A. Vrubliauskas: Už valdiškus pinigus vakarėliai Alytaus rajono ponams – o vaikams pinigų nėra

Algirdas VRUBLIAUSKAS,
Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys, opozicijos lyderis
2025 metų Alytaus rajono savivaldybės biudžete planuojama surinkti daugiau negu 61 milijonų eurų. Tai net 13 mln. eurų daugiau negu pernai. 12 mln. eurų savivaldybės biudžete liko iš praėjusių metų dėl planuotų, bet nepadarytų darbų, nežinia kodėl užsitęsusių viešųjų pirkimų procedūrų.
Iždo skrynia nemaža, tačiau ar atsakingai naudojami mokesčių mokėtojų pinigai? Mes, savivaldybės tarybos opozicijoje dirbanti Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija tuo abejojame ir keliame į viešumą konkrečius faktus, užduodame nepatogius klausimus.
Ponų vakarėliui – virš 12 tūkst. eurų?!
Savivaldybės vadovai ypatingai pamalonino save ir administracijos darbuotojus, surengdami kalėdinį vakarėlį prabangiuose įmonės „Šventė Jums” apartamentuose su sočiomis vaišėmis ir nuotaikinga, ne už „ačiū” samdomų garsių atlikėjų koncertine programa. Šaltinių žiniomis, už jį atseikėta virš 12 tūkst. eurų iš vietinio biudžeto. Gal galėtų šio privataus renginio lėšų panaudojimą patikrinti „garsusis” savivaldybės auditorius, žurnalistai ir spec. tarnybos?
Nei mašinos ugniagesiams, nei pietų mokiniams
Melas, kad kiekviena 2025 m. savivaldybės biudžeto eilutė sudėliota atsakingai, racionaliai ir neva atsižvelgiant į gyventojų lūkesčius bei realius poreikius.
Kai biudžeto projektas buvo svarstomas tarybos komitetuose, mes su kolegomis tarybos nariais teikėme konkrečių pasiūlymų dėl biudžeto projekto pakeitimo: siūlėme gaisrinės automobilio pirkimui skirti 150 tūkst. eurų, nemokamam visų mokinių maitinimui – 450 tūkst. eurų. Juk mokinių maitinimas yra labai svarbus dalykas jauno žmogaus sveikatai. Dažnai stebime, kad vietoj pietų vaikai lekia į šalia mokyklos esančius kioskelius ar parduotuves ir už tėvų pietums duotus pinigus perka picos, traškučių, kitokio nesveiko maisto, kuris anksčiau ar vėliau neigiamai atsilieps jų sveikatai. Deja, mūsų pasiūlymą valdančioji tarybos dauguma atmetė. Tada mes nusileidome, kad nemokamas maitinimas būtų skiriamas bent jau visiems pradinių klasių vaikams. Ne! Ir čia pagailėta 80 tūkst. eurų, neva reikia taupyti.
Numota ranka į Jūratės Overaitytės-Jakubavičienės pasiūlymą Vaikų dienos centro įrengimui Simne skirti 70 tūkst. eurų, gyvenviečių apšvietimo projektams papildomai pridėti lėšų ir kt.
Apmaudu, kad atmestas netgi toks biudžetui “neskausmingas” Danieliaus Jakubavičiaus siūlymas skirti iki 20 tūkst. eurų įėjimui į rajono viešosios bibliotekos patalpas sutvarkyti. Ta prieiga jau yra avarinė, kas bus kaltas, kas atsakys, jei koks lankytojas ten nugrius ir susižalos ar dar blogiau?
Biudžetas 27 proc. didesnis, tačiau nė kiek nepadidėjo savivaldybės indėlis į tokias svarbias rajono ekonominio gyvenimo sritis, kaip verslo skatinimas, parama žemės ūkio programoms, parama kaimo bendruomenėms. Šioms sritims, kaip ir anksčiau, skirta tik po 100 tūkst. eurų. Ar tai adekvatu, turint keliolika milijonų eurų didesnį biudžetą?
Pinigų yra, o projektų – ne
Didelę dalį biudžeto lėšų skiriam keliams tvarkyti. Šiemet šiam tikslui bus atseikėta įspūdinga suma – beveik 16 mln. eurų (14 mln. eurų iš savivalybės biudžeto ir apie 1,8 mln. eurų, kuriuos skiria Kelių direkcija). Tai yra net 5 mln. eurų daugiau negu pernai. Nėra sudėtinga, o ir daug fantazijos nereikia, gaunant kasmet ženkliai didėjančias savivaldybės biudžeto pajamas, esminę jų dalį nukreipti tai pačiai priemonei – kelių tvarkymui ir priežiūrai. Tačiau argi rajono gyventojai nebeturi jokių kitų reikmių, tik kelius? Man vadovaujant savivaldybei buvo įgyvendinta daug inovatyvių, svarbių žmonėms socialinių projektų ir iniciatyvų – naujai pastatytame statinyje įkurdinta Alytaus rajono savivaldybės PSPC Simno ambulatorija, Greitosios medicinos pagalbos tarnybos pastotė Simne ir priešgaisrinės tarnybos punktas. Įrengtos mobilios ambulatorijos, restauruotas Kurnėnų Radziukyno mokyklos pastatas. Atlikta daug kitų gyventojams svarbių darbų. Dalį šių įgyvendintų projektų su pasididžiavimu naujoji valdžia pristatė neseniai Alytaus rajone apsilankiusiam LR Prezidentui Gitanui Nausėdai. Tačiau kur gi tos idėjos ir nauji projektai dingę dabar? Argi rajono žmonės nebeturi daugiau jokių poreikių, beliko tik keliai?
STT pasiūlius, iš Kelių programos 1,8 mln. eurų, aptarus su bendruomenėmis, seniūnaičiais ir seniūnais, taryba priėmė sprendimą, kad galutinį kelių sąrašą tvirtina taryba. Tačiau dėl 14 mln. eurų (t. y. 5 mln. eurų daugiau negu pernai) savivaldybės biudžeto keliams skiriamų lėšų, galutinį sprendimą dėl konkrečių kelių sąrašo priima vienas savivaldybės administracijos direktorius. Ar tai adekvatu, demokratiškai skaidru? Siūlėme taryboje tvirtinti ir iš rajono biudžeto keliams skiriamų lėšų sąrašą, deja…
Taryba dar nenusprendė, o darbai jau vyksta: ai, juk pritars!
Mūsų, TS-LKD frakcijos nariai Gintarė Jociunskaitė ir Gintaras Chščenavičius atkreipia dėmesį į teisės pažeidimo atvejus, kai savivaldybės tarybos nariai posėdyje dar tik svarsto galimybę skirti lėšų vienam ar kitam finansavimui, o paaiškėja, kad, net neskyrus asignavimų, jau atlikti viešieji pirkimai, pasirašytos sutartys ir netgi konkretūs darbai objektuose vyksta, net pinigai už juos sumokėti!
Opozicijos atstovai klausė merės R. Vitkauskienės, ar ji nesiruošia pradėti tarnybinių patikrinimų, bent jau įvardinti asmenis, kurie yra atsakingi už tarybos nariams pateikiamą melagingą informaciją ir konkrečius teisės aktų pažeidimus. Merė R. Vitkauskienė sako, kad pradėti tarnybinio patikrinimo nematanti reikalo, bet kitiems, neįtikusiems, netgi jau buvusiems tarnautojams tokie tyrimai atlikti. Neretu atveju Tarybos posėdžio metu paklausus savivaldybės administracijos direktoriaus V. Arbačiausko, kokiais teisės aktu remiantis priimami atitinkami sprendimai ar vykdomi darbai, V. Arbačiauskas, kaip, beje ir kiti pranešėjai, atsako, kad… dabar atsakyti negali.
Giminių kraštas
Mūsų frakcijos narys Gediminas Krasauskas susirūpinęs dėl rajono ugniagesių darbo sąlygų ir apmokėjimo už viršvalandžius. Anksčiau taryboje buvo sutarta, kad visos ugniagesių komandos turės po du budėtojus dieną ir du budėtojus – naktį. Dabar dienomis liko budėti po vieną žmogų.
Ką vienas ugniagesys gali padaryti, jeigu kils didelis gaisras?
Merė R. Vitkauskienė tarybos narį ramina pažadais, kad gaus pinigų iš Vyriausybės, jeigu ne – tai gal patiems (savivaldybei) „iš geros širdies“ reikės padėti, gal ir daugiau darbuotojų bus surasta…Tuo tarpu savivaldybės administracija, pasak kalbų, gabi ieškoti naujų darbuotojų, kuriems tikrai negaili ir gero atlyginimo, ir didelių priedų vadovaujantiems darbuotojams. Riebiais priedais galėtų pasidomėti ir spauda. Įvairiose pareigose įdarbinti savivaldybės vadovams artimi asmenys, sako, pradedant nuo merės buvusio bendramokslio žmonos, iki administracijos direktoriaus V. Arbačiausko sesers, tarybos nario Rimo Marčiulyno žmonos, o tarybos narys Marius Mickevičius pats „netikėtai“ įsidarbino vienoje iš savivaldybės įstaigų, gaudamas toli gražu ne kuklų atlygį už savo darbą.
Mūsų nuomone, tai ne kas kita, kaip nepotizmas ir protegavimas.
Audito burbulas subliuško
Kadencijos pradžioje R. Vitkauskienė rengė spaudos konferencijas, dalino interviu, kur pabrėždavo, kad ji atliks nepriklausomą auditą, susitelks į buvusiųjų, t.y., mūsų, veiklos analizę, nes neva viskas išvogta, išparceliuota, padaryti pažeidimai vykdant viešuosius pirkimus ir t.t.
Tai va, neviešai parinko auditorius, nesako, kiek jiems sumokėjo, bet kai aš tarybos posėdyje pasiteiravau, kur tie nepriklausomų auditorių nustatyti pažeidimai, kur patvirtinimas, kad kažkas kažką pavogė ar išgrobstė, ar iššvaistė, merė R. Vitkauskienė staiga ėmė pasakoti… apie vietinio auditoriaus Gintaro Teterio atliekamą veiklą.
Sakau, kad ne apie tai klausiau, tada p. Rasa ima ir vėl išjungia mikrofoną, esą mano klausimų pateikimo “limitas” jau baigėsi.
Akivaizdu, nepriklausomi, pačių savivaldybės vadovų pasirinkti auditoriai nerado mūsų “kaltės” įrodymų, o štai vietinis – savivaldybės auditorius, kuris jau ne pirmi metai yra vienintelis tarnautojas savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyriuje, kas reikštų atlieka ir skyriaus vedėjo funkcijas, neturėdamas šioms pareigoms reikiamų kompetencijų, atlikdamas savo “tyrimus”, sakoma, klausia darbuotojų, kokiai jie priklauso partijai, gąsdina žmones…. Turbūt toks lojalus vadovams ne už ačiū, juk jo žmona Roma Teterienė irgi gavo gerą darbą vienoje iš savivaldybės kontroliuojamų įmonių.
Merė R. Vitkauskienė kol kas nepripažįsta, ir neatsiprašo, kad viešais pareiškimais, be jokio pagrindo, apšmeižė ne tik buvusius savivaldybės vadovus, bet ir administracijos darbuotojus bei visą savivaldybės bendruomenę. Bet mes, opozicija, vis tiek keliam klausimą – tai ar brangiai kainavusi nepriklausomo audito paslauga buvo lėšų taupymas, ar labiau – švaistymas?
Opozicijos ignoravimas kenkia savivaldybės gyventojų interesams
Nuo pat šios tarybos kadencijos pradžios, savivaldybės vadovų bei valdančiosios daugumos nepagarba opozicijai priklausantiems tarybos nariams ir brutalus jų nuomonės ignoravimas tapo norma sprendžiant įvairius klausimus. Juos analizuojant, sudarant komisijas, dalyvaujant susitikimuose su Alytaus miesto savivaldybės atstovais, opozicijos atstovai paprastai į tokius susitikimus ar dalyvauti komisijų veikloje nekviečiami. Tuo stipriai nukenčia savivaldybės gyventojų interesai, nes tiek aš, tiek kiti opozicijai priklausantys tarybos nariai esame sukaupę didžiulę patirtį įvairiais savivaldos veiklos klausimais ir savo žiniomis galėtume puikiai prisidėti prie svarbių sprendimų rengimo, deramo ir oraus savivaldybės atstovavimo. Opozicijai priklausantys Tarybos nariai nekviečiami į renginius, susitikimus su rajone besilankančiais valstybės vadovais, ministrais, renginius, finansuojamus savivaldybės biudžeto lėšomis. Vienas tokių – tariamai „viešas“ renginys „Metų geriausieji 2024“, kurio vaišėms ir linksmybėms išleista ne viena dešimtis tūkstančių eurų. Pagerbti iškiliausias rajono asmenybes ir pasveikinti galėjo tik Tarybos daugumos atstovai net ir su antrosiomis pusėmis. Opozicijos tarybos nariams galimybės pasidžiaugti geriausiųjų pasiekimais sudarytos nebuvo. Tokio selektyvumo ir tarybos narių diskriminacijos nebuvo niekuomet iki tol, kol esama valdžia perėmė rajono vairą į savo rankas. Juk visi tarybos nariai esame vienodai rinkti rajono gyventojų ir vienodai jiems atstovaujame. Tai ir vėl biudžeto pinigai ir tai ne privatus merės renginukas.
“Čekiukų” istorijos dar nesibaigė
„Čekiukų“ bylose teismų praktika dar formuojama. Ši problema visoje Lietuvoje kilo dėl nepakankamai aiškių įstatymų, įvairiose savivaldybėse skirtingų reglamentų, vietinės kontrolės institucijų nepakankamo dėmesio šiam klausimui, iš dalies – ir dėl pačių tarybos narių pernelyg atsainaus ir nepakankamai atsakingo požiūrio į šį dalyką. Tačiau liūdna dėl to, kad taip laisvai ir skirtingai interpretuojami iš esmės panašūs atvejai: tarybos nariai, kurie atsiskaitymui už gaunamas išmokas atnešė čekučius iš keliasdešimt svetimų mokėjimo kortelių, nesulaukė jokios atsakomybės, o mano atveju – net inicijuota baudžiamoji byla, siūlomos labai rimtos sankcijos. Kodėl toks dėmesys išskirtinai man? Imkim kad ir dabartinės merės R. Vitkauskienės atvejį. Didelę dalį praėjusios kadencijos laiko ji nedirbo, buvo vaiko auginimo atostogose. Nelankė posėdžių, bet panaudojo beveik tiek pat išlaidų kurui, kaip ir aš, kaip daugelis kitų tarybos narių, kurie realiai dirbome. Beje, teikdama buhalterijai išlaidas neva pateisinančius dokumentus, R. Vitkauskienė pasistengė taip gudriai uždėti parašus, kad nesimatytų pateiktų kortelių numerių. Iki šiol negirdėti, kad jos atžvilgiu būtų pradėtas koks nors tyrimas. Tai ar čia mūsų lygybė prieš įstatymą, ar tiesiog noras atsikratyti konkurento? Spręskite patys…
P. s. Pasirinkau neleisti komentuoti po straipsniu, kad ,,trolių fermos“ galimai finansuojamos iš biudžeto neskleistų dezinformacijos ir gyventojams nekeltų neigiamų emocijų ir agresijos. Konstruktyviai diskutuoti galime kitomis priemonėmis.