Gyvieji brangakmeniai nardo Ryto Rasos sode

Laima Stankevičiūtė “ŪP”
Alytuje vėl vyksta tai – ko Lietuvoje dar nebuvo – ruošiamasi Pirmajam pasaulio menų ir kultūros festivaliui, ir VIII – ajai tarptautinei bonsų ir suiseki parodai ,,Alytus 2013“. Ta proga šių renginių sumanytojas ir siela, japoniškos kultūros puoselėtojas, bonsų meistras Kęstutis Ptakauskas į Alytų atvežė 15 imperatoriškųjų karpių.
Birželio 14 – 16 dienomis Dzūkijos sostinė ne tik švenčia savo, kaip miesto gimtadienį, o ir kviečia pasigrožėti bonsais, suiseki (akmenimis) ir dar labai labai daugeliu iki šiol nematytų japonų ir kitų tautų tradicijų.
Šios šventės preliudija – Kęstučio Ptakausko puoselėjamame japoniškame sode Ryto Rasa, baseinėlyje jau smagiai nardo, saulėje šokinėja net 15 japoniškų šilkinių karpių, kurie dar vadinami plaukiojančiais brangakmeniais. Ponas Kęstutis patyrė neeilinius išgyvenimus, nes iš tolimosios Japonijos atsiųstus karpius pats pasėmė Vokietijoje. Be sustojimo važiavo iki Alytaus, reanimavo ir miegoti susiruošė tik tuomet, kai karpiai visai atsigavo ir pradėjo smaguriauti maistu.
Pirmasis pasaulio menų festivalis vyks pačioje Alytaus širdyje, Rotušės a. ir greta esančiose miesto erdvėse. VII tarptautinė bonsų ir suiseki paroda – Alytaus miesto teatre, kur specialiame baseine įsikurs ir plaukiojantys brangakmeniai. Šios parodos mecenatas yra Alytaus m. savivaldybės meras Jurgis Krasnickas, o visi renginiai pirmąkart – nemokami. Todėl rengėjai tikisi, kad, pasibaigus mokslo metams, atvyks ypač daug moksleivių iš įvairių Lietuvos miestų.
K. Ptakauskas prisipažįsta, kad yra dar tik pradedantis šilkinių karpių augintojas, ir pats savo žinias pagilins per parodą. Į ją atvyks Tarptautinio nišikigoi (tai tarptautinis žodis apibūdinantis tokias žuvis) rėmimo centro, besirūpinančio šiuo nacionaliniu paveldu, įkūrėjas Yosi Takada, kuris paskaitys paskaitą. Garbusis japonas pats nori įsitikinti, kaip gyvieji brangakmeniai ištvėrė kelionę lėktuvu iki Vokietijos, mėnesį karantino ir važiavimą automobiliu iš Vokietijos, kaip jie jaučiasi Alytuje. Per parodą bus atskleista, kol kas dar paslaptis, kodėl šios žuvys vadinamos brangakmeniais?
K. Ptakauskui imperatoriškąsias žuvis padovanojo karpių augintojai iš Japonijos, atvežti padėjo Vokietijos specialistai. Vienas gyvas brangakmenis kainuoja ne mažiau kaip 10 tūkst. Lt, o parodinės – net po kelis tūkstančius eurų. Dzūkijos sostinėje įkurdinti karpiai – pirmieji ne tik Lietuvoje, o ir visose Baltijos šalyse.
Tokie karpiai yra išvesti selekcijos būdu, jie su šeimininkais bendrauja, kaip naminis šuniukas ar katytė. Žuvys atpažįsta šeimininką, ėda iš rankos, tiesiog yra smalsūs ir draugiški įnamiai. Auginti juos nesunku, tereikia įrengti baseiną su filtravimo sistema.
Gyvieji brangakmeniai ir po šiųmečio festivalio liks gyventi Alytuje. Jie bus eksponuojami Europos ir Pasaulio bonsų kongresuose, kurie Vilniuje vyks 2015 m. ir 2016 metais.
Visus, kuriuos sudomino dar nematyti karpiai, kurie domisi bonsais, suiseki, kimono, ikebanomis, arbatos gėrimo ceremonijomis, Japonijos ir kitų šalių kultūromis, Alytaus turizmo informacijos centras ir kiti šventės rengėjai kviečia atvykti. K. Ptakausko kolegos bonsų meistrai suvažiuos net 12 šalių, ir parodys savo medelius, demonstruos bonsų formavimo meną. Visų trijų šventės dienų programą galima sužinoti tinklapiuose
Nuotraukos iš asmeninio Kęstučio Ptakausko albumo