Alytuje pristatyta knyga „Partizanė Vanda”

 Alytuje pristatyta knyga „Partizanė Vanda”

Gegužės 21 d. Alytaus Šaulių namuose buvo pristatyta knyga „Partizanė Vanda“.

Tai buvusios Dainavos apygardos partizanės, Adolfo Ramanausko-Vanago žmonos, bendražygės, pogrindinės spaudos leidėjos ir platintojos Birutės Mažeikaitės-Ramanauskienės-Vandos prisiminimų knyga.

Jos sudarytoja – šių Lietuvos partizanų dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Vanda rašė partizaninių metų dienoraštį, kuris, deja, neišliko, o prisiminimus, kurie ir sugulė į knygą, užrašė jau Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Renginio dalyvius pasveikino Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Kristina Daugelevičienė.

„Ramanauskų šeimos istorija – mūsų miesto istorijos dalis. Ši knyga – dar viena galimybė prisiminti, kai kam gal susipažinti ar sužinoti, kokią dovaną jie padovanojo mums visiems – tikėjimą Lietuvos laisve“, – kalbėjo vicemerė K. Daugelevičienė, perduodama ir Alytaus miesto savivaldybės mero Nerijaus Cesiulio linkėjimus bei padėką.

Jaunystėje B. Mažeikaitė ir A. Ramanauskas gyveno Alytuje. Alytus yra jų jaunystės miestas: B. Mažeikaitė čia mokėsi gimnazijoje, vėliau – Mokytojų seminarijoje, o A. Ramanauskas mokytojavo Mokytojų seminarijoje. 

Alytuje prasidėjo jų draugystė, peraugusi į gilesnius jausmus, čia įvyko Birutės ir Adolfo sužadėtuvės.
Alytuje šie jauni žmonės priėmė ir lemtingą savo gyvenimo apsisprendimą tapti Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės gynėjais.

Knygoje, gausiai iliustruotoje nuotraukomis ir dokumentais, B. Mažeikaitė ir A. Ramanauskas tarsi sugrįžta į savo jaunystės miestą Alytų, o sekant vėlesnę jų gyvenimo istoriją galima pajusti ir visos Lietuvos rezistencijos dramatiškus, herojiškus partizaninio karo laisvės kovų metus, besalygišką kovotojų pasiaukojimą už Tėvynę Lietuvą.

„Laisvės kovų istorijos išmanymas yra šaltinis, iš kurio galime semtis stiprybės, nes tai yra besąlygiškos tėvynės meilės ir pasiaukojimo pavyzdys, pagaliau pareigos savo valstybei supratimas, ir ypač tai svarbu dabar, kai pasaulis tapo toks neramus“, – sakė A. Ramanauskaitė-Skokauskienė. 

Ji šiltai prisiminė neseniai, gegužės 11 d., Nedzingės (Varėnos r.) Švč. Trejybės bažnyčioje įvykusį ypatingą minėjimą, kurio metu bendruomenės iniciatyva 80-ųjų santuokos metinių proga buvo atidengta atminimo lenta, įamžinanti jos tėčio ir mamos, Adolfo ir Birutės, santuoką, įregistruotą būtent Nedzingės bažnyčioje 1945 metais.

Tuomet spalio 7-osios naktį vykusi santuoka priminė, kad net ir baisiu okupacijos metu buvo kuriama šeima, puoselėtas tikėjimas, viltis, ryžtas kovoti už Lietuvą. Partizanus sutuokė tuometinis Nedzingės klebonas, partizanų ryšininkas ir rėmėjas Zigmas Neciunskas-Elytė.

„Žmogus yra gyvas tol, kol minimas jo vardas“, – susitikimą apibendrino renginį vedęs pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovas Alkas Paltarokas. 

Knygos pristatyme skambėjo Alytaus kultūros centro Politinių kalinių ir tremtinių choro „Atmintis“, vadovaujamo Vido Simanausko, atliekamos partizanų dainos.

Lazdijų rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius, įteikdamas knygos sudarytojai A. Ramanauskaitei-Skokauskienei simbolinę dovaną, visus kvietė aplankyti A. Ramanausko-Vanago tėviškę Bielėnų kaime, Būdviečio seniūnijoje. 

Knygos pristatymą vainikavo netikėta, bet džiugi proga – sveikinimai renginyje dalyvavusiam dziudo treneriui Zeniui Vencevičiui, kuris gegužės 21 d. švenčia savo 70-metį. 

Alytaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus informacija
  

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių