Alytaus rajone nustatyta trichineliozė
Alytaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Punios šile, Alytaus sen., ir Šarkiškių kaimo laukuose, netoli Kalniškės miško, sumedžiotiems šernams nustatyta trichineliozė. Šios vietovės paskelbtos gamtiniu trichineliozės židiniu.
Kaip sakė Alytaus rajono savivaldybės gydytoja Dovilė Lynykienė, Alytaus ir Simno seniūnijų gyventojams, auginantiems ir skerdžiantiems kiaules savo reikmėms, privaloma tirti mėsą dėl trichineliozės. Medžioklės klubams „Simnas“ ir VĮ „Alytaus miškų urėdija“ privaloma griežtai laikytis veterinarinių-sanitarinių reikalavimų medžioklėje, suaktyvinti lapių ir mangutų medžioklę.
Trichineliozė (lot. trichinellosis) – kirmėlinė liga, kurią sukelia organizme parazituojančios apvaliosios kirmėlės trichinos (lot. trichina; gr. trichinos – plaukinis). Žmogui pavojingiausia trichina – Trichinella spiralis. Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną bei laukinių gyvūnų mėsą. Užsikrėtus, pirmieji simptomai atsiranda praėjus vienai dienai ir vėliau po infekcijos. Ligos požymiai išryškėja praėjus 2 – 8 savaitėms.
Trichina parazituoja kiaulių, šernų, pelių, žiurkių, ruonių, žmogaus organizme. Trichinos formuojasi nekeisdamos šeimininko, todėl kiekvienas šeimininkas iš pradžių būna galutinis, vėliau – tarpinis. Jų raidai būdingos dvi formos – žarninė ir raumeninė. Suaugusios trichinos gyvena žarnyne, lervos – skersaruožiuose raumenyse. Gyvūnai ar žmogus užsikrečia jomis suvalgęs lervomis užkrėstos mėsos.
Trichineliozė plinta per kiaulieną ir šernieną. Žmonės šia parazitine liga užsikrečia vartodami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą užsikrėtusių gyvūnų mėsą.
Graužikai yra pagrindiniai trichineliozės platintojai gamtoje, todėl būtina ūkiuose naikinti graužikus, taip pat reikia naikinti valkataujančius, bešeimininkius mėsėdžius gyvūnus.
Sumedžiotų arba kritusių laukinių plėšrūnų, graužikų, valkataujančių šunų ir kačių lavonus reikia sudeginti arba giliai užkasti, kad jų nesuėstų kiaulės ar kiti laukiniai gyvūnai.
Medžiotojų būrelių vadovai turi užtikrinti, kad visų sumedžiotų šernų skerdiena būtų ištirta dėl trichineliozės, sumedžioti žvėrys dorojami tik tam skirtose žvėrių pirminio apdorojimo aikštelėse, o dorojimo atliekos ir plėšriųjų žvėrelių gaišenos naikinamos specialiai tam įrengtose gyvūninių atliekų surinkimo duobėse.
Alytaus rajono savivaldybės informacija