Dzūkijoje aptiktas afrikinis kiaulių maras
15min.lt
Lietuvoje nustatytas kiaulėms ypač pavojingas afrikinis maras, BNS pranešė Veterinarijos tarnyba.
Pasak tarnybos atstovės spaudai Jurgitos Savickaitės, maro užkratas rastas ištirtuose šernuose.
LRT radijui Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius teigė, kad užkratas rastas Šalčininkų ir Varėnos rajonuose.
„Šalčininkų ir Varėnos, Alytaus pasienyje dviejuose šernuose aptikome afrikinį kiaulių marą. Patvirtinimui nusiuntėme į Vokietiją, bet mūsų laboratorija referencinė respublikoje, aišku, tyrimais mes tikime“, – LRT radijui penktadienį sakė J.Milius.
Anot jo, į Lietuvoje veikiančias kiaulių fermas užkratas gali ir nepatekti, jei bus laikomasi saugos reikalavimų.
„Jeigu laikysis žmonės biosaugos priemonių, (užkratas – BNS) nepateks į fermas. kad į šernus pateks, tai visi Europos rizikos vertinimo institutai kalbėjo. Gamta yra gamta, šernų judėjimas vyksta“, – sakė J.Milius.
Jis teigė, kad sugriežtintų saugos priemonių ėmėsi jau prieš keletą mėnesių.
„Jeigu atvirai, mes veiksmų jau ėmėmės du mėnesius, kadangi buvo padidėjęs kritimas pasienyje, ypatingai prie Alytaus viename miške. Mūsų priemonės visos yra taikomos, kas liečia afrikinio kiaulių maro profilaktines priemones. Aišku stebime gyventojus, ypatingai, pašalinių žmonių įėjimas, maisto produktų atsinešimas yra draudžiamas, visos biosaugos priemonės“, – kalbėjo J.Milius.
Pirmieji afrikinio kiaulių maro židiniai Baltarusijoje, maždaug 40 kilometrų nuo Lietuvos sienos aptikti pernai vasarą. Tuomet Lietuva ėmėsi saugumo priemonių, siekiant sustabdyti užkrato plitimą – imtasi dezinfekuoti iš Baltarusijos atvykstančius automobilius, ribotas maisto produktų įvežimas.
Lietuvos medžiotjų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei Eugenijus Tijušas 15min.lt sakė, kad dabar medžiotojai elgsis pagal VMVT nurodymus.
„Ką lieps, tą ir darysime.“, – sakė jis.
E.Tijušo teigimu, kol kas negalima pasakyti, ar per šį laiką, kai aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, siekdamas sustabdyti užkrato plitimą iš Baltarusijos, paragino aktyviau medžioti šernus, jų buvo sumedžiota daugiau, nei įprastai.
„Išsamios ataskaitos apie sumedžiotus šernus buvo tekiamos veterinarams iš tų vietovių, kurios prie Baltarusijos. Informaciją apie bendrą sumedžiojimą, mes turėsime tik balandžio mėnesį“, – sakė jis.
Medžioklė bus uždrausta
Europos Komisija (EK) pernai atmetė prašymą finansuoti tvoros pasienyje su Baltarusija statybą, siekiant sustabdyti laukinių gyvūnų judėjimą.
Pagal Europos Sąjungoje nustatytą tvarką, aptikus bent vieną kiaulių maro atvejį, šernų medžioklė Lietuvoje iškart draudžiama.
Medžioti šiuos gyvūnus galima tik dėl mėginių paėmimo, stengiantis sumedžioti jaunus, iki metų amžiaus, šernus ir vyresnes nei antrametės pateles.
Vartoti šernų mėsą griežtai draudžiama, nušauti gyvūnai turėtų būti užkasami arba sudeginami tam nustatytose vietose.
Šie apribojimai galioja mažiausiai dvejus metus nuo paskutinio patvirtinto maro atvejo.
Taip pat Lietuva turės Europos Komisijai pateikti ligos likvidavimo planą.