Mirė žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis

Eidamas 94-uosius metus mirė Algimantas Čekuolis – vienas ryškiausių Lietuvos šviesuolių, ilgametis LRT laidų vedėjas, žurnalistas, rašytojas, keliautojas ir gidas, išleidęs net 22 knygas. Naujieną portalui LRT.lt penktadienį patvirtino žurnalisto sūnus Justas Čekuolis.
Pastaraisiais metais A. Čekuolis gyveno slaugos namuose. Po 90-mečio jubiliejaus jis pats nusprendė ten persikelti, suprasdamas, kad jam reikalinga nuolatinė priežiūra ir pagalba. Net ir ten gyvendamas išliko aktyvus – rašė, dalijosi mintimis su skaitytojais ir išleido autobiografinę knygą „Medinė kaukė. Tikroji mano istorija“.
A. Čekuolis buvo plačiai vertinamas už intelektą, gyvenimišką išmintį, aštrų protą, humoro jausmą ir gebėjimą sudėtingus pasaulio reiškinius paaiškinti suprantamai bei įdomiai. Jo vedamos laidos – ypač „Popietė su Algimantu Čekuoliu“ bei „Toli gražu“ – ilgus metus telkė tūkstančius žiūrovų, skatindamos domėtis pasauliu, mąstyti kritiškai ir kelti klausimus.
Iš viso A. Čekuolis parašė 22 knygas, parengė šimtus televizijos laidų, paskelbė daugybę publikacijų. „Taip aš bėgu nuo sukriošimo ir mirties. Tiesa, mirties aš nebijau. Manau, kad mano išėjimas bus paprastas. Jei nejausiu didelių fizinių skausmų – o dėl įvairių medikamentų jų šiandien kentėti nereikia – užmerksiu akis ir po to nebus nieko. Tai visai neblogai“, – yra sakęs A. Čekuolis interviu LRT.lt. Už savo veiklą jis buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.
Kelias per pasaulį
Algimantas Čekuolis gimė 1931 m. lapkričio 10 d. Panevėžyje, kaimo mokytojų šeimoje. Būdamas vos šešiolikos, išvyko į Maskvą studijuoti Literatūros institute. Vėliau dvylika metų dirbo jūreiviu žvejybos laivuose, tapo bocmanu. Plaukdamas Kubos vandenyse, išmoko ispanų kalbos, dėl ko buvo pakviestas dirbti vertėju kranto tarnyboje.
1964–1967 metais Havanoje jis dirbo vertėju, ten baigė kalbų mokyklą. Vėliau dirbo sovietinėje spaudos agentūroje „Novosti“ Maskvoje, buvo jos korespondentas Kanadoje, vadovavo biurams Lisabonoje ir Madride. A. Čekuolis mokėjo net aštuonias kalbas: anglų, ispanų, portugalų, lenkų, rusų, italų, prancūzų bei lietuvių.
Sugrįžimas į Lietuvą ir Sąjūdžio metai
1986 metais sugrįžęs į Lietuvą, jis tapo savaitraščio „Gimtasis kraštas“ vyriausiuoju redaktoriumi. 1988 m. A. Čekuolis buvo išrinktas Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariu, o 1989-aisiais tapo SSRS liaudies deputatų suvažiavimo deputatu – šias pareigas ėjo iki pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Nuo 1992 m. jis dėstė Vilniaus universitete, Komunikacijos fakulteto studentams vedė bendravimo ir derybų meno paskaitas.
Televizijos legenda
Televizijoje A. Čekuolis pradėjo dirbti brandžiame amžiuje, tačiau jo laidų populiarumas sparčiai augo. Laida „Popietė su Algimantu Čekuoliu“ tapo reiškiniu, o pats vedėjas – viena ryškiausių asmenybių Lietuvos eteryje.
„Kai pradėjau dirbti televizijoje, įsivaizdavau, kad į mane žiūri mano teta iš Kauno. Ir žiūri labai kritiškai, todėl turiu būti labai linksmas, nesusikaustęs, turėti minčių ir ką pasakyti, ne tik parodyti“, – yra pasakojęs žurnalistas.
Sulaukęs 80-ies, jis buvo pripažintas vyriausiu televizijos laidos vedėju pasaulyje. Su televizija atsisveikino tik 2016 m., po savo 85-ojo gimtadienio.
Asmeninis gyvenimas
A. Čekuolis turėjo du suaugusius vaikus iš pirmosios santuokos su Birute Čekuoliene. 1996-aisiais jis vedė psichologę Editą Čekuolienę, kuri po sunkios ligos mirė 2019 m. birželio 14 d.