečio ir Kučiūnų) bei devynis mobiliuosius medicinos punktus (Stebuliuose, Krikštonyse, Kukliuose, Meteliuose, Mikyčiuose, Naujojoje Kirsnoje, Teizuose, Vainiūnuose ir Verstaminuose).
Valstybinė ligonių kasa sveikatos priežiūros įstaigoms finansavimą skiria nuo prie jų prisirašiusiųjų gyventojų skaičiaus. Atskirai medicinos punktams lėšos nėra skiriamos, jie finansuojami iš bendro įstaigų biudžeto.
Lazdijų rajono savivaldybė kelerius paskutiniųjų metų kasmet skiria papildomai lėšų pirminės sveikatos prie-iūros paslaugas teikiančioms įstaigoms – medicinos punktų teikiamų paslaugų daliniam kompensavimui (kurui, ryšio paslaugoms, felčerių papildomoms darbo valandoms kompensuoti). Šie pinigai yra skiriami iš rajono biudžeto lėšų.
Pasak Lazdijų rajono savivaldybės gydytojos Linos Džiaukštienės, tiek Lazdijų sveikatos centras, tiek Lazdijų PSPC dokumentais pagrindžia tokių lėšų poreikį ir išlaidas.
„Nieko slapto čia nėra, jiems finansavimas teikiamas už paslaugą. Yra dokumentai, kvitai, parašai. Ten yra stacionarus medicinos punktas (Viktarinoje – aut. past.). Tiksliau – buvo. Po tarybos sprendimo dabar tos teritorijos gyventojus aptarnauja mobilusis medicinos punktas“, – tikino medikė.
Vyr. gydytoja – nepasiekiama
Savivaldybės gydytoja stebėjosi, kad žurnalistams užkliuvo medicinos punktai ir jų finansavimas, esą „iki šiol niekas dėl paslaugos nesiskundė“.
Paklausta, ar galima pamatyti, kokiems medicinos punktams ir kiek lėšų iš savivaldybės skirtų pinigų naudojo Lazdijų PSPC, L.Džiaukštienė patarė kreiptis į įstaigos vadovybę.
Tačiau pati Lazdijų PSPC vyr. gydytoja L.Patašienė su žurnalistais bendrauti vengė. Paskambinus įstaigos telefonu, atsiliepęs asmuo, sužinojęs, kas ir kokiu klausimu ieško įstaigos vadovės, vieną kartą tvirtino, kad „gydytoja išvykusi pagal iškvietimą“, už valandos L.Patašienė buvo „ligonių kasose“, o paprašius nurodyti tarnybinio mobiliojo telefono numerį, personalo atstovė apgailestavo, kad toks numeris „liepta viešai nedalinti“.
Pavaldinė buvo atviresnė
Kiek atviresnė buvo L.Patašienės pavaldinė, Lazdijų PSPC priklausančios Veisiejų ambulatorijos felčerė Janina Ražukienė. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitete rinkėjus atstovaujanti medikė neslėpė žinojusi, jog Viktarinos ir Dainavos medicinos punktuose realiai stacionari paslauga teikiama nebuvo pastaruosius porą metų.
Felčeriai išeina į pensiją, o naujų specialistų šalies mokymosi įstaigos neruošia. Dainavos punkte felčerė išsikėlė gyventi kitur, o Viktarinoje – išėjo į pensiją. Vis laukėme, gal kas ateis į ten dirbti, bet gyventojų ten mažai, pilnas etatas nesusidaro, tai kas ten ir dirbs. Taip, realybėje Viktarinoje tose medicinos punkto patalpose vyksta šokių repeticijos. Aš irgi, kaip savivaldybės tarybos narė, esu buvusi jų bendruomenės šventėje, tai ten paltus toje patalpoje kabinome“, – neslėpė politikė ir medikė J.Ražukienė.Tačiau moteris tikino, kad paslaugą vietos gyventojams teikė Lazdijų PSPC priklausančios Veisiejų ambulatorijos felčerės, tarp jų – ir pati J.Ražukienė. „Nesiskundė man niekas“, – tvirtino politikė.