Janės ir Pranės vakaronė prie žirniuoto arbatos puodelio Gegutės kaime (foto)

Praėjusį šeštadienį, liepos 12 d. Gegutės kaime, Lazdijų rajone, dvi šaunios Dzūkijos humoristės – Janė (Vilma Sabaliauskienė) ir Pranė (Jurgita Ruckuvienė) – dar kartą visiems priminė, kaip svarbu išsaugoti paprastus, bet šiltus dalykus. Jų sumanymas – vakaronė „Pašnekesiai su žirniuotu arbatos puodeliu“ – vėl subūrė žmones bendrai šypsenai, dainai ir prisiminimams.
Ši idėja neatsirado per naktį. Kaip pačios moterys papasakojo, viskas prasidėjo nuo paprasto, lietingo ryto, kai, gurkšnodamos kavą, ėmė svarstyti, ką čia dar galėtų sukurti smagaus ir prasmingo. Kai jos močiutės skrynioje netikėtai aptiko visą raudonais žirniukais puoštą servizą – viskas pasidarė aišku. Juk kiekvienas iš mūsų kažkada vaikystėje iš tokio puodelio gėrė arbatą pas močiutę – su šypsena, su nuoširdumu, su džiaugsmu. Taip gimė mintis, kad toks simbolis gali tapti tiltu tarp praeities ir dabarties, tarp žmonių.
Ir išties – puodeliai tapo ne tik dekoracija, bet ir emociniu šventės pamatu. Liepos 12 dieną buvo surengta nuotaikinga vakaronė po atviru dangumi, prie 125 raudonai žirniuotų puodukų. Netoliese Šlavantų bažnyčios, prie senosios Gegutės kaimo krautuvės išrikiuoti stalai su staltiesėmis, žibančiais puodeliais ir nuoširdžiais žmonėmis priminė senų laikų kaimo vestuves ar kermošius.
Į renginį susirinko daugiau nei šimtas svečių – tiek vietinių, tiek iš tolimesnių Dzūkijos kampelių. Koncertavo ne samdytos žvaigždės, o savi, širdžiai artimi atlikėjai: Alytaus grupė „Romantikai“, Kamilė ir Alius Blaževičiai iš Avižienių, Veisiejų TAU ansamblis „Vilnis“, Dzūkijos armonikieriai, spektaklį suvaidino Trečiojo amžiaus universiteto teatro studija „Mumi jumi“. Skambėjo muzika, juokas, dainos – viskas, kas tikra.
Lauko virtuvėje šeimininkavo Janės ir Pranės artimieji – vyrai, tėvai, draugai. Visi buvo vaišinami rūgštynių sriuba, žirnių koše ir kiaušiniene. Maistas, kaip ir visa kita, buvo artimas širdžiai, primenantis senus laikus.
Puodelių istorija taip pat verta dėmesio – juos rinko ne vienus metus, pirko Lietuvoje, Latvijoje, kai kurie buvo dovanoti draugų. „Juokas juoku, bet atrodo, kad išpirkome viską, kas tik buvo žirniuota raudonai“, – šypsosi Janė. Pasak jos, tokie puodeliai gaminti maždaug nuo 1956 metų, jų vertė kiekvieno apie 3 eurus už vienetą su lėkštute.
Janė ir Pranė neieško mados ar modernumo – jos ieško nuoširdumo. Joms svarbu išsaugoti bendravimą, šiltą žodį, draugystę ir tradicijas. Nes kaip jos pačios sako – „iš praeities reikia atsijoti tai, kas geriausia – ypač žmonių ryšį, bendrą dainą ir šypseną prie arbatos puodelio“.
O šventė, pasak jų, tikrai tęsis. Planuojama, kad „Pašnekesiai su žirniuotu arbatos puodeliu“ taps tradicija ir vyks kasmet. O jeigu kas sugalvotų ir savo šventėje tokį akcentą panaudoti – puodelių pakaks, tik kvieskit!. Jų – jau 166! Tik turėkit tiek žmonių!
Tad lauksime, kuo dar nustebins šios dvi neišsenkančios energijos moterys, kurios drąsiai sako: „Mūsų mintys, širdys ir polėkis – vis dar jauni. Ir beprotiški – bet labai tikri.“
Danielius Jakubavičius