Butrimonių gimnazijos maironiečiai Jurginėse Švenčionyse

 Butrimonių gimnazijos maironiečiai Jurginėse Švenčionyse

Balandžio 22 dieną Butrimonių gimnazijos maironiečiai su vadove Renata Balčiūniene buvo svetingai sutikti Švenčionių krašto, kur vyko respublikinis maironiečių sambūris “Jurginės Nalšios žemės glėby”. 

Pajusta Nalšios žemės dvasia

Švenčionių kraštas – legendomis ir padavimais apipinta senoji Nalšios žemė, kur didingą Lietuvos istorinę praeitį liudija senieji piliakalniai, pilkapynai, sakralinės vietos. Tai kraštas, minimas XIII a. metraščiuose kaip istorinė aukštaičių genties žemė – Nalšia, kuri kartu su kitomis aukštaičių genties Deltuvos, Lietuvos žemėmis, sudarė Lietuvos kunigaikštystę, kuri buvo dabartinės Lietuvos užuomazga. Ir to fakto suvokimas, ir ypatingas gamtos savitumas leidžia pajusti senąją tautos dvasią. Kunigaikščio Vytauto dvaras Švenčionyse XV a., vėliau miestelio pavaldumas didikams Goštautams, Tiškevičiams turėjo reikšmės tolesnei krašto plėtrai – Švenčionyse kryžiavosi strateginiai, prekybos keliai. Vėliau kraštas išgyveno pakilimus ir nuosmukius, niokojimus. Švenčionių miestelio centre gausu istorinių momentų liudytojų –  Visų Šventųjų bažnyčia (buvusios medinės kunigaikščio Vytauto bažnyčios vietoje), gražus miesto parkas (XVIII- XIX a. garsaus regione veikusio turgaus aikštė), Menora II pasaulinio karo metais veikusio Geto tragizmui atminti, Švenčionių vaistažolių fabrikas (įkurtas 1883 metais, vienas seniausių Pabaltijyje ir Europoje vaistažolių perdirbimo fabrikų, puoselėjančių gilias tradicijas).

 

Koncertas “Jurja, atrakink žemę!”

Šiemetinis maironiečių sambūris prasidėjo šv. mišiomis Visų Šventųjų bažnyčioje (romaninis bazilikinis stilius su neogotikiniais altoriais). Kunigui palaiminus sambūrio dalyvius, buvo pašventinta Švenčionėlių  Mindaugo gimnazijos maironiečių vėliava. Iš bažnyčios maironiečiai persikėlė į Kultūros centrą, kur stebėjo koncertą “Jurja, atrakink žemę!” Jį itin šventiškai, įtaigiai perteikdami senąją baltiškąją etnostilistiką, pradėjo Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos maironiečiai. Sambūrio dalyvius sveikino Švenčionių savivaldybės meras Rimantas Klipčius, Lietuvos maironiečių draugijos pirmininkas Eugenijus Urbonas. Kaip ir kasmet, buvo apdovanoti konkurso “Pavasario balsai” laureatai, įteikta literatūrologės profesorės Vandos Zaborskaitės literatūrinė premija.

Sambūrio dalyvius džiugino galimybė pasižiūrėti, pasiklausyti puikaus Švenčionių meno mokyklos ugdytinių koncerto: nuo senųjų sutartinių iki klasikos ir šiuolaikinių kūrinių, virtuoziškai atliktų pianinu, akordeonu, saksofonu. Smagu buvo žiūrėti į tautinius šokius šokusius mažuosius šokėjus. Menas – ir archajiškasis, persmelktas sakralinių elementų, ir modernusis – visada atrakina žmonių širdis.

Edukacijos Nalšios muziejuje

Po koncerto sambūrio dalyviai dar aplankė spaudinių parodą apie Maironį, miesto parke skanavo kareiviškos košės ir po pietų persikėlė į Nalšios muziejų, kur vyko edukaciniai užsiėmimai – juostų audimas, pynimas iš vytelių, vėlimas iš vilnos. Taip pat buvo susipažinta su turtinga muziejaus  ekspozicija (muziejuje sukaupta daugiau kaip 52 tūkst. archeologijos, istorijos, etnografijos, gamtos eksponatų). Kai kurie eksponatai išskirtiniai, pavyzdžiui, unikali ovalo formos Medišonių dvaro XIX a. kraitinė skrynia, kokią Europoje turi tik Sankt Peterburgo Ermitažo muziejus.

 

Po Sirvėtos regioninį parką

Dar vienas sambūrio etapas – ekskursijos po Švenčionių krašto regioninius parkus ir draustinius. Butrimonių gimnazijos maironiečiai lankėsi Sirvėtos regioniniame parke, kur gausu gamtos ir kultūros paveldo vertybių. Pabuvota Šventos dvaravietėje, pereita 1,3 km Mitologiniu taku, kur itin paslaptingame, sakralumu  ir mistika persmelktame kalvoto reljefo miške pastatyta 17 mitologinių baltiškųjų dievybių skulptūrų, Šventos lankytojų centre susipažinta su Gyvybės arba Pasaulio medžiu. Išsamus, profesionalus gido pasakojimas (ir centre, ir keliaujant Mitologiniu taku) leido panirti į senąjį mitinį mūsų protėvių pasaulį, kuriame žmogus gyveno harmonijoje su gamta, paisydamas jos dėsnių, lėmusių ir žmogaus Gyvenimo ratą.

 

Butrimonių gimnazijos maironiečiai per tokį trumpą sambūrio laiką tik šiek tiek prisilietė prie Švenčionių krašto – Nalšios žemės – savitos gamtos, istorijos ir kultūros. Būtent išnaudotos galimybės pažinti kitą kraštą ir oriai atstovauti savajam leidžia žmogui tobulėti.

 

Renata Balčiūnienė,

 

Butrimonių gimnazijos maironiečių vadovė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių