Krokialaukio bibliotekoje paminėta knygnešio diena

 Krokialaukio bibliotekoje paminėta knygnešio diena

 „Ilgai lietuvis nešė vargo naštą,

Dažnai niokojo šalį svetimi:

Jie draudė mūsų kalbą, mūsų raštą,

Galvojo, kad tylėsim pavergti“.

/I. Navickienė/

Kovo 16-oji – Knygnešio diena. Šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba. Lietuviškos knygos ir laikraščiai ėjo iš rankų į rankas. Milžinišką darbą atliko draudžiamųjų spaudinių platintojai – knygnešiai. Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą. Imperinės valdžios atstovai, matydami, jog nebegali sulaikyti slaptojo knygų platinimo, 1904 m. panaikino daugiau kaip 40 metų trukusį lietuviškos spaudos draudimą, tad knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypatingą vaidmenį.

Kovo 16-os dienos paminėjimui Krokialaukio bibliotekos bibliotekininkė J. Vaičiulienė parengė parodą „Prasmingas knygnešio kelias“ bei vizualizaciją „Knygnešių gadynė“ ir pakvietė gimnazijos mokinius aplankyti Krokialaukio kapinėse palaidotų knygnešių J. Lubausko, J. Mardosos ir žymiausio Dzūkijos knygnešio K. Stasiukyno kapus. Mokiniai uždegė atminimo žvakeles, klausėsi istorijų apie jų gyvenimą.

Bibliotekoje vyko pilietiškumo pamoka „Knygnešių laikai“, kurios metu istorijos mokytoja A. Maižiešienė papasakojo apie keturiasdešimt metų trukusį Rusijos imperijos bandymą sunaikinti lietuvių kalbą ir pastangas išsaugoti tautiškumą. Bibliotekininkė pristatė parodą ir vizualizaciją, perskaitė eilėraštį .

 

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė

Jolita Vaičiulienė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių