Dvidešimtmetę niekinę alytiškiai pagaliau sulaukė atpildo
Laima Stankevičiūtė “ŪP”
Nusikaltimas ir byla apie kurią Alytuje ir ne tik Alytuje jau kalbama bei svarstoma ne pirmus metus praeitą penktadienį pagaliau priartėjo prie atomazgos. Apie šį kraupų įvykį jau ne kartą rašė ir ,,Ūkininko patarėjas“, kai tvarkinga, bet neturtinga šeima teismuose niekaip negalėjo įrodyti teisybės. Istorija apaugo gandais ir spėlionėmis, mat vieno iš teisiamųjų tėvas yra buvęs įtakingas, ir, beje gerą vardą turėjęs aukštas pareigas ėjęs Alytaus policininkas.
Istorija prasidėjo dar2010 m. antrąją šv. Kalėdų dieną, kai 4 alytiškiai, tuomet 20 – metę Neringą S. išviliojo iš močiutės namų ir jėga išsivežė. Apie klykiančią jauną merginą policijai pranešė dvi kaimynės, bet pareigūnai įvykio vietoje nepasirodė. Neringos močiutė apie pagrobtą anūkę pranešė šios tėvams, kurie gyvena netoli Alytaus esančiame Venciūnų kaime. Neringa mokėsi Dzūkijos sostinėje, profesinio rengimo centre, todėl gyveno pas močiutę.
Tvarkingi, daugiavaikiai tėvai patys pradėjo ieškoti dukters. Kaimynai jiems atidavė lifte surastą dukters telefoną, lankelį plaukams ir nuo fojė durų nuplėštą rankeną, į kurią Neringa, tempiama, buvo įsikibusi. Mamai Ramunei ir tėčiui Kęstučiui savo pirmagimės teko ieškoti patiems, nes policijoje paaiškino, jog paieška gali būti skelbiama tik po 3 dienų.
Pagrobtoji atsirado tik vėliau nė po paros. Ir tėvams, ir bylą tyrusiems teisėsaugininkams, ir žurnalistams ji pasakojo tuos pačius nusikaltimo faktus. Keturi jauni vyrai ją klykiančią įsodino į automobilį, nuvežė į Margaravos k., Alytaus r., į vieno iš nusikaltėlių tėvo namą. Čia visi tyčiojosi ir įvairiais būdais prievartavo, netgi gąsdino nužudyti, paskandinti Nemune. Vyrai girtavo, Neringos nepaleido iš akių, netgi į tualetą lydėjo.
Vėliau vienas iš vyrų auką nusivežė į Nemunaičio k., sodų bendriją ,,Volungėlė“, kur toliau tyčiojosi ir prievartavo. Tik patenkinęs savo geidulius atvežė ir paleido Alytuje, bet už poros kilometrų nuo močiutės namų.
Kaltinimai dėl šio nusikaltimo buvo pateikti:29 m. Kęstučiui Balynui,24 m. Mangirdui Packevičiui,25 m. Deividui Lukaševičiui ir34 m. Robertui Javarauskui. Beje, jau tuomet pora iš jų buvo vedę ir turėjo vaikų.
O tuomet ir prasidėjo teisinė lietuviškoji abra kadabra. Įtariamųjų pas Neringos tėvus atsiųstos jaunos moterys siūlė tartis, bet principingi žmonės su tokiais sandėriais nesutiko. Po dviejų mėnesių tyrimo Alytaus r. apylinkės prokuratūros prokuroras Rytis Kirkliauskas tyrimą nutraukė, esą nesurinkta pakankamai duomenų pagrindžiančių įtariamųjų kaltę dėl nusikalstamos veikos nustatymo.
Pasipiktinimo audra tokiu sprendimu kilo ne tik Dzūkijos sostinėje. Alytaus miesto moterų krizių centro direktorė Angelė Barauskienė parengė kreipimąsi į Alytaus r. apylinkės prokuratūros vyriausiąjį prokurorą Stasį Kasiulį. Šiam kreipimuisi pritarė 30 Lietuvos moterų organizacijų. A. Barauskienė Neringai surado advokatą, nes daugiavaikei šeimai buvo sunku jį pasisamdyti.
Nukentėjusioji taip pat apskundė tokį prokuroro R. Kirkliausko sprendimą.
Iš naujo bylą tirti buvo patikėta prokurorui Edgarui Burzdžiui, byla buvo atiduota teismui. Nukentėjusiosios naudai liudijo Žuvinto g. 7 namo kaimynai. Bet nukentėjusiosios šeimai vėl teko patirti išbandymą.
Alytaus r. apylinkės teismo teisėja Ramunė Kuzmienė kaltinamuosius dėl išžaginimo ir seksualinio prievartavimo išteisino. Nukentėjusioji ir prokuroras tokį nuosprendį apskundė.
Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija baudžiamąją bylą išnagrinėjo apeliacine tvarka ir Alytaus r. apylinkės teismo nuosprendį panaikino. Keturi alytiškiai pripažinti kaltais ir jiems skirtos realios laisvės atėmimo bausmės. K. Balynui – 4 m. laisvės atėmimo, M. Packevičiui, D. Lukaševičiui ir R. Javarauskui – po3 m. laisvės atėmimo. Nukentėjusiajai priteista, kad nuteistieji solidariai turi atlyginti 20 tūkst. Lt neturtinei žalai kompensuoti.
Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate atliktas tarnybini patikrinimas, kodėl 2010 m. gruodžio 26 d. 15 val. 55 min. gavus pranešimus nebuvo nuvykta į Žuvinto gatvę? Trims Budėtojų operatyvinio valdymo skyriaus darbuotojams skirtos nuobaudos – griežti papeikimai. Vienas policininkas savo noru išėjo iš darbo, kitas – perkeltas dirbti į kitas pareigas, o trečias, mažiausiai kaltas, liko dirbti tame pačiame skyriuje.