Algirdas Vrubliauskas: dėkoju už neįkainojamą patirtį, bet neatsisveikinu
Baigiasi 2019–2023 m. Alytaus rajono savivaldybės tarybos kadencija ir Algirdo Vrubliausko, kaip savivaldybės mero, įgaliojimai. Balandžio 25 d. prisieks naujai išrinkta taryba, pradės dirbti kita administracijos komanda. Su kokiomis mintimis pareigas palieka ilgametis savivaldybės vadovas? Kuo gali pasidžiaugti, kas galbūt liko nepadaryta? Apie tai šiandien kalbamės su kitą savaitę postą paliksiančiu meru Algirdu VRUBLIAUSKU.
– Daugiau kaip du dešimtmečius buvote Alytaus rajono šeimininkas, savivaldybės tarybos lyderis. Pasiekėte karjeros aukštumų – buvote Lietuvos Respublikos Seimo narys, Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, iki šiol atstovaujate Lietuvai vienoje iš labai svarbių Europos Parlamento institucijų – Europos Regionų komitete. Ką Jums visa tai reiškia? Ar sunku atsisveikinti?
– Aš ir neatsisveikinu, dirbsiu savivaldybės taryboje, į kurią esu išrinktas kartu su kitais Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos sąrašo nariais.
Tikiuosi, kad tęsime daugelį pradėtų ir tebevykdomų darbų, įgyvendinsime naujus projektus. Žinoma, aš esu realistas, negaliu žadėti to, ko nepadarysiu, tačiau stengsiuosi, kad geri pokyčiai būtų tęsiami.
Noriu padėkoti visiems gyventojams, savivaldybės administracijos, seniūnijų, įstaigų darbuotojams, tarybos nariams ir savo komandos žmonėms už bendrą veiklą. Tai buvo neįkainojama patirtis, atėjusi per sunkų darbą, priimtus nelengvus sprendimus, kartais – ir kompromisų ieškojimą. Juk teko rasti bendrą kalbą ir su ūkininkais, ir su verslininkais, su politikais, medikais, pedagogais, su kunigais ir moksleiviais, su senjorais, kultūros darbuotojais.
Man yra svarbus ryšys su žmonėmis. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pažinti daug puikių žmonių – ir atsakingas pareigas užimančių, ir paprastų rajono gyventojų, žinau jų vardus, gyvenimo istorijas, netgi vaikų problemas. Smagu, kai važiuojant per kaimą žmogus tave sustabdo, pasilabina, kartais dėl ko nors ir pasiskundžia.
– Savivaldybės tarybai ir gyventojams pateikėte ne tik praėjusių metų veiklos ataskaitą, bet ir apžvelgėte visos praėjusios kadencijos darbus. Kas padaryta Alytaus rajone?
– Tikrai galiu pasidžiaugti, kad padarėme nemažai. Pastarąją kadenciją išasfaltavome 100 km vietinių kelių, suremontavome daugiau kaip 44 km žvyrkelių, nutiesėme pėsčiųjų ir dviračių takus Punioje, Simne, Radžiūnuose, Alytuje – nuo „Baltosios rožės“ tilto iki sodininkų bendrijos „Nemunas“ ir Merkinės g., nutiestas takas į sodininkų bendrijas „Dzūkija“ ir „Vyturėlis“, klojamas išlyginamasis kelių sluoksnis.
Infrastruktūros kūrimas ir gerinimas yra labai svarbu, nes Alytaus rajonas auga, plečiasi. Kuriasi naujos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės, statomi privačių namų kvartalai. Gyventojai aktyviai naudojasi finansine paskata įsigyjant pirmąjį būstą (jau pasinaudojo 82 jaunos šeimos), savivaldybės teikiama finansine parama šeimoms (pvz., vienkartine išmoka gimus kūdikiui – 500 eurų, parama vaikus globojančioms šeimoms, kuriose auga 71 vaikas, 1,5 karto padidinta finansine parama universitetų, kolegijų studentams ir profesinių mokyklų moksleiviams).
Gyventojai patenkinti moderniomis ir jaukiomis rajono švietimo įstaigomis. Gimnazijos aprūpintos naujais kompiuteriais ir kita įranga, suremontuotos patalpos, sutvarkyti pastatai.
Visose ugdymo įstaigose sudarytos sąlygos vaikams nemokamai lankyti pailgintos dienos grupes, kuriose vaikai prižiūrimi tol, kol tėvai dirba. Atnaujinti Rimėnų ir Butrimonių vaikų dienos centrai, juos lanko per 50 vaikų.
Mokyklose pietus moksleiviai jau renkasi net iš penkių patiekalų.
– Finansų ministerijos skelbiamas gyvenimo kokybės indeksas (GKI) rodo, kad Alytaus rajonas mūsų apskrityje yra aukščiausiai pagal materialinių gyvenimo sąlygų indeksą – iš 60 savivaldybių užima 16-ą vietą (Druskininkai 25-oje, Alytaus miestas 32-oje, Varėna – 50-oje, o Lazdijai 60-oje vietoje). Kaip pasiektas toks rezultatas?
– Savivaldybė nuosekliai dirbo, įgyvendino nemažai svarbių projektų, atsižvelgdama į gyventojų pageidavimus ir padėdama realizuoti jų sumanymus. Štai Simno mieste renovuotas visas Pavasario gatvės daugiabučių namų kvartalas. Savivaldybė sutvarkė gatves, atnaujino bei įrengė naujus šaligatvius, automobilių stovėjimo aikšteles, atnaujino apšvietimą. Taip pat pakeistos senos vandens tiekimo ir buitinių nuotekų šalinimo sistemos.
Miklusėnų gyvenvietės kompleksinės plėtros metu sutvarkytas seniūnijos pastatas ir jo aplinka, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, įrengtas universalus sporto aikštynas, vaikų žaidimų, sporto treniruoklių, gimnastikos aikštelės, yra lauko muzikos instrumentai, šaškių, teniso stalai, suoliukai.
Šioje gyvenvietėje įrengta ir aktyvaus laisvalaikio zona dviratininkams su kalneliais, rampomis, dviračių takais. Įrengtos poilsio aikštelės, pavėsinės, dviračių stovai.
Suremontuotos gatvių atkarpos, įrengti lietaus nuotekų tinklai ir drenažo sistema, apšvietimas.
Alytaus rajono savivaldybė naujam gyvenimui prikėlė buvusios Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos pastatų kompleksą, dabar jame vyksta įvairūs edukaciniai, kultūros renginiai.
Kartu su Kultūros paveldo departamentu atlikti svarbūs Punios piliakalnio ir aplinkinės teritorijos tvarkymo, pritaikymo turizmui darbai.
Turistai iš visos Lietuvos jau „atrado“ gražiai tvarkomą Butrimonių miestelį su unikalia trikampe aikšte, išskirtiniu fontanu, paminklu „krepšinio motinai“ S. Valvrojenski-Berenson-Abbot. Neseniai čia įkurtas Trijų tautų – lietuvių, žydų ir totorių – gyvenimo muziejus.
Daugų mieste atgaivintas vandens sportas, Krokialaukio saloje sutvarkyta poilsio zona, Simne ir Dauguose – paplūdimiai, Kumečiuose – Metelytės upelio krioklio aplinka.
Savivaldybė rūpinasi aplinkos švara ir tvarka, įrengė 52 pusiau požemines ir antžemines atliekų konteinerių aikšteles, 5 konteinerius dėvėtiems drabužiams. Seniūnijos prižiūri daugiau kaip 300 ha viešųjų erdvių, 195 kapines. Organizuojamos talkos viešosioms erdvėms apželdinti, sodinami medžiai, dekoratyviniai krūmai, gėlės.
– Vis dėlto Alytaus rajonas yra žemės ūkio kraštas, kuris ne visur gali pasigirti derlingomis žemėmis ar verslo įmonėmis. Kaip gyvena rajono ūkininkai, ar jų ūkiams nestinga savivaldybės dėmesio ir paramos?
– Net ir moderniems ūkiams kartais reikia pagalbos. Rajone yra 3075 ūkininkų ūkiai ir 1 žemės ūkio bendrovė. Daugiausia tai augalininkystės ir gyvulininkystės ūkiai, tačiau turime ir netradicinių veiklų – gėlininkystės, uogų auginimo, riešutų ir kitų ūkių.
Alytaus rajono savivaldybė pirmoji šalyje sureagavo į pieno ūkių problemas, kai, ženkliai sumažėjus pieno supirkimo kainoms, daugeliui ūkininkų ši veikla tapo nuostolinga. Nusprendėme pieninių karvių laikytojams skirti po 30 eurų už kiekvieną laikomą karvę. Suprantame, kad tokios išmokos nesprendžia problemos iš esmės, bet žmonės tvirtino, kad savivaldybės parama jiems padėjo išgyventi krizę, sušvelninti jos padarinius.
Praėjusiais metais, remdami žemės ūkį, sumažinome žemės ūkio paskirties žemės mokestį. Remiame modernų, naujovišką ūkininkavimą, vertingus projektus. Atnaujiname melioracijos įrenginius, įgyvendiname melioracijos statinių rekonstrukcijos darbus, kurių projektų vertė – beveik 1,5 mln. eurų.
– O kaip sekasi verslo įmonėms, ar jos irgi gali tikėtis savivaldybės paramos, nes pasiūlo gyventojams darbo?
– Žinoma, Alytaus rajono savivaldybė kelerius pastaruosius metus yra tarp lyderių Lietuvoje pagal ūkio subjektų augimą. Smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms skirta per 320 tūkst. eurų finansinės paramos, o nedarbo lygio vidurkis rajone per pastarąją kadenciją buvo mažesnis už šalies vidurkį, pvz., 2019 m. sudarė 11,4 proc., o 2022 m. pabaigoje – 7,9 proc.
Savivaldybė net 44 gyventojų veikloms, kurios yra vykdomos įsigijus verslo liudijimą, yra nustačiusi tik 1 euro mokestį per metus. Taip siekiama verslo liudijimų įsigijimą padaryti prieinamą plačiam gyventojų ratui, skatinti žmonių verslumą.
– Savivaldybė išgarsėjo Lietuvoje, įgyvendinusi naujoves sveikatos apsaugos srityje. Ar šie projektai pasiteisino?
– Praėjusiais metais Alytaus rajone pradėjo veikti pirmosios šalyje mobiliosios ambulatorijos ir mobilusis odontologo kabinetas. Gyventojai sako, kad sveikatos paslaugų prieinamumas ir kokybė ženkliai pagerėjo, nes mobilūs medikai atvyksta į atokias gyvenvietes, arčiau pacientų, tačiau tai nereiškia, kad turi važiuoti į kiekvieną kiemą. Kiekvienu konkrečiu atveju sprendžiama, kokį paslaugų modelį taikyti, ko reikia pacientui.
Pradėtos teikti ligonių slaugos paslaugos pacientų namuose. Papildomai įsteigta 19 etatinių pareigybių –lankomosios priežiūros darbuotojų, asmeninių asistentų. Vyresnio amžiaus, vienišiems, ligotiems asmenims teikiama daugiau ne tik medicinos, bet ir socialinių paslaugų.
Iki šiol rajono gyventojus aptarnavo Greitosios medicinos pagalbos stotis, įsikūrusi Alytaus mieste. Savivaldybė įrodė Sveikatos apsaugos ministerijai, kad didelėje rajono teritorijoje reikia dar dviejų GMPS pastočių, jos įsikurs Dauguose ir Simne, galės greičiau suteikti pagalbą šių kraštų žmonėms.
Simne jau statoma GMP pastotės būstinė. Ji bus sujungta su nauja Simno miesto ambulatorija, tame pačiame pastate įsikurs ir Priešgaisrinės apsaugos punktas.
Nauja moderni ambulatorija pastatyta Miroslavo miestelyje.
– Praėjusiais metais Alytaus rajono savivaldybė iš Energetikos ministerijos gavo „Auksinės krivūlės“ apdovanojimą. Už kokius nuopelnus skirtas toks garbingas įvertinimas?
– Oficialiai parašyta, kad už indėlį kuriant naujos kartos – žaliąją Lietuvą. Šioje kadencijoje dar esame gavę „Auksinę krivūlę“ ir už pagalbą žemdirbiams likviduojant įmonėje „Ekologistika“ kilusio padangų gaisro pasekmes.
– Panašu, kad gerų darbų sąrašas Jūsų savivaldybėje labai ilgas?
– Gerų darbų sąrašas niekada nesibaigia (juokiasi). Tai, kad Alytaus rajonas tapo patrauklus gyventi ir dirbti, yra žalias, augantis, perspektyvus – ne mano vieno nuopelnas. Meras – tik orkestro dirigentas, o „groja“ visa komanda – ir savivaldybės tarybos nariai, ir administracijos darbuotojai, seniūnijos, įstaigos, visuomeninės organizacijos, bendruomenės. Turime net 62 veiklias kaimo bendruomenes, kurios pateikė daug gražių iniciatyvų, kartu įgyvendinome įvairius projektus. Bendruomenės yra puikios pagalbininkės savivaldybei sprendžiant socialines problemas. Pastaruoju metu jos imasi vis daugiau atsakomybės darbo vietų kūrimo srityje, savivaldybė yra suplanavusi paremti visus bendruomenių verslo projektus.
Tad dar kartą dėkoju visiems žmonėms ir kiekvienam asmeniškai už tuos bendro darbo metus, už pasiektus rezultatus!
– Dėkojame už pokalbį.
Parengė Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius
Nuotr.: Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.