“Šalcinėlis-2014” Alytaus r. meno ir sporto m-kloje
Kovo 19 dieną Alytaus r. meno ir sporto mokyklojeįvyko jau VI-asis Dzūkijos regiono vaikų ir moksleivių liaudies kūrybos atlikėjų konkursas ,,Šalcinėlis – 2014“.
Mokyklos direktorės Irenos Abromavičienės ir mokytojos metodininkės Laimos Zalanskienės iniciatyva šis konkursas tampa tradiciniu Dzūkijos regione, į kurį įsitraukia vis daugiau ir daugiau talentingų jaunųjų atlikėjų. Liaudies kūryba noriai domisi ne tik mokytojai, bet ir mokiniai. Juk savo prigimtimi liaudies menas labai artimas vaiko sielai, juk vaikystėje pasaulis atrodo didelis ir gražus, kupinas spalvų, garsų, judesių.
Kaip ir kiekvienais metais, konkurse dalyvavo solistai muzikantai ir dainininkai, pasakotojai, dainininkų bei muzikantų grupės. Tai konkursas, kuris visada pasižymi dalyvių gausa. Šie metai ne išimtis – sulaukėme apie 120 dalyvių iš Dzūkijos krašto: Varėnos rajono Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos, Varėnos lopšelio/darželio ,,Pasaka“, Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos, kultūros centro, Lazdijų meno mokyklos Veisiejų skyriaus, Alytaus jaunimo centro ir Alytaus lopšelio/darželio ,,Volungėlė“. Taip pat gausaus būrio liaudies kūrybos mylėtojų iš Alytaus rajono mokyklų: Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Miroslavo ir Pivašiūnų vidurinių mokyklų, Butrimonių gimnazijos, Punios mokyklos daugiafunkcio centro, Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus vidurinės mokyklos, Daugų vaikų darželio bei mūsų, Alytaus r. meno ir sporto mokyklos.
Įkvepiančius žodžius susirinkusiems tarė ir su pakilia nuotaika visus sveikino mokyklos direktorė I. Abromavičienė – ,,Konkursas, tai puiki šventė mokiniams ir jų mokytojams. Bet kokiu atveju, laimėti yra smagu, tačiau jau vien dalyvavimas kiekvienam suteiks puikios patirties, naujų idėjų ir naudingų žinių“. Už sutikimą atvykti ir dalyvauti renginyje direktorė dėkojo garbiai viešniai etnologei, folkloristei, žurnalistei Gražinai Kadžytei. Gausiais aplodismentais dalyviai ir žiūrovai sutiko pristatytą konkurso vertinimo komisiją: pirmininkę – mokyklos direktorę, teatro edukologijos magistrę I. Abromavičienę, etnologę – G. Kadžytę, mokyklos mokytojus – L. Zalanskienę ir Juozą Abromavičių, Daugų vaikų darželio meninio ugdymo vyresnįjį mokytoją Antaną Laugalį.
Pirmoje konkurso dalyje tarpusavyje konkuravo solistai muzikantai, dainininkai ir pasakotojai. Jaunųjų atlikėjų porinimų, skambinimo, griežimo klausėsi šauni publika, o aplodismentų gausa paliudijo ypatingai sėkmingus pasirodymus.
Pertraukos metu vyko edukacinis užsiėmimas ,,Molio švilpynė“, kurią organizavo ir vedė mokyklos dailės skyriaus mokytojas Evaldas Ostrauskas. Užsiėmimo metu dalyviai susipažino su molio apdirbimo technologijomis, jo savybėmis. Rezultatas – dalyvių rankomis pagamintos švilpynės.
Muzikantų ir dainininkų grupės varžėsi antroje konkurso dalyje. Smagios, linksmos emocijos liejosi per kraštus; ir mažieji, ir vyresnieji stengėsi kuo išradingiau, profesionaliau atlikti savo pasirodymus. Pirmos ir antros dalies dalyviai buvo apdovanoti padėkomis, atminimo dovanėlėmis.
Renginį vainikavo geriausiųjų apdovanojimai diplomais, Laureato diplomais bei specialiaisiais prizais.
Džiaugiamės mūsų mokyklos profesionaliai paruoštais mokiniais, kurie buvo apdovanoti diplomais solistų muzikantų kategorijoje – Kamile Venskūnaite (3 klasė, kanklės), Živile Muliuolyte (5 klasė, kanklės), Aida Kašėtaite (3 klasė, fortepijonas); Mokines ruošė vyresniosios mokytojos Margarita Ivanauskienė, Laimutė Aleksiupienė ir Joana Laugalienė. Diplomais įvertinti ir muzikantų (ansamblių) kategorijoje dalyvavę mažieji pirmos klasės trimitininkai Aurimas Rudzinskas ir Audrius Kričena, jų mokytojas Raimundas Žiūkas.
Patirtis bei atsakingas pedagogų darbas lėmė, kad atskirose kategorijose laureato diplomais džiaugėsi Nojus Nedzinskas ir Mykolas Vabolys (armonika), dainų ir šokių ansamblio ,,Tarškutis“ liaudiškos muzikos kapela iš Alytaus jaunimo centro (mokytoja ekspertė Rima Moisejenkienė ir mokytojas Leonidas Moisejenka), solistė Goda Tarailytė, sesių Vaidos ir Vidos Markevičiūčių duetas iš Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos (mokytoja Vaida Naruševičiūtė), pasakotoja Ieva Žiūkaitė iš Punios daugiafunkcio centro (mokytoja metodininkė Asta Šarkelienė), vokalinis merginų ansamblis iš Butrimonių gimnazijos (mokytoja metodininkė Neringa Valvonienė). Džiaugiamės visais konkurso dalyviais, jų aktyviu dalyvavimu, pasiektais laimėjimais ir rezultatais.
Konkurso aptarimo-refleksijos metu pranešimus skaitė lektoriai: G. Kadžytė, etninės kultūros puoselėtoja, Alytaus r. meno ir sporto mokyklos muzikos mokytojai metodininkai L. Zalanskienė ir Algirdas Glovickis; dailės skyriaus mokytojas E. Ostrauskas. Dalyviai dalijosi gerąja patirtimi apie etnokultūrinės raiškos gebėjimus dirbant su ugdytiniais, gilinosi į kalendorinių švenčių ciklą ir šventėms būdingas tradicijas Dzūkijos regione, prisiminė mūsų protėviams labai svarbias tradicijas ir papročius, pagilino turimas žinias ir įgijo naujų kompetencijų. Diskusijos metu buvo aptarta liaudies kūrybos svarba šiuolaikinės kultūros kontekste. Esame dėkingi už dalykiškus ir nuoseklius etnologės G. Kadžytės pastebėjimus, taiklius patarimus ir nuoširdžius palinkėjimus.
Konkursą įamžinome bendra nuotrauka, kurioje vos vos tilpo dalyviai ir jų mokytojai. Džiugu, kad šis liaudies kūrybos atlikėjų konkursas turi savo sėkmės paslaptį – šiltą bendravimą ir bendradarbiavimą, pagarbą mokiniui ir mokytojui.
Nuoširdžiai dėkojame Alytaus rajono savivaldybei už suteiktą galimybę rengti tokio lygio konkursus, etnologei G. Kadžytei už dalyvavimą ir puikų, profesionalų darbą vertinimo komisijoje, Alytaus rajono Švietimo ir pedagoginės psichologinės pagalbos centro direktorei Linai Andriulevičienei ir metodininkei Irenai Savickienei už metodinę pagalbą, laikraščio „Alytaus Naujienos“ direktoriui Romui Burbai už renginio viešinimą bei IĮ savininkui Rimui Stoškui.
Alytaus r. meno ir sporto mokyklos
mokytoja metodininkė Laima Zalanskienė