5 technologijos, be kurių šiandien neišsiverstų Kalėdų Senelis
Manote, kad Kalėdų Senelis vis dar naudoja popierinius norų sąrašus ir pats tikrina kiekvieną dovanų maišą? Toli gražu! Kaip ir bet kokia šiuolaikinė organizacija, jis sunkiai apsieina be kibernetinio saugumo elfų, visur veikiančio interneto ryšio ir svajones padedančio pildyti dirbtinio intelekto (DI). „Telia“ atskleidžia 5 technologijas, kurios padeda Kalėdų Seneliui nenuvilti milijonų jo laukiančių vaikų.
Nė vieno neatsakyto skambučio
Kalėdų Senelio telefono linija prieš šventes tampa ypač užimta – vaikai skambina pasigirti, kokie geri buvo, ar pasiteirauti dėl savo norų sąrašo. Kad visi norintieji galėtų pasikalbėti su Seneliu, jis naudojasi išmaniais skambučių valdymo sprendimais.
„Tokie įrankiai padeda skirstyti skambučius: pavyzdžiui, kol Senelis telefonu klausosi eilėraščių, kiti skambinantieji gali būti nukreipiami į elfų komandas, kurios užrašo svarbią informaciją ir perduoda ją toliau. Be to, laukiančius pokalbio vaikus galima pradžiuginti kalėdinėmis melodijomis ar asmeniniu sveikinimu, o skambučių valdymo programėlė leidžia atsiliepti į skambučius net dirbant žaislų dirbtuvėse. Šie sprendimai užtikrina, kad Senelio komanda galėtų efektyviai valdyti šimtus skambučių ir tuo pačiu neprarasti ryšio su laukiančiais Kalėdų stebuklo vaikais.“, – pasakoja „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.
Norus padeda pildyti DI
Įtemptą dovanų rinkimo procesą tiems, kurie apie jas neprasitarė, Kalėdų Senelis gali patikėti savo sukurtam „ChatGPT“ modeliui „SantaGPT“. Išanalizavęs tūkstančius Senelį pasiekusių laiškų, geba nesunkiai atsakyti, kas statistiškai labiausiai patinka kiekvieno amžiaus vaikams ir netgi pasiūlyti unikalių dovanų idėjų, remiantis individualiais pomėgiais.
Jei laiške paminėti dinozaurai ar princesės, DI modelis sugeneruoja rekomendacijas, kokius modelius pasirinkti, be to, jis atsižvelgia į populiarias tendencijas, tokias kaip naujausios žaidimų konsolės, knygos ar rankdarbių rinkiniai. „SantaGPT“ ne tik optimizuoja dovanų parinkimą, bet ir padeda išvengti klaidų – modelis užtikrina, kad broliams ir sesėms dovanos būtų suderintos, o užsakymai iš gamintojų pasiektų Laplandijos kaimelį laiku.
Dovanos – tik jų nusipelniusiems
Dovanų reikia nusipelnyti gerais darbais ir elgesiu. Bet šios taisyklės sąžiningai laikosi ne visi. Kalėdų Senelis prieš Kalėdas sulaukia daug melagingų laiškų ir net tokių, prie kurių prisegti virusai. Laplandijos žvaigždei dar labiau nepatinka bandymai įsilaužti į kaimelio sistemas ir pagrobti vaikų dovanų sąrašus, turint tikslą juos šantažuoti ar perimti vertingiausias staigmenėles. Todėl Senelis pastaruoju metu sunkiai apsieitų be specialios elfų Saugumo operacijų centro (SOC) komandos.
„Šie elfai skiriasi nuo kitų, nes negyvena Rovaniemi kaimelyje, tačiau atidžiai per nuotolį seka, kas vyksta „Kalėdų tinkle“ ir su kiekvieno Senelio padėjėjo kompiuteriu. Jei prireikia atnaujinti kalėdinio dovanų serverio programinę įrangą, užfiksuojamas įsilaužimas arba kurio nors kito elfo bandymas „naršyti“ po jam nepriklausančias dovanų sąrašo dalis, SOC tokiems grinčams akimirksniu sutrukdo „pavogti“ Kalėdas ir apie jų bandymus informuoja Senelį“, – juokaudamas priduria „Telia“ atstovas.
Internetas – net už poliarinio rato
Kalėdų Senelio kaimelyje eina poliarinio rato linija. Todėl dalyje šios teritorijos dėl amžino įšalo atvesti šviesolaidžio kabelį yra gana sudėtinga užduotis. Nepaisant to, Senelis apsieina ir be jo, naudodamas spartųjį 5G.
Pasak „Telia“ atstovo, išbandyta viduryje laukų, statant vėjo parkus, ir kitomis ekstremaliomis sąlygomis, didelį populiarumo augimą tarp Lietuvos įmonių pademonstravusi FWA (angl. Fixed Wireless Access) paslauga apima inžinieriaus pastato išorėje sumontuotą anteną ir Senelio dirbtuvių viduje įrengtą maršrutizatorių. Antena „pagauna“ signalą pastato išorėje, kur jis stipriausias ir neblokuojamas namo sienų, medžių lapų ar kitų trikdžių, o vidinis maršrutizatorius be nuostolių signalą paskleidžia ten, kur jis reikalingas.
Todėl internetu Seneliui tampa įmanoma naudotis lyg turint įprastą fiksuoto ryšio įvadą – net ir atokiausiuose Laplandijos kampeliuose. Tai užtikrina nepertraukiamą ryšį su elnių treniruočių bazėmis, dovanų logistikos centrais ir netgi galimybę transliuoti šventines žinutes visam pasauliui tiesiogiai iš savo dirbtuvių.
Dovanų kelionė sekama net skriejant virš vandenynų
Pristatyti milijonus dovanų nepametant ir nesugadinant nė vienos – didelis iššūkis. Tad nenuostabu, kad Kalėdų Senelio rogės ir kiekvienas dovanų maišas yra stebimi naudojant pažangias IoT technologijas. Rogėse įmontuoti sekimo įrenginiai naudoja tiek žemoje Žemės orbitoje veikiančius 5G NB-IoT palydovus, tiek antžeminius LTE CAT-M tinklus, kad galėtų realiuoju laiku siųsti duomenis apie buvimo vietą, judėjimo greitį ir net oro sąlygas, su kuriomis susiduriama kelionėje. Ši universali sistema veikia bet kurioje pasaulio vietoje, net ir ten, kur nėra įprasto mobiliojo ryšio – skriejant virš vandenynų ir dykumų.
Kiekviename dovanų maiše įdiegti mažyčiai sekikliai padeda stebėti jų judėjimą nuo Senelio dirbtuvių iki galutinio kelionės tikslas. Šie įrenginiai, turintys ilgai veikiančias baterijas, reguliariai perduoda informaciją apie maišo lokaciją ir jo būklę. Jei kelyje užfiksuojama kokių nors trikdžių – pavyzdžiui, temperatūros pokyčiai ar smūgiai – Senelio komanda nedelsdama gauna įspėjimą ir gali imtis veiksmų, kad išvengtų dovanų sugadinimo. Toks inovatyvus sprendimas užtikrina, kad net ir sudėtingiausiomis sąlygomis kiekviena dovana pasiektų tikslą saugiai ir laiku.