Balio Gražulio knygos sutiktuvės Varėnoje
Balandžio 16 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatyta Balio Gražulio „Rinktinė“. Dalyvavo knygos sudarytojas ir redaktorius, rašytojas Vytautas Girdzijauskas, Balio Gražulio dukterėčia Vilija Gražulytė, projekto vadovas Tomas Valuta.
Vytautas Girdzijauskas papasakojo apie nelengvą B. Gražulio vaikystę, jo gyvenimą prieš išvykstant į Vakarus, apie tai, kad redaguoti „Rinktinės“ tekstus nebuvo sunku, nes autorius laikėsi klasikinės lietuvių literatūros stilistikos. Minėjo, jog knygoje publikuojama didžioji dalis B. Gražulio literatūrinio palikimo – novelės, atsiminimai, publicistika, o kūryboje gausu spalvingų Dzūkijos kaimo vaizdų, įsimintinų Kauno miesto, pražūtingo Antrojo pasaulinio karo scenų. Vaizduodamas pabėgėlių gyvenimą Vokietijoje ir JAV, autorius nuolat grįžta į tėvynę, tuo paliudydamas, kad niekada nebuvo nutolęs nuo savojo krašto. Anot V. Girdzijausko, „B. Gražulio „Rinktinės“ pasirodymas yra reikšmingas faktas. Jis ne tik gaivina tautos atmintį, bet ir papildo kultūrinių bei istorinių vertybių skrynią“.
Tomas Valuta trumpai priminė Balio Gražulio indėlį išsaugant plokšteles su Kauno radiofono įrašais, jų suradimo ir atkūrimo istoriją. Vilija Gražulytė dalinosi atsiminimais apie susitikimą su dėde Amerikoje 1991 m., jo svajonę išleisti Lietuvoje knygą.
Vyko B. Gražulio išsaugotų Kauno radiofono įrašų perklausa. Dalyviai išgirdo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo deklaraciją, Bernardo Brazdžionio deklamuojamą eilėraštį „Šaukiu aš tautą” (1941 m. įrašai), skulptoriaus Juozo Zikaro pasakojimą apie Kauno Laisvės statulos kūrimą (1944 m. įrašas).
Renginio dalyvius pasveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sakydamas, kad B. Gražulio knyga – idealizmo pavyzdys tėviškės istorijai atgaivinti. Nuotaikingomis dainomis džiugino J. Čiurlionytės menų mokyklos auklėtinės Milda Miknevičiūtė ir Otilija Toločkaitė, mokytoja Ilona Zalanskienė.Daiva Armonienė,
Varėnos viešosios bibliotekos metodininkė