Merkinėje vyks Europos paveldo dienoms skirtas renginys
Rugsėjo 18-20 dienomis, kaip ir kasmet trečiąjį rudens savaitgalį, visoje Lietuvoje bus minimos Europos paveldo dienos. Šių metų tema – „Paveldėkime savo ateitį“. Jų metų kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje vyks šiai progai skirti renginiai.
Mūsų rajone Europos paveldo diena bus minima rugsėjo 18 d. Merkinėje. Renginys prasidės 10 val. prie Merkinės kraštotyros ir genocido muziejaus. Jo metu bus suorganizuota pažintinė ekskursija po Merkinės miestelį, ekskursijos tema – „Dingęs miestas“. Norintys gauti daugiau informacijos apie renginį ir vykti užsakytu autobusu iš Varėnos, turi registruotis tel.: (8 310) 3 20 25, pas Architektūros ir kraštotvarkos skyriaus vyr. specialistą Saulių Korocejų (vietų kiekis ribotas).
Šia iniciatyva, atsižvelgiant į kiekvienais metais pasirenkamą temą, norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Renginių metu kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis, įvairiomis švietimo ir mokslo įstaigomis, bendruomenėmis, kultūros paveldo objektų valdytojais, bus bandoma „prakalbinti“ Lietuvos valstybingumą atspindinčius kultūros paveldo objektus visoje Lietuvoje, bus galimybė susipažinti su kitomis kultūros vertybėmis, istoriniais pastatais, kurie kol kas dar nėra prieinami visuomenei, arba jų istorija, fundatoriai, priežastys, lėmusios jų atsiradimą konkrečiose vietovėse yra mažiau žinomos ir nagrinėtos.
Filosofo, doc. dr. Naglio Kardelio žodžiais tariant, suvokti paveldą ne kaip naštą, bet kaip iššūkį ir įkvėpimo šaltinį. Straipsnyje, skirtame 2015 m. Europos paveldo dienoms, jis rašo: „Paveldas reikalauja iš mūsų tapti tikrais piliečiais. Piliečiai yra žmonės, kurie mato save pačius kaip valstybės dalį ir visa, kas yra valstybėje, jos teritorijoje – tiek dvasinėje, tiek fizinėje – priima kaip savasties elementą. Todėl, jei tau nepriklauso Trakų ar Gedimino pilis ar koks kitas kultūros paveldo objektas, jei nesi jo savininkas tiesiogine prasme, nereiškia, kad nesi moraline prasme investavęs į šį kultūros objektą. Jei esi tikras pilietis, turi jaustis šeimininku. Ir tada savo žvilgsniu gali apžvelgti visą Lietuvą: ir Dubingius, ir Trakus, ir Vilnių, ir Kernavę, juos matyti kaip savo dvasinę teritoriją. Tuomet suformuojamas visiškai kitoks santykis su savo valstybe, todėl svarbu, kad mes suvoktume save kaip šeimininkus, kaip paveldėtojus. Manymas, kad paveldas neatsiperka ir tik eikvoja investicijas, yra paremtas ydinga prielaida, jog paveldas yra užkrauta prievolė, o ne mūsų visų dvasinis turtas. Tokią klaidingą nuostatą įmanoma pakeisti tik paveldą pradėjus sieti ne tik su praeitimi, bet ir su ateitimi“.
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Dokumentų ir ryšių su visuomene skyriaus
Vyr. specialistė Rūta Averkienė.