Kol kas Dzūkijoje javapjūtę galima pradėti tik su pjautuvais

 Kol kas Dzūkijoje javapjūtę galima pradėti tik su pjautuvais

Laima Stankevičiūtė “ŪP”

Besikeičiantis klimatas ir vis sunkiau nuspėjami orai lemia ir vasaros darbus. Nors Dzūkija yra Lietuvos pietūs, bet javapjūtės darbai dar neprasidėjo. Vargiai jie prasidės ir rytoj ar poryt.

                 Alytaus apskrities savivaldybių  administracijų Žemės ūkio skyrių vedėjus bei ūkininkus pralinksmino ,,Ūkininko patarėjo“ klausimas, ar jau prasidėjusi javapjūtė?  Nors dzūkai tikrai laukia Šv. Onos vardinių bei atlaidų, bet tikrai nežada, jog šviežios duonelės per Onines skanausime.

Varėnos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Kalanta iš karto pasakė, jog rajone javapjūtė dar visai neprasidėjusi. Neprasidėjusi, nes orai tikrai nepalankūs, o prognozės irgi nieko gero nežada. Žieminių miežių, kuriuos reikia kulti pirmiausia,  varėniškiai neaugina, į kitus laukus dairosi su nerimu.

Pasak J. Kalantos, su nerimu dairosi todėl, kad kasdien lyja, o javams reikia bręsti. Trumpi, bet labai smarkūs lietūs jau išguldė dalį pasėlių. Juos, net ir su modernia technika,  bus sunku nukulti.

Kalbos apie šių metų pasakišką būsimą derlių, kol kas aktualios tik teoretikams, ar kainas norintiems mažinti supirkėjams. Varėnos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas netiki prognozėmis, kad šiemet Lietuvos laukuose bus išauginta 4 mln. t javų. Didelę patirtį turinčio žemės ūkio specialisto bei vadovo nuomone, bus prikulta per 3 mln. t, gal 3, 3 mln. tonų.  Kalbėti apie didelį derlių suinteresuoti tik supirkėjai. Juk kainos priklauso ne tik nuo pasaulinių tendencijų, o ir vietinės rinkos.

Žemės ūkio bendrovės ,,Tėviškė“ vadovas Vytautas Ramanauskas sakė, kad tikrai nespėlios, kokį derlių supils į aruodus. Prieš dvejus metus rugpjūčio mėnesį praūžęs škvalas išguldė bei iškūlė bendrovės laukus.  Javapjūtė ,,tėviškėje“ pirmiausia  prasidės žieminių rapsų plotuose,  jie jau subrendę, tuojau ims byrėti. Vadinasi, darbų vilkinti nebegalima, nors lyja kasdien ir net moderniausiai technikai tikrai sunku įvažiuoti į dzūkišką smėliuką. Pajuokaudamas bendrovės vadovas sakė, kad dzūkiškai šnekant vis žada javapjūtę pradėti ,,ant dzienų“.

Lazdijų r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras, iš karto pasakė, kad jų krašte, jeigu kas pjovė, tai – tik su pjautuvu. Jokia technika kol kas į laukus negali įvažiuoti, ūkininkams  liepos pradžia – savotiškas atokvėpis tarp darbų.

Vieną didžiausių Pietų Lietuvoje ūkių valdanti Alma Rutkauskienė iš Babrų k. (Lazdijų r.) pritarė A. Pipirui, kad viskas yra Dievulio valioje. Kol derliaus nėra aruoduose, džiaugtis dar anksti. Nors p. Alma pripažino, jog šiemet pasėliai tikrai puikūs, bet liūtys juos negailestingai išguldė. Žiemkenčių išguldyta apie 60 proc., vasarojus daug mažiau nukentėjo. Kombainai į Babrų bei gretimų kaimų laukus išvažiuos ne anksčiau kaip kitą savaitę.

Alytaus r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius teigė, jog viliasi, kad rajone javapjūtė prasidės rytoj, penktadienį. Simno sen. keli ūkininkai žada pradėti kulti žieminius miežius. Ar tikrai taip bus, neaišku, nes sinoptikai  ir toliau kasdien pranašauja  lietų.

Žemės ūkio bendrovės ,,Atžalynas“ vadovas Algis Žėkas paklaustas apie pasėlius, visuomet kalbą pradeda apie kritulių kiekį. Bendrovė turi įrangą ir kritulius matuoja. Per pusę liepos mėnesio, Alytaus r. ir Lazdijų r., kur bendrovė ūkininkauja iškrito 150 mililitrų, t. y. dviejų mėnesių norma.

Bendrovės vadovas mano, kad anksčiausiai kombainai į laukus išvažiuos kitą savaitę. Jis bendrauja su ūkininkais iš Prienų bei Vilkaviškio, ten žieminiai miežiai jau pradėti kulti. Nors orai irgi nepalankūs.

Visi kalbinti dzūkai nerimaudami pripažino, kad patarlė ,,Šv. Ona – duonos ponia“ šiemet bus neįkūnyta, šviežios duonelės per atlaidus dar neskanausime.


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių