Dingusių žmonių paieškos ir veikimas nelaimėse: kviečia išbandyti patirčių kupiną savanorystę
Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) kviečia prisijungti prie savanorių būrio, kurie nutikus nelaimei vieni iš pirmųjų skuba į pagalbą specialiosioms tarnyboms ir institucijoms gelbėjant žmones. Dingusių žmonių paieškos, Viršuliškių daugiabučio sprogimas, aviakatastrofa, Naujininkų daugiabučio sprogimas – tokiose ir panašiose nelaimėse veikia Pasirengimo ir Ekstremalių Situacijų (PES) valdymo savanoriai, kurių šiuo metu organizacijoje yra 192. Organizacija skelbia laukianti naujokų papildymo.
Nuolatinės pratybos, mokymai ir tobulėjimas
LRK reagavimo vadovė Vytautė Stankevičienė sako, kad norint tapti PES savanoriu svarbiausia – motyvacija ir nuoširdus noras padėti žmonėms, tačiau ne mažiau svarbus ir noras augti, tobulėti bei pasiryžimas dalyvauti visuose suplanuotuose mokymuose. „PES savanorio kelias prasideda iškart po atrankos, tačiau raginu nesitikėti, kad jis bus labai lengvas ir po atrankos iš karto galėsite vykti į iškvietimus. Atrinktų kandidatų laukia privalomi mokymai, kuriuose nesudalyvavus ši savanorystė – neįmanoma. Mokymus sudaro LRK įvadas, 8 valandas trunkantys pirmosios psichologinės pagalbos mokymai, o kiek vėliau privaloma išklausyti Krizių ir Ekstremalių Situacijų Valdymo programos įvadą, pirmosios pagalbos, humanitarinės pagalbos ir žmogaus apsaugos, lyties, įvairovės ir įtraukties principų įvadus, radijo ryšio procedūrų mokymus ir susitikti su esamu būrio vadu – visiems šiems mokymams ir susitikimams įgyvendinti skiriami 4 mėnesiai”, – pasakoja V. Stankevičienė.
„Jei abi pusės nusprendžia tęsti bendradarbiavimą, laukia dar 10 mėnesių intensyvių mokymų. Čia gilinamasi į išplėstinę pirmąją pagalbą, evakuacijos centrų organizavimą, logistiką, komandų formavimą, žmonių paieškų vykdymą bei atliekami praktiniai pratybų užsiėmimai,“ – priduria V. Stankevičienė.
Net ir tapus PES savanoriu mokymasis nesibaigia. Reguliariai organizuojamos realistiškos pratybos, kurių metu tobulinami įgūdžiai ir tikrinamas pasirengimas veikti krizės metu. „Pratybos apima ne tik teorinius užsiėmimus, bet ir praktines simuliacijas – nuo pirmosios pagalbos teikimo iki evakuacijos procesų valdymo. Dažnai sprendžiame sudėtingas situacijas, reikalaujančias greitų sprendimų bei veikimo neapibrėžtume,“ – tikina V. Stankevičienė.
Reikalauja įsipareigojimo ir emocinio tvirtumo
Anot V. Stankevičienės, PES savanorystė daug kam gali atrodyti puikus būdas gauti adrenalino, kurio galbūt gyvenime trūksta, tačiau reikėtų atminti, kad ši ekstremali savanorystė yra intensyvi, įpareigojanti ir kartais įvykus nenumatytai krizei ar nelaimei pareikalaujanti darbus iškeisti į savanorystę ir pagalbą kitam bei emocinio atsparumo. „Dalyvavimui mokymuose reikės skirti 8-12 valandų per mėnesį ir prašysime vienerių metų laiko įsipareigojimo savanoriauti. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad ne visos istorijos ir situacijos, kuriose į pagalbą skuba mūsų savanoriai, baigiasi laimingai: pasitaiko, kad žmogaus paieškose randamas jau dingusiojo kūnas arba kilus dideliam gaisrui tenka raminti artimojo netekusį žmogų. Ši savanorystė tuo ir ypatinga – tikrai daug duoda, tačiau pareikalauja ir nemažai įsipareigojimų bei emocinio tvirtumo“, – sako V. Stankevičienė.
PES savanoriai gerai žinomi dėl veikimo ir pagalbos teikimo ukrainiečiams registracijos centruose, pagalbos teikimo žmonėms sprogus daugiabučiams Viršuliškėse ir Naujininkuose, pagalbos teikimo įvykus aviakatastrofai bei dingusių žmonių paieškų koordinavimo, bendruomenės įtraukimo į paieškas.
„Ieškome tokių žmonių, kurie nori mokytis, tobulėti ir gebėti veikti net pačiose neapibrėžčiausiose situacijose, o svarbiausia – nuoširdžiai norėtų padėti kitiems“, – akcentuoja V. Stankevičienė.
Naujų PES savanorių laukiama visoje Lietuvoje. Registraciją ir daugiau informacijos rasite čia: https://redcross.lt/naujienos-ir-renginiai/tapk-pes-savanoriu/
M. Patašiaus nuotrauka