Jaunimo mainų dalyviai pataria – darbo paieškose nebijokite būti kūrybingi
Žilvinas Speteliūnas
2013 m. spalio 15-23 dienomis vyko jaunimo mainai „On the Right Way”. Juos įgyvendino Varėnos jaunimo organizacija „uMunthu”. Projekte dalyvavo 40 jaunuolių iš Slovakijos, Turkijos, Bulgarijos, Graikijos ir, žinoma, Lietuvos. Pagrindinis projekto „On the Right Way” tikslas buvo prisidėti sprendžiant jaunimo nedarbo problemą, suteikti jaunimui patirties, žinių, įgūdžių lengviau įsilieti į darbo rinką, motyvuoti imti iniciatyvos patiems. Projekto šalis parinkome neatsitiktinai – dėl to, kad visos jos turi didelių problemų mažinant jaunimo nedarbą.
Mainų metu turėjome galimybę apsikeisti blogąja ir gerąja patirtimi savo šalių darbo rinkose, buvome įtraukti į įvairias neformalaus ugdymo veiklas. Pagilinome žinias apie gyvenimo aprašymą (CV), motyvacinį laišką, gavome daug naudingų patarimų, kaip elgtis darbo pokalbio metu, šiuos patarimus vėliau panaudojome vykusiose darbo pokalbio simuliacijose. Be to, išmokome dirbti su darbo paieškos sistemomis, karjeros centrais, kaip išnaudoti savanorystę ir kitas jaunimo programas Europoje ketinant žengti į darbo rinką. Kas be ko, buvome supažindinti su programa „Veiklus jaunimas” , „Youthpass” pažymėjimo nauda, dirbtuvių metu patys bandėme rašyti jaunimo projektus.
„World Café” metu galėjome „akis į akį” pabendrauti su šiuo metu Lietuvoje gyvenančiais „Europos Savanorių Tarybos” (EST) savanoriais ir pagal programą „Erasmus” atvykusiais studentais iš užsienio. Jie ne tik pristatė šias programas, papasakojo ką ir kur veikia, tačiau pasidalino šviežia patirtimi ir paskatino mus aktyviau pasinaudoti ne tik programų „Europos Savanorių Tarybos”, „Erasmus” teikiama nauda, tačiau ir kitomis jaunimo prorgamomis.
Esame dėkingi įdarbinimo agentūros „Qbis” atstovui Gediminui už tai, kad paskaitos metu suteikė daug praktiškų ir vertingų patarimų apie CV, motyvacinį laišką, įsidarbinimo procesą. Profesionalo įžvalgos dalyvių tarpe iškėlė naują diskusiją apie kitokią gyvenimo aprašymo pateikimo formą – CV video formate. Šis, plačiai dar nepaplitęs prisistatymo potencialiems darbdaviams būdas, gali padėti jums išsiskirti iš kitų kandidatų konkurencingoje darbo rinkoje. Projekto dalyviai, vieningai sutarėme, kad reikia būti labai atsargiems – nekokybiškai sukurtas prisistatymas gali pridaryti daugiau žalos nei iš tiesų pagelbėti darbo paieškos procese. Todėl pateikiame keletą patarimų, gimusių mūsų galvose, kurie gali jaunimui pagelbėti nusprendus kurti reziume video formate.
Visų pirma, apsvarstykite, ar toks savęs pristatymo būdas suteiks jums pridėtinę vertę darbdavių akyse. Kandidatuojant į pozicijas, susijusias su, pavyzdžiui, pardavimais, viešaisiais ryšiais, dizainu, komunikacija ar reklama, kur kūrybiškumas, prezentaciniai gabumai netgi išskiriami kaip reikalavimai, video gyvenimo aprašymas gali būti puiki priemonė dar prieš interviu atskleisti savo įgūdžius. Tačiau kandidatuojant į poziciją darbui “su skaičiais”, darbdaviui ar žmogiškųjų išteklių specialistui, greičiausiai, visiškai nesvarbu, kaip jūs atrodote prieš kamerą, todėl jūsų kandidatūra gali būti atmesta vien dėl to, kad žiūrintysis video išjungs jam dar nepasibaigus.
Jeigu vistik nusprendėte kurti video CV, per daug neišsiplėskite. Vienos ar dviejų minučių filmuko turi pakakti! Atskleiskite ne tik savo darbinę patirtį, tačiau ir pomėgius. Ir nebūtina apie tai kalbėti – fone matoma snieglentė ar teniso rakėte gali parodyti, kad mėgstate aktyviai sportuoti, o ant stalo padėtas gaublys atskleis jūsų aistrą keliauti. Svarbu nebijoti būti kūrybingiems! Galite panaudoti ir humoro elementų, šypsena darbdavio veide sukels teigiamas emocijas ir padidins jūsų šansus būti pakviestam į darbo pokalbį, tačiau vėlgi – neperlenkite lazdos svaisčiodami juokus.
Kitas svarbus kriterijus – profesionalumas ir kokybė. Apsirenkite atitinkamai siūlomoms pareigoms, kalbėkite profesionaliai, aiškiai, pabrėžkite tas savybes, kurios akcentuojamos darbo aprašyme ir gali būti vertinamos kaip jūsų privalumas. Video sumontuokite kaip įmanoma profesionaliau, užtikrinkite vaizdo ir garso kokybę, pasitelkite montavimo triukus – tik tokiu atveju jūsų pastangos duos teigiamos grąžos.
Ir žinoma – būkite žavingi ir nuoširdūs, ir būsite pastebėti! Akivaizdu, kad tokia reziumė reikalauja žymiai daugiau laiko ir pastangų nei tradicinio gyvenimo aprašymo kūryba, tačiau nūdienos situacija darbo rinkoje reikalauja išskirtumo. Nebijoti būti išskirtiniais pataria ir jaunimo mainų dalyviai!
Projektas finansuotas Europos komisijos pagal programą „Veiklus jaunimas.