Festivalis „Kaime žydi abrikosai“ Butrimonyse
Dalia Jusienė
Šiemet tokia žiema, kad galim pamatyti žydinčią žibuoklę ar lazdyno šakelę. Butrimonyse gi, nesistebėkit, šį žiemos mėnesį pražydo „abrikosai“. Sausio 4 d. Butrimonių kultūros namuose vyko dainuojamosios poezijos ir folkloro festivalis „Kaime žydi abrikosai“. Skleidėsi jaunųjų atlikėjų širdys ir šildė susirinkusius. O jų būta nemažai. Skaičiavom, kad buvo netoli pusantro šimto atvykusių iš Vilniaus, Kauno, Varėnos, Kaišiadorių, Šiaulių, Telšių, Alytaus, Pivašiūnų ir aplinkinių kaimų. Kai kas atvažiavo palaikyti mėgstamų atlikėjų, kai kam labai rūpėjo naktišokiai. Vakaras, prasidėjęs 17 valandą, tęsėsi iki ryto, kai paskutinis būrelis vilniečių išvyko 6 val. autobusu.
Koncertą pradėjo grupė „Man mama šitą deklamavo“: Akvilė Vervečkaitė, Žygimantas Stonkus ir Eglė Martišauskaitė festivalio himnu tapusia daina „Kaime žydi abrikosai“. Linksmi ir šilti muzikantai, smagūs dainų tekstai ir puikios melodijos užkrėtė visus susirinkusius gera nuotaika.
Juos keitė dainų autorius ir atlikėjas, Sauliaus Mykolaičio premijos laureatas, Gytis Ambrazevičius. Jis sako: „Kiekvieną dainą, kiekvieną sakinį, žodį, išgyvenu iš naujo, stengiuosi visa tai perteikti kuo geriau, nes klausytojams daina ir jos žodžiai įdomūs tik tiek, kiek juose galima rasti savęs.“ Gytis pasirodė kartu su Tomu Usovu, meistriškai virkdančiu lūpinę armonikėlę ir puikiai dainuojančiu.
Visus žavėjo nuoširdžios Ievos Prūsaitės, kilusios iš Vyšniūnų, Prienų r., kūrybos dainos. Dainų autorė ir atlikėja kol kas savęs neapriboja muzikiniais rėmais. Ji tiki, kad ateityje sukurs savo grupę ir atras žmones, kurie norės kartu gyventi muzika.
Neliko abejingų Akvilės Vervečkaitės ir Igno Rubiko dueto pasirodymui.
Akvilės vardą jau spėjo įsiminti visi bardai – ji yra dalyvavusi daugybėje dainuojamosios poezijos renginių, vienas jų – nacionalinis bardų festivalis „Purpurinis vakaras“. Pati Akvilė apie save atsiliepia šitaip: „Kūryba man yra viskas, joje galiu būti tokia, kokios draugai ir aplinkiniai nėra įpratę matyti, joje nebijau pasaulio… Mano kūryba – mano darna.“
Po pertraukėlės klausėmės grupės „Kukumbalis“ iš Merkinės. Juos galime vadinti bardais profesionalais. Išleidę ne vieną diską, koncertavę festivaliuose , autoriniuose vakaruose, šalyje ir užsienyje. Rita ir Vytautas Černiauskai šį vakarą mus džiugino skambiomis savitai aranžuotomis dainomis, kuriose apstu etnologinių, mitologinių motyvų.
Tikra atgaiva folkloro mylėtojams – „Trijų gulbelių“ (Vaida Naruševičiūtė, Toma Grašytė, Valdonė Barkauskaitė) atliekamos dainos.„Trys gulbelės” apie save:
„Keliaujančių gulbių motyvas tiek dainose, tiek gyvenime mus lydi nuo pat mūsų dainavimo pradžios. „Trijų gulbelių“ dainų skrynelė nuolatos papildoma skrendančioms gulbėms priimtiniausiu būdu – keliaujant. Tad kiekviena, kad ir neilga, kelionė mums yra galimybė ne tik susitikti, bet ir išmokti naujų dainų. Visai neatsitiktinai daugiausiai dainų mokame iš Aukštaitijos, Dzūkijos ir Suvalkijos regionų, iš kurių esame kilusios, kuriuose gyvename ir su kuriais mus sieja stiprūs dvasiniai saitai.“
Štai ir nuotaikingojo roko grupė „Kūjeliai“ iš Vilniaus. Entuziastingai, su jaunatviniu humoro jausmu skambėjo jaunuolių dainos šiame festivalyje. Kojos pačios kilnojosi, jaunimas šėlo.
Keitėsi atlikėjai, o laikas neprailgo. Prie to, žinoma, prisidėjo energingi ir kūrybingi renginio vedėjai Vycka (Vytautas Bajoras) ir Pūkis (Marius Stalnionis), savo nepakartojamais pokštais linksminę žiūrovus.
Šiame festivalyje daug improvizacijos. Kartu su visais žiūrovais dainavo Andrius Kulikauskas –
„senas hipsteris”, Sąjūdžio laikais koncertavęs su „Antimi“, „Fojė“ ir Bix’ais.
Kai kam buvo staigmena – Akvilės su broliais – Julium ir Adomu savo kūrybos daina. Akvilė vis skirtingai ir kūrybingai įjungia į savo programą naujus atlikėjus.
Penkias valandas trukusį koncertą pratęsė naktišokiai iki paryčių. Keitėsi muzikantai, šokom vis kitus liaudies šokius. Gražu buvo žiūrėti į besilinksminantį jaunimą. Šalia sukosi ir vyresnieji. Dar labiau džiaugėsi širdis, kad tam linksmumui nereikėjo nė trupučio alkoholio.
Tokie suėjimai – vienas gražiausių būdų suburti bendruomenę ir pajusti, kiek drauge galime padaryti. Žiūrovai džiaugėsi nevaržomu, linksmu, bet korektišku atlikėjų elgesiu scenoje. Festivalis, užgimęs Eičiūnų kaime, išaugo ir, tikimės, taps gražia tradicija.
Dėkojame renginio organizatorei ir festivalio sielai Akvilei Vervečkaitei, sukvietusiai draugus, jos dėstytojai ir festivalio globėjai Zitai Kelmickaitei, dėkojame rėmėjams: Donatui Anušauskui, Ievai Anušauskaitei, Akvilei Vervečkaitei, Butrimonių seniūnui Algirdui Jusui, Andriui Kulikauskui, Eičiūnų kaimo vaikų ir jaunimo užimtumo centrui; informaciniams rėmėjams – radijo stočiai FM, Alytaus rajono savivaldybei. Dėkojame Laimai Kalinauskienei ir Žygintui Senūtai už visokeriopą pagalbą, ačiū visiems, prisidėjusiems prie šventės organizavimo.
Eičiūnų kultūros namų darbuotoja Dalia Jusienė