„Kai kuriems mūsų krepšininkams Alytuje taip patikdavo, kad kartais jų tekdavo ieškoti ir kelias dienas po turnyro…”
Darius Babijonas
Alytuje apsilankė Arvydas Sabonis. Tai sukėlė nemenką žiniasklaidos sujudimą. Ypač dabar, kai Arvydas – naujasis Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas. „Alytaus naujienų“ skaitytoja Leokadija Laukienė siūlo prisiminti daugiau nei ketvirčio amžiaus senumo įvykius. Tuomet, 1983-iaisiais, pirmame Alytaus eksperimentinio namų statybos kombinato (AENSK) krepšinio taurės turnyre A.Saboniui tebuvo aštuoniolika, bet jis jau tuomet Alytuje gavo geriausio vidurio puolėjo apdovanojimą, o „Žalgiris“ tapo turnyro nugalėtoju, aplenkęs Vilniaus „Statybą“, Rygos VEF ir Talino „Kalevą“. Pirmame AENSK taurės turnyre, skirtame įmonės dešimtmečiui, lietuviškai dvikovai netrūko dramos – „Statybą“ Kauno „Žalgiris“ įveikė vos dviejų taškų skirtumu – 118:116.
Ponia Leokadija išsaugojo nuotraukas
Ponia Leokadija buvo AENSK turnyro, 1984-ųjų lapkričio 16-18 dienomis vykusio Alytaus sporto rūmuose, organizacinio komiteto pirmininkė. Ji išsaugojusi archyvines nuotraukas ir renginio programėlę. Joje – ne tik 213 cm tuomet išstybusio A.Sabonio, trenerių Vlado Garasto, Henriko Giedraičio, Algirdo Brazio, Raimundo Čivilio, Sergejaus Jovaišos, Rimo Kurtinaičio bei kitų žalgiriečių, bet ir „Statybos“, Minsko RTI, Kijevo „Stroitelio“ žaidėjų pavardės. Tarp jų – ir centimetru aukštėlesnis už A.Sabonį buvęs Kijevo centras Aleksandras Belostenas, ir Arvydo bendraamžis, taip NBA karjeros ragavęs dabartinis Ukrainos krepšinio federacijos prezidentas Aleksandras Volkovas. AENSK taurėje žaidė ir šiuo metu bene garsiausias lietuvių krepšinio treneris, dabartinis Maskvos CASK strategas Jonas Kazlauskas, kartu su Šarūnu Marčiulioniu gynęs Rimanto Endrijaičio ir Heino Lilio treniruojamos Vilniaus „Statybos“ garbę.
Būdavo tikrai atrakcingas renginys
AENSK taurė, kitaip nei „Eurobasket 2011“, sutraukdavo pilnutėles Alytaus sporto rūmų tribūnas, tai būdavo nemenkas iššūkis tiek pirmą dešimtmetį šventusiam kombinatui, tiek visam miestui – renginio darbo grupėje dalyvavo 13 specialistų – turbūt netgi daugiau nei toje, kuri sprendė neseniai Alytuje vykusių Europos pirmenybių pogrupio reikalus. „Darbo būdavo tikrai labai daug“, – pasakoja buvęs kombinato profsąjungos pirmininko pavaduotojas, turnyro programėlės sudarytojas Gintautas Mikėnas, vėliau vadovavęs Alytaus stadionui, miesto krepšinio komandai.
V.Garasto auklėtinis, Alytuje gyvenantis ir dirbantis krepšinio treneris, tuometis vyno ir šampano kombinato sporto metodininkas Vidas Užalas prisimena, kad kiekvienas darbo grupės narys turėjo įvairių užduočių, tarp jų – ir prižiūrėti krepšininkus. „Turnyras buvo vertas dėmesio, toks, kokio Alytuje reiktų tradicinio“, – įsitikinęs daugelio miesto „priemonių“ dalyvis, buvęs bankininkas Romualdas Maksimavičius. Pasak jo, AENSK taurė su A.Saboniu ir kitų žalgiriečių dalyvavimu būdavo tikrai atrakcingas renginys. „Nors krepšininkai gyvendavo „Dzūkijos“ viešbutyje, ne vienas juos esame sutikę ir linksmesnėse miesto vietelėse. Kai kuriems mūsų krepšininkams Alytuje taip patikdavo, kad kartais jų tekdavo ieškoti ir kelias dienas po turnyro“, – mena R.Maksimavičius.