Aloviškiai dalyvavo “Nordplus Junior projekte „Paaugliai – novatoriai“ Estijoje

 Aloviškiai dalyvavo “Nordplus Junior projekte „Paaugliai – novatoriai“  Estijoje

“Paaugliai – novatoriai” – tai projektas, kuris įgyvendina strateginius tikslus: mokymąsi, verslumą ir aktyvų pilietiškumą. Solidarumas, tolerancija bei geresnis Šiaurės kaimynų supratimas taip pat vaidina svarbų vaidmenį projekte. Partnerystę sudarė 4 mokyklos, esančios šiaurinėje Europoje: Estijoje, Lietuvoje, Suomijoje ir Danijoje. Ilgai lauktas Norplus Junior projekto „Paaugliai – novatoriai“ susitikimas vyko balandžio 13-17 dienomis Estijoje, Vändra gimnazijoje.

Pirmąją susitikimo dieną Alytaus r. Alovės pagrindinės mokyklos mokinių grupė kartu su danų moksleiviais apsilankė Taline.

„Šią dieną pamačiau daug nuostabių vaizdų, stulbinančią miesto panoramą. Visa tai mums atrodė ypatinga, o aplinkiniams įprasta ir kasdieniška. Mano akys užkliuvo už dailių akmeninių sienų ir gatvėje skubančių žmonių. Iš tikrųjų Talinas yra didelis miestas. Mums atvykus jis visas skendėjo lietuje, žmonės sukosi gatvėje su įvairiausių spalvų skėčiais, o aš visai nekreipiau dėmesio į lietų. Tai buvo viena iš tų magiškų akimirkų, kai jautiesi laisvas ir nepriklausomas, it paukštis. Tai buvo tokios akimirkos, kai tu sugebi džiaugtis labai mažais dalykais, tokiais mažais, kad dažniausiai skubėdamas jų net nepastebi“,- rašo Alovės pagrindinės mokyklos mokinė Karolina Mielaikaitė savo dienoraštyje.

Daugelis mokinių su nerimu laukė susitikimo su šeimomis, kuriose turėjo apsigyventi projekto susitikimo metu. „Turbūt labiausiai mane, kaip ir daugelį, gąsdino vakaras šeimose, bet tai nebuvo taip baisu, kaip aš maniau. Iš pat pradžių visi sėdėjome nejaukioje tyloje, bet net nepajutau, kaip ėmėme kalbėtis. Buvau nustebinta, kad mane priėmusi šeima taip greitai atsivėrė. Mergina, priglaudusi mane savo namuose, buvo išties maloni ir mudvi iš karto radome bendrą kalbą“, – prisimena Karolina.

Antradienis buvo pilnas įvairiausių veiklų: pristatymai „Išradimai mano šalyje“, mokymasis estų, danų ir lietuvių kalbų, kelionė į Somos nacionalinį parką, kuriame miškai, pelkės, pievos ir upės yra nepaliesti žmogaus.

                             Šis parkas garsus savo vadinamuoju „Penktuoju sezonu“, kuomet pavasarį potvynis apsemia didžiąją dalį parko teritorijos. Vandens lygis kartais pakyla metrą ar daugiau, o potvynis gali trukti ir keletą savaičių.

Trečiadienį Danijos, Estijos ir Lietuvos mokiniai kalbėjo apie paauglių išradimus, vartojimo mažinimą, rūšiavimą, perdirbimą pristatydami savo sukurtas prezentacijas.

Po to mokiniai dalyvavo praktinėse-kūrybinėse veiklose ir skirtingose grupelėse gamino nuostabius atvirukus, konstravo keistas būtybes-skulptūras iš atliekų, projektavo ir kūrė  šalių partnerių simbolių bei raštų bendrą koliažą. Daug džiaugsmo visiems atnešė orientacinis žaidimas, kurio tikslas -daugiau sužinoti apie Vändra miesto istoriją, kadangi šiais metais šis miestas švenčia 500 metų jubiliejų. Vakarais mokiniai laiką leisdavo Jaunimo centre, daugelis aplankė Pärnu kurortą, pabuvojo Vandens parke, kino teatre, kavinėse.

„Tai buvo beveik paskutinė mūsų susitikimo diena, – rašo Laura Insodaitė. Mes žaidėme linksmus sportinius žaidimus švarioje, blizgančioje sporto salėje ir puikiai jutome vienybę su savo komandos nariais. Bet linksmiausia buvo pabaigoje, kai skambant muzikos garsams visi susijungėme į didžiulę bendrą gyvą skulptūrą.“

„Muzikos pamoka, jos neformali aplinka praplėtė mano komforto zoną ir man labiausiai patiko ši dienos dalis“, – teigia Karolina Mielaikaitė.

Iš tikrųjų mokiniai turėjo galimybę parodyti savo talentus: pagroti pianinu, gitara, smuiku, taip pat pamokyti savo ir pasimokyti kitų tautų dainų. Tai buvo nuostabu!

Po muzikos pamokos visi išsiruošė į Kurgja fermos muziejų. Jo įkūrėjas C.R. Jakobsonas, garsus estų lyderis, kurio fotografija puikavosi ant estiško 500 kronų banknoto. 

Ir galiausiai – bendras vakarėlis kartu su visais dalyviais ir estų mokinių tėvais. Apdovanojimai, padėkos, žaidimai, dainos, nacionalinių patiekalų ragavimas, pašnekesiai ir šypsenos, fotografavimasis ir  jauki atmosfera –  visa tai buvo vakarėlio sudedamosios dalys.

Penktadienį jau turėjome krautis daiktus, bet tiek daug įspūdžių liko… „Aš manau, kad drąsa, pasitikėjimas ir noras mokytis bei bendrauti – tai tos savybės, kurių reikia projekto dalyviui“, – teigia Gerardas Česnulis. „Tikiuosi, kad tuos žmones kada nors sutiksiu ateityje, ypač tuos kelis talentingus muzikantus, matytus gatvėje, ir mokinius, su kuriais pokalbiai buvo patys nuoširdžiausi pasaulyje. Tiesiog dar kartą įsitikinau, kad pasaulyje yra ne vien liūdni ir nusivylę žmonės.  Dabar esu įsitikinusi, kad visur yra tokių šiltų spindulėlių, kurie visada išliks mano širdyje“, – džiaugiasi Karolina Mielaikaitė.

„Projekto susitikimo pabaigoje aš liūdėjau, kadangi turėjau palikti savo naujus draugus, kurių labai ilgėsiuos. Aš norėjau pasilikti. Tai buvo puiki savaitė!”, – prisimena Laura Insodaitė.

Projekto veiklos padėjo mokiniams patobulinti bendravimo ir lingvistines kompetencijas, jie užmezgė ryšius su paaugliais iš kitų šalių, suprato, kaip svarbu rūpintis sveika, tvarkinga aplinka, saugoti gamtą ir būti aktyviais savo šalies piliečiais.

 

Alytaus r. Alovės pagrindinės mokyklos

anglų k. mokytoja Alma Bulovienė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių