Žilinų kultūros centre – gėlių džiazas!
Var4nos r. Žilinų kultūros centras gegužės-birželio mėn. vykdė projektą „Gėlių džiazas“. Projekto pagrindinis tikslas buvo vystyti dialogą tarp kūrėjo, gamtos, meno ir žiūrovo, vienyti meno kūrėjus, kurių kūriniuose labai aktuali gamtos tema. Buvo siekiama įvairiomis, patraukliomis kūrybinės raiškos formomis atkreipti dėmesį į Dzūkijos regiono savitumą ir unikalumą, meno ir gamtos harmoniją, sudaryti sąlygas visuomenei pamatyti nemokamai profesionalų meną. Projekto įgyvendinimo forma buvo renginių ciklas: žemės meno kūrybinės–edukacinės dirbtuvės, spektaklis–edukacija bei koncertas.
Pirmoji projekto veikla vyko gegužės 16–17 d. Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto studentės bei dėstytojos Saulė Mažeikaitė-Teiberė, dr. Inga Kepalienė, Violeta Bytautaitė, Lina Andrašienė bei socialinės partnerės VšĮ „Renginių mozaika“ vadovė Laimutė Semėnienė įsijungė į Žilinų kultūros centro inicijuotą projektą „Gėlių džiazas“.
Per dvi dienas projekto dalyvės sukūrė žemės meno kūrinį „Kelias“. Inspiracijų vieta tapo gražiausia Žilinų eglė, auganti kultūros centro teritorijoje. Projekto metu aplink spygliuotį buvo sukurta besisukanti spiralė, tarsi simbolizuojanti neatsiejamą žmogaus jungtį su gamta.
Kūrinio sukūrimui buvo panaudotos aplinkinėje teritorijoje rastos medžiagos – kankorėžiai, medžio žievė, akmenukai ir t.t. Projekto dalyvės patyrė kūrybinių atradimų ir bendradarbystės džiaugsmą, įgijo naujų patirčių, kurios neabejotinai bus naudingos ateityje. Šis projektas – gera Vilniaus kolegijos ir Žilinų kultūros centro bendradarbiavimo pradžia.
Gegužės 20 d. antroji projekto veikla buvo skirta visai šeimai – Panevėžio lėlių vežimo teatras. Jie parodė pasaką „Raudonkepuraitė ir džiazas“. Tai visame pasaulyje žinoma pasaka „Raudonkepuraitė“, tačiau režisierius K. Grosmanas į šią pasaką pažvelgė kitaip: netradiciškai, šiuolaikiškai, žaismingai, orginaliai.
Visi veikėjai ne tik kalbėjo, bet ir dainavo, šoko džiazo ritmu. Spektaklio metu išryškinama mintis, jog nereikia spręsti apie ką nors iš pirmo žvilgsnio, jeigu graži išvaizda, nereiškia, kad gražus ir vidus. Tai buvo pirmoji žiliniškių pažintis su Panevėžio lėlių vežimo teatru. Džiugu, kad spektaklį žiūrėjo ne tik vaikai, bet ir tėvai bei seneliai.
Trečioji veikla – tai muzikinės folko dvasios grupės „Kūjeliai“ koncertas. Koncertas vyko birželio 10 d. Kodėl šiam projektui buvo pasirinkta grupė „Kūjeliai“? Pirmasis šios grupės pavadinimas buvo „Augalai“. Grupė išsiskiria savo padūkusiu folkišku skambesiu ir energingais gyvais pasirodymais, autorine kūryba su jaunatvišku žaismingumu, išaugusiu ant folkloro pamatų.
Jų dainose gausu gamtos motyvų: „Sodininko dainelė“, „Paukščiai“, „Aukštai nuo tų kalnų“ ir kt. Koncerto repertuaras buvo specialiai atrinktas, kad atitiktų projekto pagrindinę mintį. Dainų autorius, atlikėjas ir grupės vadovas Julius Vaicenavičius.
Projekto partneriai pasirinkti profesionalūs, norint populiarinti profesionalų meną provincijoje, ieškant naujų meno formų, siekiant kuo giliau pažinti skirtingas meno sritis. Projekto veiklos sujungtos bendra tema ir siunčia žinutę žiūrovui apie tai, kad pasitelkiant meną galima daryti didelį poveikį žmonijai. Projektas stiprino kultūrinį vietos savitumą ir identitetą, išplėtė kultūros paslaugų ir kultūrinių raiškų įvairovę, skatino bendadarbiavimą su švietimo ir kultūros įstaigomis iš įvairių Lietuvos regionų, populiarino profesionalią kūrybą, vykdė projekto tęstinumą, pritraukė kultūrinio turizmo dalyvius.
„Gėlių džiazo“ projekto priemonėmis , pasitelkdami profesionalius menininkus, atkreipėme visuomenės dėmesį į Dzūkijos regiono savitumą ir unikalumą, meno ir gamtos harmoniją. Provincijos žiūrovas turėjo galimybę susipažinti su vystomu dialogu tarp kūrėjo, gamtos, meno ir žiūrovo. Tai buvo pažintis su trijų skirtingų meno rūšių kūrėjais, kurie įkvėpimo semiasi iš gamtos ir kurių kūriniuose vyrauja gamtos tema. Projekto programa buvo tarsi džiazas, kuriame kartu derėjo žemės menas, muzika ir teatras.
Projektą viešino Varėnos, Žilinų, Valkininkų, Krivilių kultūros centrai. Afišomis, skelbimais, lankstinukais, pakvietimais į projekto veiklas buvo kviečiami Žilinų, Kareivonių, Puodžių, Sarapyniškių, Onuškio bendruomenių nariai. Informaciją apie projekto veiklas spausdino laikraščiai „Giružis“, „Merkio kraštas“ bei „Danielius.net“
Projektą „Gėlių džiazas“ finansavo Lietuvos Kultūros Taryba, Varėnos raj. savivaldybė, Varėnos kultūros centras, Žilinų kaimo bendruomenė, Jakėnų seniūnija.
Žilinų kultūros centro informacija