Knyga ir dainuojamoji poezija Varėnoje (foto)

 Knyga ir dainuojamoji poezija Varėnoje (foto)

Daiva Armonienė

Spalio 15 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko dainuojamosios poezijos vakaras bei Juozo Žitkausko knygos „TAI – AŠ. Bardų istorija. Pirmasis tarptautinis festivalis” pristatymas. Dalyvavo knygos autorius, Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio „Tai – aš” atlikėjai: Vygantas Kazlauskas, Albertas Antanavičius-Šekspyras, broliai Jacques ir Daniel Anidjar (Prancūzija), Vicente Freire (Brazilija), giminės trio Denis, Eamon ir John Mc Laughlin (Airija).

Kai 2003 metais, bibliotekos direktoriaus Eitaro Kazimiero Krupovičiaus vadovaujami jaunieji Varėnos bardai atvyko į Vilniaus  „Naktinėjimų” koncertą, užsimezgė graži, nenutrūkstanti draugystė su su festivalio „Tai-aš”  organizatoriais. Tokio pobūdžio renginys Varėnos viešojoje bibliotekoje vyksta jau septintą kartą ir jis jau yra neatskiriama Varėnos kultūrinio gyvenimo dalis”, kalbėjo J. Žitkauskas.

Vakaro svečiai iš užsienio  žinomi savo šalyse, savo regionuose, turintys didelę koncertinę patirtį, yra išleidę ne vieną savo albumą garsiose užsienio įrašų studijose. Jie dažnai dalyvauja panašių žanrų festivaliuose savo ar kitose šalyse. Užsienio dalyvių dėka klausytojai susipažįsta su skirtingų tautų dainuojamosios poezijos, šansono, autorinės, bardų dainos panašumais ir skirtumais.

Šiemet, po ketverių metų į Varėną sugrįžo Denis Mc Laughlin. Jo patirtis bylojo „dainos žodžiai yra svarbiausi, muzika ateina vėliau. Paprastos muzikos formos, manyčiau, tinka labiausiai, tada žodžiai iškyla virš muzikos, ir jie jau nepaskęs tarp įmantrių grojimo technikų. Tai dainavimas apie įvairias gyvenimo istorijas, žmones, socialinį gyvenimą, visuomenę. Tai muzika, gydanti žmones. Aš gyvenu savo dainose, lyg kurdamas trumpą filmą.Dėlpavadinimo… vieni gali pasakyti, kad ši muzika – tai melodinga istorija iš praeities ar iš dabarties su dideliu rimtumo, originalumo, savitumo priedu, paremta tikru įvykiu. Gal vis dėlto „žmonių muzika”…

AlbertasAntanavičius-Šekspyras sakė, kad pravardę Šekspyras gavęs dar mokyklojedėlpomėgio kurti poeziją. Pravardė – labai graži, todėl ją mielai naudoja ir dabar. Varėnoje jaučiasi savas, dažnokai svečiavosi bibliotekos renginiuose, o kūrybinėje biografijoje – dvi kompaktinės plokštelės su dainomis, skirtomis Varėnos rajono kaimams ir miesteliams, nepakartojamam Varėnos apylinkių gamtos grožiui. Šį vakarą dalinosi mintimis, kaip reikalinga pasikalbėti apie dvasios dalykus, „kaip svarbu žmogui mintį sugroti”, „augant žolę išgirsti”, kaip nereikia gailėtis to, kas buvo, nes tai buvo tavo gyvenimas, klausytojus nustebino nauju kūriniu „Varėnos krašto valsas”.

Vygantas Kazlauskas į Varėną atvyko trečią kartą. Sakė – Varėna jam labai patinka. Vien miesto pavadinimas jam asocijuojasi su žodžiais: Vilnius, Vygantas, vynas… Varėnoje gyvena jo draugas, bendrų muzikinių projektų partneris, labai talentingas akordeonistas Nerijus Bakula. Jie abu pristatė kompaktinę plokštelę „Miesto vaikas”.  Apie savo dainas V. Kazlauskas yra girdėjęs, kad jos maloniai klausosi važiuojant automobiliu. „Gimiau mieste, augau ant asfalto, mačiau šaligatvių plyšiuoe pražydusias gėles”,– apie save pasakojo Vygantas. Mamai paskyrė  dainą „Palauk”, o Varėną apdainavo žodžiais „ten, kur į Vakarus pasuka senas, niūrus geležinkelis”.

Daiva Armonienė,

Varėnos viešosios bibliotekos vyr. metodininkė

 


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių