Motociklų sezonas naujas, o problemos tos pačios: kaip išvengti skaudžių nelaimių?

 Motociklų sezonas naujas, o problemos tos pačios: kaip išvengti skaudžių nelaimių?

Kaip ir kasmet, atšilus orams ant savo plieninių žirgų nekantrauja sėsti motociklininkai. Draudikų atstovai primena, kad motociklų sezono pradžia iš visų eismo dalyvių reikalauja daugiau sąmoningumo ir dar didesnio atidumo kelyje, nes avarijų tikimybė išauga, o susidūrimai, kuriuose dalyvauja dviratės transporto priemonės, dažnai būna itin skaudūs.

Motociklų sezono pradžioje rizikų padaugėja

Draudimo bendrovės „ERGO“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas sako, kad susidūrimų su motociklais netrūksta kiekvienais metais. Bendrovė kasmet jų fiksuoja po kelis šimtus. Per 2024 m. užregistruotos 303 žalos, kuriose dalyvavo motociklai. Tokių avarijų metu žalos kartais siekia ir kelias dešimtis tūkstančių eurų: 2024 m. žalų, kuriose dalyvavo motociklai, vidutinė suma viršijo 3,2 tūkst. eurų. Bendra visų per praėjusius metus išmokėtų tokių žalų suma siekė 580 tūkst. eurų.

„Deja, bet motociklininkai Lietuvoje išties dažnai atsiduria eismo įvykių suvestinėse. Tai rodo, kad eismo dalyviai vis neišmoksta svarbių pamokų, kurios tampa dar aktualesnės motociklų sezono pradžioje. Pirmosiomis šiluma palepinančiomis savaitėmis, kai gatvėse pradeda daugėti dviračių transporto priemonių, automobilių vairuotojai po žiemos pertraukos būna prie jų dar nepripratę, todėl susidūrimų rizika išauga. Patys motociklininkai taip pat neretai būna kupini entuziazmo, tačiau primiršę įgūdžius. Prie to pridėkime ne visuomet tobulas oro sąlygas, rytinius pašalimus, rūką ar kritulius ir turėsime visus ingredientus skaudžioms nelaimėms“, – sako R. Bieliauskas.

Svarbu tinkamai pasiruošti

Draudikų atstovo teigimu, dažnai jų būtų galima išvengti, jei tiek patys motociklininkai, tiek kiti eismo dalyviai savo ir aplinkinių saugumui skirtų didesnį dėmesį. Anot R. Bieliausko, išvažiuojant į gatves visuomet svarbu nepervertinti savo galimybių ir padaryti viską, kas nuo pačių priklauso, kad keliuose būtų galima jaustis saugiau.

„Kalbant apie motociklininkų saugumą – visų pirma, yra tam tikri baziniai dalykai tokie, kaip pasirūpinamas tinkamomis kelių, alkūnių, plaštakų, nugaros apsaugomis, specialiais motociklininkams skirtais batais ir, žinoma, šalmais. Motociklininkai yra išties pažeidžiami eismo dalyviai, o net ir santykinai nestiprus susidūrimas su kitomis transporto priemonėmis ar kliūtimis gali turėti skaudžias pasekmes. Dėl to tokios saugumo priemonės tikrai nėra formalumas – jos gali išgelbėti gyvybę“, – pabrėžia R. Bieliauskas.

Anot draudikų atstovo, ne ką mažiau svarbu ir tvarkinga motociklo ar mopedo techninė būklė. Gerai veikiantys stabdžiai, aiškiai matyti, kas vyksta kelyje leidžiantys galinio vaizdo veidrodėliai, patiems gerai matomais kelyje padedantys būti žibintai, sezonui tinkamos kokybiškos padangos motociklu išvažiuojant į gatves yra būtinybė. Dėl to prieš pradedant mėgautis važiavimo malonumu reikėtų atlikti motociklo profilaktinę techninę apžiūrą ir reikiamus priežiūros darbus.

Verta atnaujinti įgūdžius

R. Bieliausko teigimu, pasirūpinus tvarkinga motociklo technine būkle, prieš pradedant sezoną, taip pat verta atnaujinti savo važiavimo įgūdžius ir vėl pajusti, ką reiškia sėdėti prie šios transporto priemonės vairo. Tam pravartu pirmiausiai pasivažinėti uždarose aikštelėse, o tik tuomet išriedėti į gatves ir kelius su kitais eismo dalyviais.

„Net jei motociklu važinėjama ne vienerius metus, per pusę metų, kuomet motociklas stovi garaže, tam tikri su motorine atmintimi susiję įgūdžiai gali išblėsti. Per vieną-du pasivažinėjimus saugioje aplinkoje galima juos atstatyti ir tuomet gatvėse jaustis užtikrinčiau. Toks pasipraktikavimas ypač svarbus naujokams, kurie turi dar tik vieną ar porą sezonų patirties, bet praverčia ir veteranams“, – sako R. Bieliauskas.

Koją kiša apgaulingi orai

Draudikų atstovas taip pat ragina prieš važiuojat į gatves motociklu gerai įvertinti oro sąlygas. Ankstyvą pavasarį jos gali būti išties apgaulingos. Nors dažniau šildo saulė, rytais ir naktimis temperatūra vis dar neretai krenta žemiau nulio, o tai lemia plikledžio susidarymą.

„Be to, po žiemos kelių neretai yra likę nemažai smėlio ar žvyro. Dėl to važiavimas motociklu taip pat tampa pavojingesnis. Itin atsargiems reikėtų būti atliekant posūkius, lenkimo manevrus. Jei orų prognozės žada permainingas oro sąlygas – šilumą dieną, tačiau šaltuką ryte ar vakare – galbūt pasivažinėjimą motociklu verta atidėti. Ne pačiomis idealiausiomis oro sąlygomis dar svarbesnės tampa kokybiškos motociklo padangos – jų protektoriaus gylis pagal Kelių eismo taisykles visuomet turėtų būti ne mažesnis kaip 0,8 cm“, – primena R. Bieliauskas.

Saugumas keliuose priklauso nuo kiekvieno

R. Bieliauskas pažymi, kad atsakomybė dėl bendro saugumo keliuose tenka ne tik motociklininkams, bet ir automobilių vairuotojams. Juos motociklų sezono pradžia dažnai užklumpa nepasiruošusius. Nors keliais ir vėl tenka dalintis su dviratėmis transporto priemonėmis, dažnas apie jas būna pamiršęs ir jų nesitiki.

„Didelė dalis eismo įvykių, kuriuose dalyvauja motociklininkai, įvyksta dėl to, kad automobilių vairuotojai dvirates kolegų ant dviračių paprasčiausiai nepastebi, nesitiki jų išsukdami iš šalutinio kelio ar rikiuodamiesi į kitą eismo juostą. Tačiau vairuojant automobilį visuomet reikėtų būti pasiruošus viskam, nei akimirkai neprarasti budrumo, o svarbiausia suprasti, kad keliuose esi ne vienas. Be abejo, labai svarbus faktorius yra ir greitis. Būtent saugaus greičio nepasirinkimas yra bene dažniausia skaudžias pasekmes turinčių eismo įvykių priežastis“, – pažymi R. Bieliauskas.

R. Bieliausko teigimu, didesnė pagarba vieni kitiems, atsakomybė ne tik už save, bet ir kitus eismo dalyvius leistų išvengti daugybės skaudžių nelaimių. Dėl to „ERGO“ Lietuvoje atstovas šiltąjį sezoną tiek motociklininkams, tiek automobilių vairuotojams linki pradėti, visų pirma, sau patiems keliant aukštesnius saugumo ir eismo kultūros standartus.

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Dienos nuotrauka

RENGINIAI. Kur? Kas? Kada?

 

Visi renginiai

 

Daugiau straipsnių