„Gimtoji kalba mūsų krašto literatų kūryboje“
Varėnos literatų klubas „Jievaras“ minėjo Tarptautinę Gimtosios kalbos dieną.
Lietuvių tauta –tai lietuvių kalba. Kalbos likimas – tai tautos likimas, mūsų istorijos likimas. Prof. Romualdas Grigas rašė : „Gimtoji kalba primena saugyklą, į kurią ne šimtmečiais, bet tūkstantmečiais buvo kraunamas dvasinės kultūros lobynas“. Kalba – pirmoji aukščiausioji kultūrinė vertybė, todėl jaučiame pareigą ja rūpintis ir puoselėti ją. O ši šventa ir svarbi misija suteikiama mūsų kūrėjams .
Ką reiškia gimtoji kalba, jos saugojimas ir puoselėjimas mūsų literatų gyvenime ir kūryboje, kalbėjome popietės metu , prie tradicinio „apvalaus“ stalo ir puodelio arbatos. Jonas Staliulionis primena , kaip metams bėgant, jaučiamas ryškėjantis lietuvių kalbos trapumas, pažeidžiamumas. Todėl mūsų tautos , kalbos likimas – mūsų pačių rankose:
„ Aš meldžiuos lietuviškam žodžiui,
išnirusiam istorijos ūkuos,
ir ežerų stikliniam grožiui,
ir žydinčiai rugiagėlei rugiuos“.
Justinas Jaksebaga išsakė savo mintį: „yra dvi stipriausios tautos pasaulyje –tai žydai ir lietuviai. Žydai laikosi savo religija, o lietuvių stiprybė –senojoje kalboje“. Literatė ir miškininkė iš Valkininkų Eugenija Strazdienė gimtosios kalbos svarbą ir lietuviško žodžio vietą žmogaus širdyje išsakė savo eilėraščiuose „Vienintelis žodis“ ir „Tu many, lietuviškas žodi…“ :
„ Drobių raštuos įaustas buvai,
Sesulių dainose graudžiai skambėjai,
Bet svarbiausia – lietuvio širdy išlikai –
Tu many, lietuviškas žodi…“
Lidija Cichockienė prisipažino, kad „gražiausia Lietuva iš paukščio skrydžio“. Šią mintį papildė eilėmis -„Šiandien geriu aš laisvės skonį….“ Fotografas, leidėjas Julius Vaicekauskas džiaugėsi mūsų nuostabia lietuvių kalba ir tais, kurie valdo poetinį žodį: „Poezija – šventas dalykas, o savo kalbą turim saugot ir tokią šventę švęst visus metus „. J.Vaicekauskas pasidalijo Antano Kalanavičiaus kūrybos deimantukais, priminė šio poeto eilių melodingumą, metaforas, poeto sukurtus žodžius ir išsireiškimus.
Apie lietuviško žodžio skambėjimą, unikalumą A. Kalanavičiaus poezijoje kalbėjo mokytoja Julija Jaunuta Kavaliauskienė. Ji džiaugėsi, kad dzūkų tarmė išlaikiusi tiek senovinių etnografinių žodžių ir kalbos perliukų. Pedagogė Irena Malmygienė pasidžiaugė renginiais, skirtais gimtajai kalbai, gražiausiems jos žodžiams. Savo eilėraščiuose gimtąją lietuvišką kalbą stengiasi išsaugot ir mūsų „tolimoji“ poetė Stacy Lee (Stasė Piliūtė), gyvenanti JAV. Kaip simboliškai skambėjo posmai „Gimtasis žodi, lūposna įdėtas – Lyg sakramentas šventas…“ ir „Įdėk man dovanų“ . Eilėraščius jausmingai skaitė jos sesuo Elena Glavickienė . Gražiai skambėjo ir jos perskaitytas V. Mizero eilėraštis „Gimtasis žodis“. Literatų renginių debiutantas , kuriantis pasakas, eilėraščius ir dainas, Tadas Šablinskas prisiminė skaudžius išgyvenimus, patirtus tarnaujant tarybinėje rusų armijoje. Griebiantys už širdies , ašaras spaudžiantys prisiminimai, kaip lietuvaičiai visus nustebino savo gražiomis lietuvių liaudies dainomis . Kitataučiai jų nesuprato, o mūsų jaunieji patriotai ,su pasididžiavimu traukdami žygio dainas, mintimis grįždavo į tolimąją gimtinę.
Popietėje taip pat skambėjo M. Inkrataitės – Blažulionienės , P. Miliūno, L. Gaidukevičienės , R. Kašėtienės, I. Žukauskienės, S. Gimžausko kūriniai, skirti mūsų gimtajai kalbai, lietuviškajam raštui, Lietuvai ir jos žmonėms..
Renata Česnulevičienė
Varėnos VB skaitytojų aptarnavimo sk. bibliotekininkė