Papasakojame kaip atliekamas skolos išieškojimas

 Papasakojame kaip atliekamas skolos išieškojimas

Skolos išieškojimas Lietuvoje, yra procesas, kurio tikslas – atgauti pinigus iš asmens ar įmonės, kurie nevykdo savo finansinių įsipareigojimų. Šis procesas gali būti vykdomas tiek ikiteisminiu, tiek teisminiu būdu.

1. Ikiteisminis skolos išieškojimas:

Tai yra pirmasis etapas, kuriame kreditorius (tas, kuriam skolos yra skolingos) bando atgauti skolą be teismo įsikišimo. Šis etapas gali apimti:

  • Priminimai ir raginimai: Kreditorius siunčia skolininkui priminimus apie esamą skolą, nurodo mokėjimo terminus ir galimas pasekmes, jei skola nebus grąžinta. Tai gali būti laiškai, elektroniniai laiškai, SMS žinutės ar skambučiai.
  • Derybos: Kreditorius gali bandyti susitarti su skolininku dėl skolos grąžinimo sąlygų, pavyzdžiui, sudaryti mokėjimo grafiką, atidėti mokėjimo terminą ar net sumažinti skolos sumą.
  • Pretenzijos: Kreditorius gali pareikšti oficialią pretenziją skolininkui, nurodydamas skolos sumą, atsiradimo pagrindą ir reikalavimą ją grąžinti per tam tikrą terminą. Pretenzija dažnai siunčiama registruotu laišku su pranešimu apie įteikimą.
  • Skolos išieškojimo įmonių įtraukimas: Kreditorius gali kreiptis į specializuotas skolos išieškojimo įmones, kurios profesionaliai užsiima skolų atgavimu. Šios įmonės dažnai turi didesnę patirtį ir įrankius efektyviau bendrauti su skolininkais. Sužinokite daugiau, kaip jis vykdomas.

2. Teisminis skolos išieškojimas:

Jei ikiteisminės priemonės nepadeda, kreditorius turi teisę kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo. Teisminis procesas gali būti:

  • Dokumentinis procesas (įsakymo dėl mokėjimo išdavimas): Jei skola yra akivaizdi ir pagrįsta rašytiniais įrodymais, kreditorius gali kreiptis į teismą dėl įsakymo dėl mokėjimo išdavimo. Jei skolininkas per nustatytą terminą nepateikia prieštaravimų, teismas išduoda įsakymą, kuris prilygsta vykdomajam raštui.
  • Civilinis ieškinys: Jei skola yra ginčytina arba nėra pakankamai aiškių rašytinių įrodymų, kreditorius turi pareikšti civilinį ieškinį teismui. Teismo procesas apima ieškinio parengimą ir pateikimą, atsakovo atsiliepimą, įrodymų rinkimą ir pateikimą, teismo posėdžius ir teismo sprendimo priėmimą.

3. Vykdymo procesas:

Jei teismas priteisia skolą kreditoriui ir skolininkas per nustatytą terminą jos negrąžina, kreditorius gauna vykdomąjį raštą. Tuomet prasideda priverstinis skolos išieškojimas, kurį vykdo antstolis:

  • Vykdomojo rašto pateikimas antstoliui: Kreditorius kreipiasi į antstolį su prašymu pradėti vykdomąją bylą ir pateikia vykdomąjį raštą.
  • Skolininko turto paieška: Antstolis ieško skolininko turto (banko sąskaitų, nekilnojamojo ir kilnojamojo turto, pajamų ir kt.).
  • Turto areštas: Antstolis gali areštuoti skolininko turtą, kad užtikrintų skolos grąžinimą.
  • Turto realizavimas: Jei skolininkas vis tiek negrąžina skolos, antstolis gali organizuoti areštuoto turto pardavimą varžytinėse.
  • Pinigų išieškojimas: Iš parduoto turto gauti pinigai arba iš skolininko pajamų išskaičiuotos sumos pervedamos kreditoriui.

Svarbu žinoti:

  • Skolos išieškojimo procesas gali užtrukti.
  • Kreditorius turi turėti pakankamai įrodymų, pagrindžiančių skolos buvimą.
  • Skolininkas turi teises, kurių privalo laikytis kreditorius ir antstolis.
  • Skolos išieškojimo išlaidas dažnai apmoka skolininkas.

Svarbu atsižvelgti į keletą pagrindinių veiksnių, kad pasirinktumėte patikimą ir efektyvią partnerį:

1. Reputacija ir patirtis:

Pasidomėkite įmonės istorija ir veiklos trukme. Ilgiau veikiančios įmonės dažnai turi sukaupusios didesnę patirtį. Ieškokite atsiliepimų ir rekomendacijų. Patikimų įmonių klientai dažnai būna patenkinti jų paslaugomis. Galite ieškoti atsiliepimų internete arba kreiptis rekomendacijų į kitus verslo partnerius ar pažįstamus. Patikrinkite įmonės reputaciją skolos išieškojimo rinkoje. Ar įmonė yra žinoma kaip patikima ir sąžininga?

2. Licencijavimas ir teisėtumas:

Pasitikrinkite, ar įmonė turi reikiamas licencijas ir leidimus vykdyti skolos išieškojimo veiklą Lietuvoje. Nors specialaus licencijavimo iki 2024 m. rugsėjo nebuvo, naujas Kredito administratorių ir kredito pirkėjų įstatymas įvedė licencijavimą. Patikrinkite, ar įmonė atitinka naujus reikalavimus.

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių