Išmaniosios technologijos, moderni technika keičia populiariausių profesijų sąrašą

Išmaniosios technologijos atkeliauja į visas švietimo sritis, tad profesinis mokymas – ne išimtis. Marijampolės profesinio rengimo centro (Marijampolės PRC) direktorius Gražvydas Juodišius įsitikinęs, jog tai kelia iššūkių mokymo institucijų bendruomenėms, nes reikia ryžtingai žengti į technologijas įvaldžiusią rytdieną.
Statybvietėse, įrengtuose pastatuose vis dažniau tenka matyti naujos modernios įrangos. Statybų darbuotojams būtina įgyti naujų kompetencijų, kad statomi objektai būtų šiuolaikiški, atlieptų klientų lūkesčius. Kompetencijos – nuolatinių pastangų reikalaujantis tęstinis procesas. Verslas laukia darbuotojų, kurie mokėtų diegti inovatyvią inžinerinę įrangą ir gebėtų ja naudotis. Tikimasi nuolatinio darbuotojų noro tobulėti, todėl profesinis mokymas turi ne tik žengti kartu su sparčiai besikeičiančia rinka, bet ir planuoti nenuspėjamą ateitį.
Marijampolės PRC yra aktyvi Lietuvos statybininkų asociacijos narė, intensyviai bendradarbiaujanti su regiono verslu, tad gerai žino tendencijas, verslo poreikius. Tokia bendrystė lemia, kad regione išaugo statybos sektoriaus pameistrių skaičius. Profesijos mokytojai dažnai lankosi ir stažuojasi moderniose įmonėse. Bendrystė yra naudinga visoms pusėms: ir mokyklai, ir mokiniams, ir verslui.
Šiemet Marijampolės PRC galima rinktis iš daugiau kaip 30 įvairių profesijų. Mokymai vyksta ne tik Marijampolėje, bet ir Vilkaviškyje, Kudirkos Naumiestyje. Modernia įranga aprūpinti 2 sektoriniai praktinio mokymo centrai, kuriuose rengiami žemės ūkio technologijų specialistai ir melioracijos (kelių statybos-remonto) transporto darbuotojai. Sektoriniai praktinio mokymo centrai nuolat papildomi inovatyvia įranga. Jau dirbantiems specialistams organizuojami kvalifikacijos kėlimo ir kiti kursai.
„Inovacijos statybų sektoriuje atskleidžia daug technologinių galimybių, tad mums ypač svarbu suspėti su besikeičiančiu laiku. Marijampolės PRC nuolat vykdoma mokymo programų turinio plėtra, nes stebint, kokių kompetencijų rinkai trūksta, stengiamasi parengti reikalingų specialistų. Taip siekiama mažinti atotrūkį tarp paklausos ir pasiūlos. Atidus rinkos pokyčių statybos sektoriuje analizavimas ir reikalingų kompetencijų spartus prognozavimas iš esmės garantuoja sėkmingą statybos darbo rinkos pasiūlos ir poreikio atitiktį“, – akcentuoja G.Juodišius.
Pamažu profesinės mokyklos Lietuvoje darosi vis populiaresnės – suvokiama jų praktinė nauda. Kaip pastebi įstaigos vadovas, statybininko profesija nebe tokia populiari, kokia buvo prieš kelerius metus. Nors, lyginant su šalies vidurkiu, statybininkų atlyginimai ganėtinai aukšti, nors darbdaviai suteikia puikias darbo sąlygas, vis tik būsimuosius specialistus ima vilioti ir kitos profesijos. Vienos tokių – kelininkai, elektrikai mechatronikai ir kt. Įstaigos apklausų duomenimis, tokių profesijų patrauklumą lemia modernėjanti technika ir įranga, inovacijų pasitelkimas atliekant technologinius procesus.
Inžinerinių profesijų, reikalingų statybos sektoriuje, vis didėjantis poreikis yra natūralus procesas, nes į rinką sparčiai žengia vis naujesnės ir sudėtingesnės statybos inžinerinės sistemos. Įstaiga skatina mokytojų apmokymą: rengia stažuotes Lietuvos ir užsienio įmonėse, daro visa, kad užtikrintų trumpiausią aktualios rinkai informacijos kelią iki būsimojo specialisto.
Marijampolės PRC bendruomenė nuolat ieško geriausių mokymo formų derinių, kad kiekvieną pasirinktą profesiją mokiniui padarytų patrauklią, įdomią, kad žinios būtų perteikiamos patraukliai, aiškiai, kad mokiniai didžiuotųsi būsima profesija ir nevengtų įsigyti kitų patrauklių rinkai kompetencijų. Verslui, kuris jaučia darbuotojų trūkumą, G.Juodišius rekomenduoja drąsiai įsileisti pameistrius, šiuo metu tai yra viena iš palankiausių ir efektyviausių priemonių rengiant potencialų specialistą savo įmonei.
BNS informacija
Asociatyvi nuotrauka.