Etnokultūrinė vasaros stovykla „O jūs, vaikai, taip darykit, kaip senoliai darė“
2011 metų rugpjūčio 8-12 dienomis į Alytaus rajono savivaldybės lėšomis finansuotą vasaros stovyklą susirinko gabūs Alytaus rajono Alovės pagrindinės mokyklos mokiniai. Stovyklos tikslas – vykdant etnokultūrinę, meninę, edukacinę veiklas bei puoselėjant etninę kultūrą supažindinti su tradiciniais lietuvių amatais, perduoti liaudies išmintį vaikams.
Stovyklos atidarymo metu vadovės R. Miškauskienė, S. Kaminskienė pasveikino visus stovyklautojus ir pristatė stovyklos programą.
Stovyklaudami vaikai susipažino su audimo, kalvystės, medžio drožimo, pynimo iš vytelių amatai.
Džiaugiamės, kad Alytaus rajono Švobiškių kaimo senolės audėjos O. Mereškevičienė ir G. Vainienė praleido rytmetį su stovyklautojais, vaizdžiai papasakojo apie audimą, pademonstravo savo išaustus gaminius ir pamokė lietuvių liaudies dainų bei ratelių. Džiugu, kad senolės kalbėjo dzūkų tarme ir išmokė vaikus keleto seniau vartotų žodžių.
Kalvis V. Valentinavičius pasakojo apie kalvystės amatą, demonstravo savo dirbinius, supažindino su kalvės įranga, rodė kaip įkaitintas metalas paklūsta kalvio rankoms ir leido vaikams patiems pajusti kalvystės amato skonį.
Su šypsena mus pasitiko Liaudies buities muziejaus Rumšiškėse gidas ir įdomiai pravedė ekskursiją po Žemaitijos regiono sodybas ir miestelį. Vaikai susipažino su senovės lietuvių buitimi, įvairiais prietaisais ir susisiekimo priemonėmis.
Vėsų vasaros rytą buvome išvykę viešnagėn pas Alytaus rajono Akalyčios kaimo vytelių pynėją R. Želnienę, kur mus pasitiko jauki, pintais dirbiniais puošta aplinka. Menininkė papasakojo iš kokių augalų ir kaip pasiruošti vyteles pynimui, mokė vaikus gaminti darbelius iš vytelių. Džiaugiamės, kad su pynėjos pagalba vaikams pavyko nusipinti gėlyčių ir kankorėžių.
Apie senovės lietuvių religiją, papročius ir tradicijas vaizdingai papasakojo Alytaus rajono Alovės švč.Trejybės bažnyčios klebonas S. Stankevičius. Jis ne tik demonstravo kunigų rūbus–arnotus, bet ir paaiškino, kada ir kokios spalvos drabužis vilkimas. Vaikams buvo įdomu pamatyti didelius bažnyčios vargonus ir išgirsti įrašytas vaikų giedamas giesmeles.
Prisilietę prie lietuvių etnokultūros ir supratę jos vertę bei išsaugojimo svarbą, vaikai grupėse entuziastingai kūrė padavimus-dėliones „Kaip atsirado Alovė?“, kūrybiškai pristatinėjo kitų grupių darbus bei susidomėję klausėsi tikrųjų padavimų.
Pažintį su lietuvių etnokultūra įprasmino vadovių R. Miškauskienės ir S. Kaminskienės sukurtas kryžiažodis „Amatai“ ir stovyklautojų gražiausių akimirkų darbai.
Džiaugiamės ir esame dėkingos Alytaus rajono savivaldybei už vasaros stovyklos finansavimą ir suteiktą galimybę vaikams pažinti lietuvių etnokultūrą, suprasti jos svarbą ir būtinybę išsaugoti ateities kartoms.
Alytaus rajono Alovės pagrindinės mokyklos pradinių klasių vyr. mokytojos S. Kaminskienė, R. Miškauskienė