Kokiais būdais gyventojai gali teikti deklaracijas?

 Kokiais būdais gyventojai gali teikti deklaracijas?

„Vertindami prasidėjusį deklaravimo „sezoną“ VMI pastebi, kad gyventojai turtą ir pajamas deklaruoja pareigingiau, todėl pirmiausia VMI dėkoja tiems mokesčių mokėtojams, kurie nelaukdami paskutinės deklaravimo dienos supranta savo pareigas ir pajamas bei turtą deklaruoja laiku. Belieka tikėtis, kad ir toliau, bendromis mokesčių mokėtojų ir VMI pastangomis pasieksime tokių gerų rezultatų“, – teigia Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė, su kuria kalbamės apie šių metų deklaravimo naujoves ir kitas  aktualijas. 

Nuo kovo 16 d. Valstybinė mokesčių inspekcija patalpino gyventojų preliminariąsias deklaracijas. Iki kada jas reikia pateikti? 

Kaip ir kiekvienais metais gyventojų pajamų deklaracijas reikia pateikti iki gegužės 2 d. Iki minėtos datos gyventojų pajamų deklaracijas privalo pateikti tie asmenys, kuriems pajamų deklaracijų pateikimas yra privalomas.  Gyventojai, kurie pageidauja pasinaudoti mokesčių lengvatomis, pajamas deklaruoti gali ir vėliau. 

Kokios deklaravimo naujovės paskelbtos šiemet? 

Mokesčių administratorius kasmet stengiasi, kad deklaravimo procesas taptų paprastesnis, gyventojai deklaruoti pajamas galėtų greitai ir patogiai, todėl šiemet: 

·                Atnaujintas Elektroninės deklaravimo sistemos (toliau – EDS) puslapis: gyventojai lengvai ras susistemintą jam reikalingą informaciją, pranešimus apie taisytinas klaidas, paprasčiau bus pateikti deklaraciją, pridėti reikalingus dokumentus. Pateikęs deklaraciją gyventojas gaus detalesnę informaciją apie dokumento nagrinėjimo eigą, deklaravimo sistemoje matys, ką su jo pateiktais duomenimis daro Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI), ar reikia ir ką būtent patiksinti deklaracijoje. Gyventojas taip pat bus informuotas apie grąžintą permoką;

·                VMI tinklalapyje šiemet paskelbta Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir Metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiuoklė. Ji aktuali tiems gyventojams, kurie dirbo ne visus metus ir gali susigrąžinti dalį Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) dėl pritaikyto per didelio Neapmokestinamojo pajamų dydžio (toliau – NPD). Ši skaičiuoklė ypatingai aktuali jauniems žmonėms, studentams, kurie pernai dirbo keletą mėnesių;

 

·                Šiemet gyventojai gali skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio dalį meno kūrėjams, kuriems Lietuvos Respublikos kultūros ministerija yra suteikusi paramos gavėjo statusą;  ·                EDS bus pateikiama informacija apie pajamų deklaracijos duomenų pagrįstumo patikrinimo būseną;

·                Trečiųjų šaltinių pažymoje už 2016 metus ir preliminarioje pajamų deklaracijoje nebebus pateikiama informacija apie Privalomojo sveikatos draudimo įmokų deklaravimą;

·                Trečiųjų šaltinių pažymoje už 2016 metus pateikta informacija apie gyventojų iš skolinimosi platformų gautas palūkanas. 

Priminkite, kas turi teikti deklaracijas? 

Pajamų deklaracijas privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, turėtų pateikti ir gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių. Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis NPD ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes buvo taikytas per mažas NPD.

Gyventojus kasmet labai domina galimybė susigrąžinti dalį Gyventojų pajamų mokesčio. Kas tai gali padaryti?

Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, gyvybės draudimą, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

Mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoka bus grąžinta iki liepos 31 dienos. Be abejo, kaip ir ankstesniais metais, GPM permokos pirmiausia bus grąžinamos tiems mokėtojams, kurie teikia teisingas elektronines deklaracijas. Pernai VMI gyventojams grąžino 66 mln. eurų GPM permokos. 

Ką dar svarbu žinoti turtą ir/ar pajamas deklaruojančiam asmeniui? 

·         Lietuvos gyventojai, turintys 2015 ir 2016 metais atidarytas bei uždarytas elektronines sąskaitas bei sąskaitas užsienio bankuose, apie tai privalo informuoti Mokesčių inspekciją taip pat iki 2017 metų gegužės 2 dienos. Pažymėtina, kad ši tvarka galioja tik nuolatiniams Lietuvos gyventojams (ne emigrantams), pasiekus ar viršijus metinę 15 tūkst. eurų apyvartą.

Vien dėl to, kad žmogus, ilgą laiką gyvenantis užsienyje, neužpildė galutinai išvykstančiojo deklaracijos, pateikti informacijos apie sąskaitas užsienyje VMI nereikalauja.

·         Gyventojams, turintiems prievolę deklaruoti pajamas ir turtą, reikėtų nepamiršti deklaruoti ir užsienyje turimą turtą ir gautas pajamas.

·         Kaip ir praėjusiais metais, išlieka prievolė deklaruoti didesnes nei 2 500 Eur vertės gautas dovanas pinigais ar turtu, išskyrus iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių dovanojimo būdu nekilnojamaisiais daiktais, esančiais Lietuvoje, gautas pajamas (šių pajamų deklaruoti nėra privaloma).

·         Prašymas pervesti pajamų mokesčio dalį vienetams, turintiems teisę gauti paramą, ir (arba) politinėms partijoms bus tenkinamas, tik pateikus/patikslinus visas privalomas mokesčių deklaracijas.Kokiais būdais gyventojai gali teikti deklaracijas? 

Šiemet VMI gyventojus net savo šūkiu ragina būti išmaniais – pajamas ir turtą deklaruoti internetu, o eiles palikti poezijai, nes tai paprasčiausias ir greičiausias būdas pateikti deklaraciją. El. būdu pateikti deklaraciją galima naudojantis Elektroninio deklaravimo sistema, adresu www.deklaravimas.vmi.lt ,   arba programėle išmaniesiems telefonams e.VMI. Programėlę, padėsiančią keliais mygtukų paspaudimais pateikti deklaraciją, gyventojai nemokamai gali parsisiųsti ir iš VMI interneto svetainės http://www.vmi.lt/cms/mobiliosios-programeles.  

Gyventojų pajamų deklaracijas galima pateikti ir atvykus į bet kurį VMI gyventojų aptarnavimo padalinį. Primename, kad gyventojams atvykus svarbu turėti elektroninės bankininkystės prisijungimo rekvizitus arba VMI suteiktas identifikavimo priemones.

Reikėtų pažymėti, kad VMI ragina gyventojus nelaukti paskutinės deklaravimo dienos ir deklaracijas jiems patogiu būdu pateikti anksčiau.  

Koks gyventojų aktyvumas pastebėtas deklaruojant per pirmąją savaitę? 

Vertindami prasidėjusį deklaravimo „sezoną“, pastebėjome, kad gyventojai deklaruoja pareigingiau – didelis aktyvumas fiksuotas nuo pat pirmosios dienos po preliminariųjų deklaracijų paskelbimo. Palyginus deklaravimo mastą Alytaus mieste ir rajone su praėjusiais metais, per 5 pirmąsias dienas nuo deklaravimo pradžios pateikta kiek daugiau nei 7 tūkst., t.y. 28 proc. daugiau deklaracijų nei praėjusiais metais.

Svarbu paminėti, kad deklaravimo laikotarpiu didžiausias dėmesys yra skiriamas mokesčių mokėtojų kokybiškam aptarnavimui, patogumui. Stengsimės užtikrinti, kad visi, kuriems prireiks pagalbos, būtų aptarnauti pagarbiai ir tinkamai, nepaisant lankytojų srauto. 

Kaip gyventojai atsiliepia į šių metų deklaravimo šūkį „Eiles palikite poezijai – deklaruokite internetu“. Kokia pastebima tendencija teikti deklaracijas elektroniniu būdu? 

Praėjusiais metais VMI iš viso sulaukė apie 1,4 mln. pajamų ir turto deklaracijų, 96 proc. jų buvo pateikta el. būdu. VMI pastebi, kad gyventojai noriau naudojasi informacinėmis technologijomis – kasmet deklaruojančių internetu skaičius auga. Šiemet Alytaus mieste ir rajone per pirmąsias dienas daugiau nei 99 proc. deklaracijų pateikta el.būdu ir tai yra 28 proc. daugiau nei pernai. 

  


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių